Jak naprawić swój laptop po blue screenie?

15.08.2022

2022-08-15T06:41:00.000Z//2022.08.15

|
Udostępnij:

W przeszłości niebieski ekran budził postrach i był nazywany ekranem śmierci, gdyż zwiastował poważne problemy. Obecnie nie musimy się obawiać go aż tak bardzo, a wbrew pozorom możemy dość łatwo zdiagnozować usterkę i ją naprawić. Czym zatem jest Windows blue screen, jak naprawic niebieski ekran w laptopie i co musimy wiedzieć o tym zjawisku?

windows blue screen

Czym jest blue screen?

Blue screen to niebieski ekran, który pojawia się na monitorze naszego komputera. Jest to informacja o błędzie — awarii, z jaką mamy do czynienia. W tym momencie komputer uruchamia się ponownie, a wszystkie niezapisane dane przepadają. Niebieski ekran w laptopie może mieć różne formy – całego niebieskiego ekranu lub niebieskiego tła z napisami kodu błędu i informacjami.

Ideą niebieskiego ekranu jest poinformowanie nas o problemie, który go powoduje. W tym momencie powinniśmy zdiagnozować usterkę, a następnie ją naprawić, czyli usunąć źródło problemu. Windows blue screen sam w sobie nie szkodzi naszemu komputerowi, a jedynie sygnalizuje usterkę. Przed wystąpieniem niebieskiego ekranu możemy mieć często do czynienia z zawieszaniem się komputera i zapętleniem dźwięku.

Co powoduje niebieski ekran w laptopie?

Niebieski ekran w laptopie może być spowodowany wieloma problemami i kwestiami. Jest ich na tyle dużo, że dość trudno wymienić je wszystkie.

Ogólnie blue screen może pojawić się poprzez problemy techniczne ze sprzętem np. pamięcią komputera. Może być to też np. zbyt wysokie napięcie na procesorze lub niedokładnie zainstalowany fizyczny element w komputerze. Blue screen może pojawiać się również z powodu zainstalowania nieprawidłowych lub wadliwych sterowników, dodawania wadliwych programów, czy innych usterek systemu operacyjnego. W niektórych sytuacjach powodem pojawienia się niebieskiego ekranu może być aktualizacja Windowsa, z czym mieliśmy już wielokrotnie do czynienia w przeszłości.

Blue screen windows 10 - jak naprawić?

Jeśli wiemy już, czym jest niebieski ekran, a także co może go powodować powinniśmy poznać również sposoby, aby go naprawić. Na początku, warto podkreślić, że musimy sprawdzić, czy niebieski ekran wyskoczył nam jedynie jednorazowo czy usterka regularnie się powtarza. Jeśli niebieski ekran pojawił się tylko raz możemy śmiało zignorować taki błąd, który spowodowany jest najczęściej losowymi czy błahymi powodami. Jeśli jednak niebieski ekran pojawia się często i regularnie może być to zapowiedź poważnej usterki i nieprawidłowo działającego komponentu. Zatem czym spowodowany jest blue screen windows 10 jak naprawić go i o czym musimy pamiętać?

  • Sposób 1: Przede wszystkim musimy poznać kod błędu. Jest on najczęściej wyświetlany w nowszych wersjach systemu Windows na niebieskim ekranie, skąd możemy go zapisać i wpisać do wyszukiwarki Google lub sprawdzić na stronie Microsoft. Dowiemy się wtedy czego dotyczy problem i będziemy mogli go rozwiązać.
  • Sposób 2: Drugim sposobem na naprawienie niebieskiego ekranu w laptopie jest użycie specjalnego programu komputerowego np. Blue Screen View. Jest to program, który po uruchomieniu odnajduje na naszym komputerze specjalne pliki „.dmp” zawierające informacje o usterce, które są tworzone wraz z pojawieniem się niebieskiego ekranu. Następnie otrzymamy informacje o kodzie błędu i wiele innych parametrów. Programy tego typu są przydatne, jeśli jesteśmy zaawansowanymi użytkownikami lub jeśli na niebieskim ekranie nie znaleźliśmy kodu błędu.
  • Sposób 3: Trzecim sposobem na naprawę Windows blue screen jest uruchomienie laptopa w trybie awaryjnym. Sposób ten będziemy wykorzystywali, jeśli niebieski ekran uporczywie pojawia się tuż po włączeniu komputera, gdy Windows jest uruchamiany. W takim momencie nie możemy dostać się do systemu lub zrobić czegokolwiek innego co pomoże nam wyjść z trudnej sytuacji. Uruchomienie trybu awaryjnego najczęściej następuje poprzez naciśnięcie klawisza F8 podczas rozruchu komputera. System jest ładowany wtedy bez żadnych programów, a także sterowników, w bazowej wersji. Będziemy mogli wtedy odinstalować nieprawidłowy sterownik lub naprawić usterkę i uruchomić komputer ponownie.
  • Sposób 4: Jeśli nie znamy się na komputerach, a mamy do czynienia z niebieskim ekranem, możemy również skorzystać z usługi serwisowej. Na rynku działa wiele serwisów komputerowych, które chętnie zajmą się tym problemem. Nie jest on przeważnie niezwykle skomplikowany, a więc pomoc powinniśmy otrzymać w niskiej cenie oraz w krótkim czasie. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, jeśli nie znamy się na komputerach, a problem dotyczy zaawansowanych kwestii i nie możemy usunąć usterki np. poprzez odinstalowanie sterownika samemu.

Pamiętaj: Jeśli zobaczysz niebieski ekran, nie panikuj. W tym momencie nie dzieje się nic złego i nie musisz wykonywać żadnych szybkich czynności. Możesz spokojnie zapisać kod błędu, a następnie zdiagnozować usterkę. Nie powinieneś też używać komputera, jeśli blue screen wyskakuje notorycznie. Może on działać, ale regularnie pojawiający się ekran i powracający problem może wygenerować kolejne niebezpieczniejsze.

Przeczytaj także:

Czym jest czarna dziura, jak powstaje i czego o niej nie wiemy? Poznaj pięć nieznanych faktów o czarnej dziurze.

12.08.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Na szczęście rozwój techniki oraz szeroki asortyment skierowany do wszystkich klientów pozwoliły stworzyć komfortowy w użytkowaniu sprzęt dla leworęcznych.

11.08.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Zatłoczone pociągi pełne podróżnych są jednym z ulubionych miejsc złodziei. Jak się przed nimi uchronić?

10.08.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.