Mikołaj sięga głębiej do kieszeni – dane raportu Deloitte

09.12.2021

2021-12-09T08:05:00.000Z//2021.12.09

|
Udostępnij:

Według firmy Deloitte, w tym roku na Boże Narodzenie wydamy średnio 2 129 zł. Najwięcej pieniędzy przeznaczymy oczywiście na prezenty i żywność. Niestety to kolejne święta w pandemii, więc prym będą wiodły zakupy online.

prezenty

Firma doradcza Deloitte w pierwszej połowie listopada 2021 roku, przeprowadziła badanie online wśród tysiąca pełnoletnich respondentów. Badanie „Zakupy świąteczne 2021” zostało przeprowadzone już po raz 24. Okazuje się, że w tym roku Polacy nie zamierzają oszczędzać, co więcej – planują wydać więcej, niż w poprzednim roku.

Z danych Deloitte wynika, że na prezenty, żywność, podróże oraz spotkania z najbliższymi planujemy przeznaczyć średnio 2 129 zł, czyli o 11 proc. więcej niż rok temu. Powodów jest wiele, i nie koniecznie wynikają z chęci, a raczej przymusu. Borykamy się z wysoką inflacja, co oznacza, że rosną ceny produktów, a szczególnie żywności i paliw. Ponad połowa społeczeństwa planuje dokonać zakupów w sklepach internetowych, przy jednoczesnym ograniczaniu wizyt w sklepach stacjonarnych.

Najczęściej prezentami obdarowujemy najbliższe osoby – dzieci, rodziców i partnerów. Jakie prezenty najchętniej kupują Polacy? Okazuje się, że są to przede wszystkim kosmetyki, perfumy, zabawki, gry i książki. Według ekspertów Deloitte na prezenty wydamy łącznie 546 zł, czyli o 2 procent więcej, niż przed rokiem.

Co jeszcze ciekawego można dowiedzieć się z raportu? Większość z nas planuje spędzić święta w domu, w gronie najbliższych osób. Z raportu wynika, że dokładnie trzy czwarte badanych spędzi święta w domu, 23 proc. u rodziny lub znajomych, a 3 proc. w podróży po Polsce lub za granicą. Niemal połowa Polaków (47 proc.) ma zamiar unikać miejsc publicznych. W poprzednim roku było to ponad 70 proc., ale wtedy obowiązywały restrykcje.

Przeczytaj także:

Już 14 grudnia można skorzystać z bezpłatnych przesyłek, oferowanych przez sklepy internetowe. To zasługa obchodzonego w tym czasie Dnia Darmowej Dostawy. 

08.12.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Tego mogliśmy się spodziewać. Wzorem lat ubiegłych, polska wersja Black Friday nie pozwoliła poszaleć na zakupach. Obniżki wyniosły nieco ponad 3 procent. 

07.12.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Latające taksówki, taksówki powietrzne, elektryczne taksówki - takie frazy mogą kojarzyć Ci się z filmem science fiction. Jednak propotyp takiej taksówki już jest! Kwestia czasu, kiedy będziemy mogli skorzystać z tego innowacyjnego sposobu przemieszczania się.

06.12.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.