Instrukcja krok po kroku: jak zmienić imię, nazwisko i urodziny na Facebooku

20.05.2022

2022-05-20T07:01:00.000Z//2022.05.20

|
Udostępnij:

Z Facebooka korzysta już prawie 3 miliardy użytkowników na całym świecie. Według danych Hotsuite z 2021 roku w Polsce aktywnych internautów na tej platformie społecznościowej jest około 28,5 miliona. To blisko 90 proc. osób korzystających z internetu w naszym kraju. Facebook daje nam wiele korzyści, ale stwarza też zagrożenia związane z bezpieczeństwem przechowywanych danych. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób zmienić dane osobowe na swoich mediach społecznościowych.

Zmiana danych osobowych na Facebooku

Nie tak dawno poruszyliśmy temat: Jak uniknąć włamania do konta na Facebooku? Dzisiaj zastanówmy się, czy w każdej chwili można zmienić swoje dane osobowe na Facebooku- a jeśli tak, to jak to zrobić.

Zmiana danych osobowych na Facebooku – czy warto to zrobić?

Istnieje wiele powodów, dla których można zdecydować się na zmianę danych osobowych na Facebooku. Warto przy tym pamiętać, że zgodnie z regulaminem platformy podczas zakładania konta, zobowiązani jesteśmy do podawania prawdziwych informacji. Jeśli mimo to chcesz zmienić swoje dane, platforma daje taką możliwość.

Najczęściej dokonywane modyfikacje to data urodzenia oraz zmiana imienia i nazwiska – Facebook umożliwia proste wprowadzenie poprawnych danych. Podając swój rok uroczenia, warto mieć na uwadze, że na jego podstawie bardzo często dobierane są dla nas sugerowane treści oraz reklamy. Aby uniknąć niepotrzebnej irytacji związanej z niedopasowaniem serwisu do swoich potrzeb, warto podać swój rzeczywisty rok urodzenia. Funkcja edytowania nazwiska często wykorzystywana jest przy zmianie stanu cywilnego.

Dodatkowo zdarzają się sytuacje, kiedy użytkownik nie chce podawać swoich właściwych danych osobowych na platformie. Wiąże się to z obawą o swoją prywatność i bezpieczeństwo, co dla wielu z nas jest zrozumiałe.

Zmiana imienia i nazwiska – Facebook daje taką możliwość

Według regulaminu Facebooka istnieje opcja zmiany imienia i nazwiska na swoim koncie raz na 60 dni. Twórcy platformy społecznościowej zastrzegają, że podane dane powinny pokrywać się z informacjami widniejącymi w dokumentach tożsamości. Aby zmienić imię i nazwisko na Facebooku, postępuj według poniższej instrukcji:

 • Kliknij w prawym górnym rogu Facebooka i wybierz opcję Ustawienia.
 • Kliknij opcję Imię i nazwisko.
 • Wpisz imię i nazwisko i kliknij opcję Sprawdź zmianę.
 • Podaj hasło i wybierz opcję Zapisz zmiany.

Zmiana imienia i nazwiska – ograniczenia

Dodatkowo należy pamiętać, że podane imię i nazwisko nie może zawierać:

 • słów lub zwrotów naruszających standardy społeczności, np. obelg, słów reprezentujących niebezpieczne osoby,
 • słów lub zwrotów oznaczających organizacje (w przypadku konta prywatnego użytkownika),
 • symboli, cyfr, nietypowego układu wielkich liter, powtórzonych liter i znaków interpunkcyjnych,
 • znaków pochodzących z różnych języków,
 • tytułów dowolnego typu, np. zawodowych lub religijnych.

Podczas zmiany imienia i nazwiska Facebook często wychwytuje wymienione nieprawidłowości, uniemożliwiając wprowadzenie modyfikacji.

Facebook – urodziny – ustawienia pozwalające zmienić datę urodzenia

Zmiana daty urodzenia na Facebooku jest prosta i mniej wymagająca niż w przypadku modyfikacji imienia i nazwiska. Warto przy tym pamiętać, że tutaj również regulamin platformy zobowiązuje nas do podawania wyłącznie prawdziwych danych. Edycja informacji jest nieco bardziej skomplikowana niż standardowa ścieżka Facebook – urodziny – ustawienia. Mimo to każdy poradzi z nią sobie bez problemu.

Jak zmienić datę urodzenia na Facebooku krok po kroku?

 • Kliknij w prawym górnym rogu ikonę trójkąta skierowanego w dół.
 • W profilu obok swojego imienia i nazwiska kliknij na zakładkę „Informacje”.
 • W menu, które pojawi się z lewej strony, wybierz „Dane kontaktowe i podstawowe informacje”.
 • Po przewinięciu listy w dół znajdziesz pozycję „Data urodzenia” i „Rok urodzenia”. Po ich prawej stronie widnieje symbol ołówka oznaczający edycję podanych informacji.
 • Wykorzystaj rozwijane listy, aby zmienić datę urodzenia.
 • Na koniec wybierz opcję „Zapisz zmiany”.

Dodatkowo w tym przypadku Facebook stwarza szansę określenia własnych preferencji, co do widoczności podanej daty urodzenia. Dzięki temu możesz samodzielnie określić grono odbiorców swoich danych. Obok podanej daty urodzenia znajdują się dwie ikony wyboru odbiorców. Jedna dotyczy dnia i miesiąca urodzin, a druga rocznika. Zablokowanie dostępu do tych pozycji swoim znajomym sprawia, że nie otrzymają oni powiadomienia o zbliżającym się dniu urodzin, a tym samym mogą zapomnieć o złożeniu życzeń urodzinowych.

Bezpieczeństwo danych osobowych na Facebooku

W zeszłym roku cały świat obiegła niepokojąca informacja o wycieku danych 533 mln użytkowników Facebooka. Wiele osób skłoniło to do refleksji, czy przechowywane na platformie społecznościowej informacje są bezpieczne. Wykradzione dane mogą być wykorzystane do podszywania się pod cudzą tożsamość oraz dokonywania oszustw. Dlatego ważne jest tworzenie mocnych haseł, o czym dowiesz się z poradnika: Zasady tworzenia bezpiecznego hasła

Mimo to warto pamiętać, że Facebook jako administrator danych użytkowników, zapewnia ich przetwarzanie zgodnie ze zapisami prawnymi wynikającymi z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. Unia Europejska zobowiązała giganta do wdrożenia odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych, aby zapewnić najwyższy stopień bezpieczeństwa przetwarzania danych.

Przeczytaj także:

Polskie dzieci poniżej 10 r.ż. dostają więcej kieszonkowego niż dzieci z innych krajów w Europie.

19.05.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Imię, nazwisko plus data urodzenia - czy tak wygląda Twoje hasło? Musisz je jak najszybciej zmienić.

18.05.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Niezależnie od tego na co się zdecydujesz - wrotki, czy rolki - to dobry pomysł na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.

17.05.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.