Wynalazki z Polski, które mogą zmienić przyszłość

18.02.2022

2022-02-18T05:53:00.000Z//2022.02.18

|
Udostępnij:

Każdego roku świat obiegają informacje o przełomowych wynalazkach, które wkrótce mają zmienić nasze życie. Wbrew pozorom w tyle wobec tych doniesień wcale nie pozostają polscy wynalazcy i ich wynalazki. Intensywny rozwój nauki i technologii w naszych kraju dotyczy wielu dziedzin – od przemysłu, przez medycynę, aż do prostych przedmiotów codziennego użytku. Poznaj najciekawsze polskie wynalazki, które mają szansę wpłynąć na losy świata.

polskie wynalazki

Polskie wynalazki w liczbach

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w 2019 r. działalność w dziedzinie biotechnologii i nanotechnologii prowadziło 181 przedsiębiorstw. Nakłady poniesione na badania i poszukiwanie nowych rozwiązań sięgnęły natomiast 1 187,3 mln zł, co stanowi blisko 3 proc. mniej niż w roku ubiegłym. Na rzecz odkryć z dziedziny biotechnologii pracowało w sektorze prywatnym nieco ponad 4,5 tys. osób.

Dodatkowo działalnością badawczą i rozwojową w dziedzinie biotechnologii zajmowało się 230 podmiotów badawczych. Szacunkowa kwota przeznaczona na badania miała sięgnąć w tym przypadku około 976,8 mln zł, co stanowiło aż o 6,5 proc. więcej niż w roku 2018. W działalność badawczą i rozwojową w dziedzinie biotechnologii w jednostkach naukowych zaangażowanych było 7 727 osób. Polscy wynalazcy i ich wynalazki mogą odgrywać ważną rolę w naszej przyszłości. Świadczy o tym nie tylko duży potencjał uczelni technicznych, ale również istniejące już propozycje, które czekają na opatentowanie i produkcję.

Wyjątkowe polskie wynalazki – samochód zawracający w miejscu

Komunikacja miejska na całym świecie wymaga zmian, które usprawniłyby poruszanie się po miastach, ograniczyły korki oraz zminimalizowały ilość szkodliwych substancji uwalnianych do atmosfery. Na ciekawy pomysł wpadł dr Bogdan Kuberacki, który zaprojektował, opracował i opatentował nowy pojazd – SpinCar. Dlaczego można go zaliczyć do najciekawszych polskich wynalazków ostatnich lat?

SpinCar to niewielki 3-4 osobowy pojazd, który może zawracać w miejscu. Samochód w formie kwadratu o długości boku 195 cm może wjechać w dowolne miejsce przodem, a następnie obrócić się w wybranym przez kierowcę kierunku. Dzięki temu można zdecydowanie łatwiej manewrować po mieście, a także znaleźć dogodne miejsce parkingowe. Polski wynalazek SpinCar ma ciekawie rozmieszczone koła, co gwarantuje mu tak dużą funkcjonalność. Dwa z nich znajdują się po bokach pojazdu, mniej więcej w połowie długości. Trzecie oraz czwarte koło zainstalowane zostało z przodu i z tyłu auta, dzięki czemu pojazd może kręcić się w miejscu.

Najciekawsze polskie wynalazki – hybrydowy system lokalizacji wewnątrz budynków

Hybrydowy system lokalizacji (IPS – z ang. Indoor Positioning System) to alternatywa dla popularnego GPS-a, który nie działa sprawnie w pomieszczeniach. Wynalazek został opracowany w Katedrze Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej Politechniki Gdańskiej kierowanej przez dr. Łukasza Kulasa.

Polscy wynalazcy i ich wynalazki z nadmorskiej uczelni postanowili opracować system, który pozwoli określić dokładne położenie osób lub przedmiotów wewnątrz budynków. Celem projektu było umożliwienie monitorowania pozostawionych na parkingach podziemnych samochodów, a także szybkie lokalizowanie pacjentów na terenie placówek ochrony zdrowia. Polski wynalazek IPS w odróżnieniu od podobnych odkryć na świecie jest skalowalny. Daje mu to możliwość dopasowania do indywidualnych potrzeb firm lub instytucji. Pozwala to ograniczyć koszty inwestycji. Co ciekawe, została już wybrana firma, która ma się zająć produkcją tego rozwiązania.

Polskie wynalazki dla środowiska, czyli jadalne opakowania

Scoby, czyli ekologiczna alternatywa dla plastiku została opracowana przez Różę Rutkowską dla firmy MakeGrowLab w Puławach. Ten rewolucyjny materiał w rzeczywistości składa się z symbiotycznych kultur bakterii i grzybów pochodzących ze sfermentowanej herbaty – tzw. kombuchy.

Scoby może być wykorzystywane do pakowania i przechowywania żywności, chemii oraz tekstyliów. Co więcej, materiał ten jest jadalny i ulega biodegradacji podobnie jak papier. Surowiec został uznany za jeden z najciekawszych polskich wynalazków, o czym świadczą liczne nagrody i granty finansowe na jego rozwój.

Tekstylia generujące prąd – polskie wynalazki funkcjonalne

Projekt „tekstylnej ładowarki” to propozycja opracowana przez Politechnikę Łódzką pod przewodnictwem prof. Katarzyny Grabowskiej. Dzięki temu pomysłowi możemy wkrótce ładować swoje urządzenie mobilne podczas codziennych aktywności, np. spaceru, biegania lub jazdy na rowerze. Jak to możliwe?

Projekt zakłada skonstruowanie specjalnych opasek na ręce, które dzięki wbudowanym magnesom wytwarzałyby pole elektromagnetyczne. Z kolei stalowe i miedziane nitki wplecione w elementy garderoby zamieniałyby je w prąd. Wytworzona energia może posłużyć do ładowania akumulatorów w urządzeniach przenośnych. Co ciekawe, mimo swojej prostej budowy podobny projekt nie został jeszcze opatentowany nigdzie na świecie. To kolejny dowód na to, że polscy wynalazcy i ich wynalazki mają szansę zabłysnąć na rynku globalnym.

Przeczytaj także:

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wzięła się za youtuberów. Niektórzy będą musieli zapłacić podatek od VoD.

17.02.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Koniec z kolejkami po nowe tablice rejestracyjne. Kupując samochód, możesz zostawić dotychczasowe.

16.02.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Przedsiębiorcy mają pod górkę. Rząd uszczelnił ustawę zakazującą handlu w niedzielę.

15.02.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.