Top 5 nieznanych faktów o czarnej dziurze

12.08.2022

2022-08-12T08:22:00.000Z//2022.08.12

|
Udostępnij:

Czarne dziury to imponujące twory kosmosu, które najczęściej kojarzą się nam z wciąganiem każdej materii, jaka istnieje. Oprócz tej ekwilibrystycznej właściwości czarne dziury mają jednak inne ciekawe zdolności i cechy.

czarna dziura w kosmosie

Czym jest czarna dziura?

Czarna dziura to obszar przestrzeni z bardzo silną grawitacją. Pochłania ona wszystko co stanie na jej drodze – nawet światło, dlatego nazywamy ją “czarną”. Są one cięższe nawet o miliony razy od słońca.

Czarna dziura w kosmosie powstaje z obumarłej gwiazdy, której skończyło się paliwo i która zapada się sama w sobie. Do jej powstania potrzebne jest nagromadzenie odpowiednio dużej ilości masy w odpowiednio małym punkcie.

Zatem jak powstaje czarna dziura? Najpierw z zapadającej się gwiazdy kończącej swoje istnienie, a następnie z wciągania wszystkiego do osobliwości, czyli nieskończenie małego obiektu o nieskończenie dużej masie w swoim centrum. Teoretycznie ze Słońca i Ziemi również moglibyśmy stworzyć czarną dziurę, jeśli skompresowalibyśmy je do obiektu o średnicy kilku kilometrów.

1. Gigantyczne siły grawitacyjne w czarnej dziurze

Czarne dziury są niesamowicie energetycznymi miejscami we wszechświecie. Na ich wnętrza działają gigantyczne siły grawitacyjne, które są tak duże, że nie pozwalają wydostać się z nich nawet światłu. Wszystkie obiekty niezależnie od ich typu wpadające w czarną dziurę są rozrywane na najdrobniejsze cząstki. Żadna znana nam siła ani mechanizm nie jest w stanie powstrzymać tego procesu. Czarne dziury posiadają również horyzont zdarzeń, czy granicę po przekroczeniu której, nic nie może już jej opuścić. Każda materia i nawet światło przekraczając horyzont zdarzeń są bezpowrotnie tracone dla wszechświata.

Gdyby zastąpić Słońce czarną dziurą o takiej samej masie, ziemia nie zostałaby wessana. Dzięki grawitacji czarnej dziury nadal krążyłaby wokół niej, tak jak obecnie wokół Słońca.

2. W centrum czarnej dziury jest… osobliwość

Jedną z najbardziej zaskakujących ciekawostek o czarnych dziurach jest to, że w środku czarnej dziury znajduje się osobliwość. Jest to nieskończenie mały punkt o nieskończenie dużej masie. Może być to bardzo zaskakujące, biorąc pod uwagę, że czarna dziura pochłania wszystko, co napotka na swojej drodze i że jest niszczycielska. Fizycy starają się określić i zbadać ten punkt, o którym na razie wiemy tylko tyle że łamie wszelkie prawa fizyki.

Naukowcy, biorąc pod uwagę energię rozszerzającego się świata i wchłaniającej siły czarnej dziury podejrzewają, że tuż za granicą osobliwości, moglibyśmy znajdować się oddzieleni od wszechświata, przeszłości i przyszłości oraz wszystkich praw fizyki.

3. Czarne dziury obserwujemy po skutkach

Kolejną ciekawostką o czarnych dziurach jest to, że obserwujemy je jedynie po skutkach, jakie powodują i nie mogą być one zauważone w taki sposób, w jaki na co dzień obserwujemy zwykłe otoczenie.

Czarna dziura w kosmosie jest zatem zauważalna i obserwowana po skutkach, jakie powoduje. Jako że pochłania ona wszystko łącznie ze światłem nie jest widoczna i nie możemy poznać jej „gołym okiem”. Naukowcy monitorują zatem jej otoczenie, a także określają czarne dziury po tym, jak zmieniają swoją okolicę. Na tej podstawie mogą określać ich wielkość, a także inne parametry.

Naukowcy, odnajdując czarną dziurę, patrzą na nią nie bezpośrednio, lecz na światło ją otaczające. Światło to wyznacza granicę – horyzont zdarzeń po przekroczeniu, którego wszystko jest pochłaniane przez czarną dziurę.

4. Czarne dziury to elektrownie

Wiedząc już, czym jest czarna dziura przeważnie utożsamiamy ją z wielką nicością i dziurą pożerają wszystko wokół siebie. Bardzo zaskakującym faktem jest jednak to, że czarne dziury to bardzo dobre elektrownie produkujące gigantyczne masy energii. Dzieje się tak, gdyż materia znajdująca się bliżej środka orbituje znacznie szybciej, niż ta bliżej zewnętrznego dysku otaczającego każdą dziurę zwanego dyskiem akrecyjnym. Czarne dziury poprzez rozgrzewanie się dysku akrecyjnego do miliardów stopni przekształcają materię na energię lepiej niż Słońce, gdyż robią to nawet w ok. 10%, gdzie Słońce potrafi przekształcać materię w energię jedynie w granicach 1%.

Według naukowców, zaawansowane cywilizacje mogą pozyskiwać w ten sposób energię. Choć na razie nie wiadomo jak można byłoby to robić, czarne dziury są doskonałym źródłem praktycznie nieskończonej energii.

5. Czarna dziura spowalnia czas

Jedną z bardziej zaskakujących cech czarnych dziur jest to, że spowalniają one czas. Dzieje się tak, gdyż gigantyczna grawitacja w ich w środku załamuje czasoprzestrzeń w bardzo silny sposób. Oznacza to, że czas w czarnych dziurach biegnie znacznie wolniej, niż w innych częściach świata np. na Ziemi. Doskonale można ukazać to na przykładzie bliźniaków. Jeśli jeden z nich pozostałby na Ziemi, a drugi podróżował z prędkością światła w czarnej dziurze. Po powrocie podróżujący bliźniak byłby młodszy od tego, który pozostał na Ziemi. Na zewnętrznej powierzchni czarnej dziury praktycznie zanika upływ czasu.

Przeczytaj także:

Na szczęście rozwój techniki oraz szeroki asortyment skierowany do wszystkich klientów pozwoliły stworzyć komfortowy w użytkowaniu sprzęt dla leworęcznych.

11.08.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Zatłoczone pociągi pełne podróżnych są jednym z ulubionych miejsc złodziei. Jak się przed nimi uchronić?

10.08.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Gorące hity zdominowały komercyjne stacje radiowe. Można je lubić, lub nie, ale każdy je słyszał chociaż raz.

09.08.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.