Jak działa pobieranie aplikacji z Google Play Store na Windows 11?

21.02.2022

2022-02-21T06:39:00.000Z//2022.02.21

|
Udostępnij:

Komputer z Windowsem 11 jeszcze do niedawna był długo wyczekiwaną nowością. Tymczasem od początku 2022 roku wszyscy użytkownicy Windowsa 10 mogą już pobrać darmową aktualizację na swoje urządzenie. Co więcej, Microsoft umożliwił testowanie jednej z największych nowości na Windows 11. Mowa o pobieraniu aplikacji z Google Play Store i uruchamianiu ich na komputerze. Sprawdzamy, jak aplikacja na telefon działa z Windowsem 11.

aplikacje na telefon

Amazon App Store czy Google Play Store?

Windows 11 oficjalnie zadebiutował na początku października 2021 r. W jego premierowej wersji niestety zabrakło wsparcia dla aplikacji na komputer z Androida i zewnętrznych sklepów, skąd moglibyśmy je pobierać. Krótko po tym miłośnicy nowinek technologicznych usłyszeli, że partnerem Microsoftu w tej kwestii został Amazon. Wybór ten był nieprzypadkowy, ponieważ platforma tuż po Google Play zgromadziła największe zasoby aplikacji na telefon dedykowanych urządzeniom z Androidem.

Amazon App Store to główny sklep na urządzeniach Fire – zarówno tabletach, jak i przystawkach oraz telewizorach Fire TV. Wybór dostępnych aplikacji jest więc naprawdę imponujący, choć nadal nie dorównuje Google Play Store. Na zawiedzionych użytkowników na szczęście czekała niespodzianka, ponieważ aplikacje na telefon z Androidem zostały udostępnione na Windows 11 w wersji beta.

Aplikacje z Androida na komputer z Windowsem 11 – czy to możliwe?

W ostatnim kwartale zeszłego roku Microsoft udostępnił użytkownikom Windows 11 beta możliwość pobierania i uruchamiania aplikacji z Google Play Store. Opcja ta funkcjonuje dzięki specjalnemu subsystemowi, którego zasada działania jest podobna do rozwiązań zastosowanych w przypadku Linuxa. Jak wygląda to w praktyce?

Najpierw komputer z Windowsem 11 instaluje potrzebne środowisko, które umożliwia prawidłowe działanie aplikacji. Po włączeniu „Windows Subsystem for Android” uzyskujemy dostęp do plików i ustawień związanych z aplikacjami na komputer pobranymi z Androida. Dostęp ten pozwala szybko i wygodnie sprawdzić, jakie aplikacje zostały pobrane na urządzenie. Można je z tego poziomu również szybko uruchomić. Do tej pory rozwiązanie to nie było takie proste, a do uruchamiania aplikacji na komputer wykorzystywano specjalne dodatki do przeglądarki Chrome. Obecne funkcje są bardziej intuicyjne, choć wciąż daleko im jeszcze do ideału.

Jak działają aplikacje na telefon z Androida na Windowsie 11?

Aby rozpocząć swoją przygodę z Windowsem 11 oraz aplikacjami Androida, należy zaktualizować system i zainstalować Amazon App Store. Rozwiązanie to jest bardziej przyjazne i ułatwia korzystania z aplikacji na komputer. Sam proces ich pobierania jest podobny jak na telefonie, a po zakończeniu instalacji uzyskasz informację o powodzeniu operacji. Wybrana aplikacja automatycznie zostanie też podpięta na listę programów w Windows 11.

Komputer z Windowsem 11 dobrze współpracuje z pobranymi programami. Co oczywiste, są one w przeciwieństwie do aplikacji na telefon obsługiwane za pomocą myszki i klawiatury. Sytuacja wygląda nieco gorzej w przypadku gier obsługiwanych za pomocą gestów na ekranach dotykowych urządzeń mobilnych. W tym przypadku niestety nie da się ich zastąpić kursorem lub przyciskiem na klawiaturze. Gry tego typu będą działały płynnie na jedynie komputerach wyposażonych w ekran dotykowy.

Na ten moment z Google Play Store udostępniono użytkownikom Windows 11 około 50 aplikacji. Działają one płynnie i są dobrze przetestowane przez programistów.

Jak zainstalować aplikacje z Androida na Windowsie 11?

Aby zainstalować popularne aplikacje na telefon z Androidem na swoim komputerze z Windowsem 11, należy posiadać oprogramowanie w wersji beta. Następnie wystarczy:

  • Zmienić region swojego konta Microsoft na Stany Zjednoczone.
  • Pobrać oraz zainstalować „Windows Subsystem for Android”.
  • Pobrać i zainstalować Amazon App Store.

W ten prosty sposób możesz testować aplikacje z telefonu na swoim nowym Windowsie.

Czy aplikacje z Google Play Store są przydatne na komputerze z Windowsem 11?

Początkowo, kiedy podstawowe aplikacje do komunikacji jak Messenger czy WhatsApp nie były dostępne na Windowsie, brakowało ich wielu użytkownikom. Wprowadzona możliwość ich uruchomienia na Windowsie sprawiła, że szybko doceniono opcję instalowania aplikacji z Google Play Store na komputerze.

Mimo to wciąż brakuje wielu przydatnych programów, które chętnie widzielibyśmy nie tylko na urządzeniach mobilnych. Mowa tutaj przede wszystkim o grach, apkach z rodziny smart home czy rozwiązaniach ułatwiających planowanie. Pokazuje to, że istnieje olbrzymi potencjał w korzystaniu z aplikacji na Windowsie 11. Warto jednocześnie pamiętać, że nie wszystkie programy działają w taki sam sposób, co stwarza pewne ograniczenia. Przykładowo niektóre aplikacje nie obsługują zmiany rozmiaru okna w pionie lub poziomie. W efekcie trudno je sobie wyobrazić na okienkowym systemie Windowsa. Pozostaje więc mieć tylko nadzieję, że nie umknie to uwadze Microsoftu.

Przeczytaj także:

Hybrydowy system lokalizacji, jadalne opakowania, tekstylia generujące prąd, samochód zawracający w miejscu - to najciekawsze polskie wynalazki.

18.02.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wzięła się za youtuberów. Niektórzy będą musieli zapłacić podatek od VoD.

17.02.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Koniec z kolejkami po nowe tablice rejestracyjne. Kupując samochód, możesz zostawić dotychczasowe.

16.02.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.