Jak działa nowa aplikacja do poboru opłat e-TOLL?

10.12.2021

2021-12-10T07:31:00.000Z//2021.12.10

|
Udostępnij:

Wraz z początkiem października e-TOLL stał się jedynym systemem pozwalającym na dokonanie elektronicznej płatności za użytkowanie dróg należących do GDDKiA. Jak działa i co należy o nim wiedzieć?

punkty viatoll

Viatoll – wady i zalety

Elektroniczny system poboru opłat za korzystanie z autostrad został w Polsce wprowadzony 10 lat temu. Pozwalał na uiszczenie kosztów przejazdu bez konieczności zatrzymywania się i dokonywania płatności na bramce. Punkty viatoll znajdowały się na wjeździe na płatne odcinki autostrady i dzięki umieszczonym w pojazdach specjalnym viaboxom automatycznie pobierały należną kwotę. Punkty viatoll były przeznaczone dla pojazdów, których waga przekraczała 3,5 tony, a więc głównie busów i samochodów ciężarowych. Jak większość tego typu rozwiązań, posiadały zarówno zalety, jak i wady. Ich główną korzyścią był brak konieczności obsługi ze strony kierowcy – wystarczyło, że podjeżdżając pod odpowiedni punkt, ustawił się on w kolejce dla samochodów z przyczepą lub bez. Viabox, czyli niewielkie urządzenie zainstalowane do szyby samochodu działało automatycznie, pobierając z konta właściciela samochodu odpowiednią opłatę. Oczywiście wymagało to wcześniejszej, jednorazowej rejestracji w systemie. Do minusów tego rozwiązania bez wątpienia należała natomiast konieczność budowania specjalnych, dość kosztowych punktów viatoll. Kierowcy zauważali również inne trudności – viabox przypisany był tylko do jednego pojazdu – zmiana samochodu wiązała się więc z koniecznością wymiany na nowy. Teraz, po dekadzie funkcjonowania viatoll odchodzi do lamusa, zastąpić go ma natomiast nowy system e- TOLL Polska.

e-TOLL Polska – nowoczesny system elektronicznego poboru opłat

Głowna różnica pomiędzy rozwiązaniami polega na tym, że e-TOLL Polska nie wymaga budowy drogiej infrastruktury. Punkty viatoll nie są już potrzebne, ponieważ nowy system działa w oparciu o GPS. Nie ma też konieczności nabywania dodatkowego urządzenia – zastępuje je darmowa aplikacja e-TOLL, którą można zainstalować w smartfonie lub tablecie. Namierza ona pojazd i rejestruje, kiedy przemieszcza się po płatnych odcinkach dróg zarządzanych przez GDDKiA. Kierowcy samochodów ciężarowych, którzy nie chcą instalować aplikacji, nadal mogą korzystać z urządzeń lokalizujących. Jest to metoda polecana osobom poruszającym się po autostradach na co dzień, np. zawodowym kierowcom. Innowacją jest również fakt, że e-TOLL Polska pozwala na wprowadzenie do systemu większej ilości samochodów. Istnieje też możliwość wyboru spośród kilku metod płatności. Może to być tradycyjny przelew, BLIK czy karta kredytowa. Jego wadą jest jednak konieczność każdorazowej konfiguracji trasy przejazdu. Warto również pamiętać, że aby rozpocząć korzystanie z aplikacji e- TOLL, należy zarejestrować się na rządowej stronie.

Komplikacje z wdrażaniem systemu

Punkty viatoll były powszechnie krytykowane przez kierowców, dlatego z nadzieją czekali oni na nowy system elektronicznego poboru opłat. Okazuje się jednak, że ich następca nie spisał się tak dobrze, jak oczekiwano. Kierowcy samochodów ciężarowych mieli czas do końca września na wyrejestrowanie się z poprzedniego systemu i uruchomienie nowego. Niestety aplikacja e-TOLL zaczęła działać dopiero w ostatnich dniach miesiąca, co spowodowało jej nagłe przeciążenie i problemy z działaniem systemu. Liczne awarie sprawiły, że w wielu przypadkach skorzystanie z elektronicznego punktu poboru opłat było niemożliwe. Warto dodać, że za niedopełnienie tego obowiązku kierowcom grozi nawet 1500 zł mandatu. Do tej pory często narzekali oni na ceny viatoll, jeśli jednak obsługa systemu nie przyspieszy, może się okazać, że e-TOLL będzie jeszcze droższy w użytkowaniu. Należy jednak mieć nadzieję, że są to tylko początkowe problemy z wdrożeniem nowej technologii, a awarie szybko odejdą w zapomnienie.

Dla kogo przeznaczony jest system e-TOOL?

Obecnie do korzystania z niego zobligowani są kierowcy samochodów ciężarowych, busów oraz autobusów, których waga przekracza 3,5 tony. Z systemu e-płatności mogą korzystać również kierowcy samochodów osobowych, aktualnie nie jest to jednak wymagane. Warto jednak pamiętać o tym, że 30 listopada w całej Polsce mają zniknąć manualne punkty poboru opłat za korzystanie z autostrad. Wszystkie należności trzeba będzie więc uiszczać online, za pomocą nowego systemu. Warto więc zarejestrować się w aplikacji wcześniej. Być może pozwoli to na uniknięcie kłopotów, jakie wystąpiły w ostatnich dniach września, gdy mijał termin rejestracji dla samochodów ciężarowych. Jeśli chodzi o wysokość opłat, te się nie zmieniają. Ceny viatoll po zmianie systemu pozostają na tym samym poziomie. Obecnie trudno powiedzieć, czy zmiana sposobu płatności przyspieszy obsługę bramek i zmniejszy korki na wjeździe na autostrady, jednak pokażą to najbliższe miesiące.

Przeczytaj także:

W tym roku na prezenty wydamy średnio 546 zł, czyli o 2 procent więcej niż przed rokiem - wynika z raportu Deloitte. 

09.12.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Już 14 grudnia można skorzystać z bezpłatnych przesyłek, oferowanych przez sklepy internetowe. To zasługa obchodzonego w tym czasie Dnia Darmowej Dostawy. 

08.12.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Tego mogliśmy się spodziewać. Wzorem lat ubiegłych, polska wersja Black Friday nie pozwoliła poszaleć na zakupach. Obniżki wyniosły nieco ponad 3 procent. 

07.12.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.