Jak płacić BLIKIEM?

01.02.2021

2021-02-01T08:20:00.000Z//2021.02.01

|
Udostępnij:

BLIK jest najszybciej rosnącą innowacją na rynku płatniczym w Polsce. W ubiegłym roku tylko od stycznia do września 2020 roku, użytkownicy BLIK zrealizowali aż 300 mln transakcji! Pod koniec września z płatności BLIK korzystało już 6 mln użytkowników. Z miesiąca na miesiąc coraz więcej osób docenia tę metodę płatności. Kto może z niej skorzystać i jak płacić blikiem?

płatność BLIK

Płatność Blik – czym jest?

BLIK to po prostu metoda płatności, dzięki której w łatwy a przede wszystkim szybki sposób możesz zapłacić za zakupy w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Pozwala również wpłacać i wypłacać gotówkę z bankomatu, a nawet przelać pieniądze bliskiej osobie, znając jedynie jej numer telefonu. Aby dokonać płatności Blikiem nie potrzeba mieć karty, a jedynie telefon z dostępem do internetu i zainstalowaną aplikację banku. Dokonując płatności Blikiem, korzystasz z sześciocyfrowego kodu, który traci swoją ważność po 2 minutach.

Jakie są najważniejsze możliwości płatności BLIK?

 • płatności w sklepach stacjonarnych,
 • płatności w sklepach internetowych,
 • wypłata i wpłata gotówki w bankomatach,
 • wypłata i wpłata gotówki we wpłatomatach,
 • przelewy na telefon,
 • generowanie czeków BLIK,
 • wysyłanie prośby o przelew,
 • płatności cykliczne.

Płatność BLIK – za co najczęściej płacimy?

Jak można dowiedzieć się na oficjalnej stronie blik.com, łączna wartość zrealizowanych transakcji w trzecim kwartale wyniosła 14,6 mld zł. Najczęściej Blikiem płacimy za zakupy w internecie, ale rośnie też popularność przelewów na numer telefonu BLIK. Wygodę i przejrzystość stosowania tej metody płatności docenia coraz więcej osób. Największym hitem są właśnie przelewy na numer telefonu, bo jest to najprostszy sposób przekazywania sobie pieniędzy bezgotówkowo. Co ciekawe wzrosła również liczba transakcji w tradycyjnych terminalach płatniczych o 98% rok do roku.

Płatność BLIK – który bank je umożliwia?

Aby zacząć korzystać z tej formy płatności wystarczy pobrać na telefon aplikację mobilną swojego banku. Aplikacja będzie działała na wszystkich urządzeniach z Androidem i iOS z dostępem do internetu. Możliwość skorzystania z płatności BLIK w aplikacjach bankowości mobilnej ma ponad 95 proc. klientów banków. To oznacza, że jest dostępny w aplikacjach 15 banków. Których? Noble Bank, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank Pekao S.A., Alior Bank, Banku Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, Bank BPS, Nest Bank, mBank, PKO Bank Polski, Getin Bank, Spółdzielcza Grupy Bankowa i EnveloBank.

Płatność BLIK – czy to bezpieczne?

Tak – gwarantuje to szereg zabezpieczeń. Już na etapie pobierania aplikacji, bank weryfikuje użytkownika i przypisuje go do jego rachunku bankowego. Dostęp do aplikacji jest możliwy po podaniu numeru PIN, hasła lub za pomocą czytnika odcisku palca. Podczas płatności wygenerowany kod jest zarządzany centralnie przez Polski Standard Płatności, czyli operatora BLIKA. Kod jest przypisany do konkretnego użytkownika rachunku bankowego, a jego ważność wygasa po 2 minutach. Jeśli w tym czasie nie dojdzie do transakcji, ważność kodu przepadnie i wystąpi konieczność wygenerowania nowego kodu. Ponadto aplikacja nie przechowuje żadnych danych użytkownika, co jest dużą zaletą. Innym ważnym zabezpieczeniem, są szczegóły transakcji podczas dokonywania płatności BLIK – między innymi kwota i odbiorca płatności.

Płatność BLIK – co w przypadku kradzieży telefonu?

Jeżeli Twój telefon zostanie skradziony, musisz natychmiast poinformować o tym fakcie bank i zablokować aplikację za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Niektóre telefony umożliwiają zdalne wyczyszczenie zawartości i to jest właśnie taka sytuacja, kiedy warto z tej funkcji skorzystać. Nie zmienia to faktu, że telefon zawsze powinien być zabezpieczony hasłem, odciskiem palca lub funkcją rozpoznawania twarzy.

Jak płacić BLIKIEM w internecie?

 • Po wybraniu produktów, potwierdź transakcję i przejdź do wyboru metody płatności
 • Wybierz płatność BLIK
 • Wyświetl kod BLIK na swoim telefonie w aplikacji
 • Wpisz kod na stronie płatności w sklepie internetowym
 • Potwierdź transakcję PINEM w aplikacji bankowej

Jak płacić BLIKIEM w sklepie?

 • Wybierz sklep, w którym można dokonywać płatności BLIKIEM. Taki sklep powinien mieć w widocznym miejscu naklejkę z logo BLIK
 • Zapytaj sprzedawcę, czy możesz zapłacić BLIKIEM
 • Uruchom aplikację banku i wyświetl kod BLIK
 • Przepisz kod BLIK na terminalu
 • Potwierdź zielonym przyciskiem wpisany kod na terminalu
 • Potwierdź transakcję PINem w aplikacji banku na telefonie

Jak płacić BLIKIEM za rachunki?

Dwa banki - Bank Pekao S.A., ING Bank Śląski, pozwalają nawet na płatności polegające a regulowaniu zobowiązań cyklicznych i powtarzalnych. Dzięki wprowadzeniu usługi płatności BLIK cyklicznej można opłacić na przykład rachunek za gaz czy telefon. Wystarczy raz wpisać kod BLIK i ustawić płatność powtarzalną, o ile kwota rachunku jest zawsze taka sama.

Przeczytaj także:

Producenci popularnych smartfonów wkrótce nie będą dołączać do nowych modeli ładowarek! Czy ta informacja wydaje się sensacyjna? Otóż nie. Można było się tego spodziewać, po tym jak producent Apple przyjął taką strategię. W ślad za nim wyruszyli inni producenci. Tylko dlaczego?

29.01.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

W internecie nie brakuje oszustów, którzy czekają na okazję, aby wyłudzić pieniądze. Dlatego podczas robienia zakupów on-line trzeba zachować wszelkie środki ostrożności. Przede wszystkim wypada pamiętać, że niska cena nie zawsze jest okazją. 

28.01.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Na stronie Google Trends udostępniono listę haseł, które wyszukiwaliśmy w 2020 roku. Niespodzianki nie ma. Najczęściej interesowały nas sprawy związane z koronawirusem, wyborami w Stanach Zjednoczonych i rozrywką.

27.01.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.