Tablice rejestracyjne zostają w aucie

16.02.2022

2022-02-16T07:53:00.000Z//2022.02.16

|
Udostępnij:

31 stycznia 2022 r. zmieniły się przepisy, w myśl których obecnie kupując używany samochód zarejestrowany w Polsce, nie trzeba zmieniać tablic rejestracyjnych. Wcześniej było to możliwe, tylko wtedy, gdy samochód trafiał do nowego właściciela w tym samym powiecie.

tablice rejestracyjne

Można zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu

Wszyscy, którzy kupią używany samochód, będą mogli zachować tablice rejestracyjne. To oznacza, że nie trzeba stać w długich kolejkach po nowe tablice. Wystarczy złożyć wniosek o rejestrację pojazdu z prośbą o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego. Tablice muszą jednak spełnić pewne warunki. Zmiana przepisów nie dotyczy starych tablic, na których nie ma unijnych gwiazdek. Możliwość zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych dotyczy tylko pojazdów zarejestrowanych w Polsce po spełnieniu kilku warunków. Stare tablice muszą być też zachowane w należytym stanie i czytelne. Zmiana nie dotyczy też samochodów kupionych za granicą. Na zmianie przepisów można zaoszczędzić parę groszy. Za wydanie tablic samochodowych i nalepkę kontrolną trzeba uiścić opłatę około 95 zł. To oznacza, że właśnie tylko pozostanie w kieszeni nowego kierowcy.

Można czasowo wycofać pojazd z ruchu

Zmieniły się także przepisy w kwestii czasowego wyrejestrowania pojazdu. Ma to znaczenie, na przykład w sytuacji, kiedy pojazd został zniszczony w wyniku wypadku, a naprawa będzie długotrwała. Aby nie ponosić kosztów ubezpieczenia, samochód można na pewien czas wyrejestrować. Na jak długo? Na minimum trzy miesiące, a maksymalnie na rok – pod warunkiem, że nie minęły trzy lata od poprzedniego wycofania pojazdu z ruchu. Aby później przywrócić pojazd do ruchu, trzeba będzie przeprowadzić badanie techniczne i złożyć wniosek o odwieszenie. Na zmiennie przepisów nie skorzystają właściciele kamperów, czy motocykli.

To nie koniec zmian

We wrześniu tego roku mają zostać wprowadzone kolejne przepisy , mające znaczenie dla kierowców. Zlikwidowane zostaną karty pojazdów i nalepki kontrolne z numerami rejestracyjnymi. To kolejna oszczędność dla kierowców, która w sumie wyniesie 90 zł.

Przeczytaj także:

Przedsiębiorcy mają pod górkę. Rząd uszczelnił ustawę zakazującą handlu w niedzielę.

15.02.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Czy to możliwe, że w przestrzeni powietrznej można tankować samoloty? Okazuje się, że tak - ale nie wszystkie.

14.02.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci stanowi poważny problem do rozwiązania, który nie możne dłużej czekać.

11.02.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.