TikTok – czy jest bezpieczny dla nastolatków?

24.02.2021

2021-02-24T07:06:00.000Z//2021.02.24

|
Udostępnij:

TikTok jest jedną z najpopularniejszych aplikacji. Korzystają z niej głównie nastolatkowie, których bawią publikowane tam filmiki. Czy są one jednak przeznczone dla tak młodych widzów? Na co rodzice powinni zwrócić uwagę, gdy ich dziecko często zagląda do TikToka?

tiktok

TikTok zastąpił popularną aplikację Musical.ly, która w 2017 roku przeszła w tryb offline. Obecnie aplikacja TikTok w wielu krajach jest numerem jeden! Znajdują się tam krótkie zabawne filmiki, przesyłane przez różnych twórców. Aplikacja szczególnie została doceniona w czasie pandemii, gdy mieliśmy więcej czasu na rozrywkę. Korzystają z niej nastolatkowie, osoby dojrzałe, a nawet celebryci.

Niestety, filmy, które są tam publikowane, często prowadzą do nieodpowiedzialnych zachowań dzieci, czy nastolatków. Przykladem są różnego rodzaju wyzwania, które mogą być tragiczne w skutkach. Niektóre dzieci, chcąc pokazać się przed znajomymi, sami tworzą filmy, na których robią różne rzeczy. Należy przy tym pamiętać, że pedofile lubią oglądać dzieci, gdy tańczą, śpiewają lub wygłupiają się.To idealna przestrzeń dla pedofili, gdzie mogą wyszukiwać swoje ofiary. Młode osoby często nie dbają o swoją prywatność i nie myślą o konsekwencjach swoich zachowań.

Co mogą zrobić rodzice, aby ustrzec swoje dzieci przez niebezpieczeństwem? Po pierwsze należy wiedzieć, że aplikacja jest skierowana dla osób powyżej 13 lat. Mniejsze dzieci nie powinny mieć dostępu do tej aplikacji. Realia jednak są inne, wiele dzieci, nawet poniżej 10 roku życia każdego dnia korzysta z TikToka.

Osoby, które nie mają tam skonfigurowanego konta, mogą jedynie przeglądać filmy innych, nie mogą natomiast publikować swoich. To pierwsza rzecz, jaką należy sprawdzić – czy dziecko skonfigurowało konto. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że nieznajomi będą kontaktować się bezpośrednio z dziećmi w aplikacji.

Aby nie wyświetlały się kontrowersyjne treści, można użyć trybu ograniczonego, który będzie filtrował nieodpowiednie treści w aplikacji. Ustawienie zaś trybu prywatnego powoduje, ze nie będzie możliwości wysyłania i odbierania wiadomości, ale nadal widoczne będą dla wszystkich inne informacje, w tym zdjęcie profilowe dziecka. Ponadto każdy może poprosić o obejrzenie zdjęć i filmów dziecka, nawet podszywając się pod rówieśnika.

TikTok raczej nie jest bezpieczną aplikacją! Powinny z niego korzystać jedynie dzieci powyżej 13 roku życia. Bardzo ważne jest, aby rozmawiać z dziećmi o niebezpieczeństwach związanych z korzystaniem z TikToka. Należy uczulić je, aby nikomu nie podawały swoich danych osobowych, nie rozmawiały z nieznanymi osobami, nie publikowały filmów, które mogłyby u kogoś wywołać niepożądane emocje.

Przeczytaj także:

Generalnie to osoby, które znają się na nowinkach technologicznych i aktywnie korzystają z internetu. Ich cechą charakterystyczną jest zuchwałość i otwartość na nowe wyzwania.

23.02.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Robienie codziennych zakupów jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyło nam się z prawdziwą udręką. Na szczęście obecnie liczne sklepy prześcigają się w rozwiązaniach, które mają maksymalnie ułatwić je swoim klientom. Doskonałym tego przykładem jest aplikacja Mój Carrefour.

22.02.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

W lipcu 2019 roku w Polsce pojawiła się niecodzienna aplikacja To Good To Go. Jak działa? Jej zadaniem jest walka z marnowaniem żywności przez sklepy i branżę HoReCa. Dzięki niej niewykorzystane i niesprzedane jedzenie nie jest wyrzucane do kosza.

19.02.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.