Kieszonkowe dla dzieci – ile powinno wynosić?

19.05.2022

2022-05-19T06:27:00.000Z//2022.05.19

|
Udostępnij:

67% dzieci w wieku 7-10 lat w Polsce otrzymuje poniżej 55 zł kieszonkowego tygodniowo. Tak wynika, z niedawno opublikowanego pierwszego Revolut Junior Report, w którym zapytano rodziców o ich zdanie na temat wsparcia i edukacji finansowej dzieci. Odpowiedzi udzieliło blisko 5000 rodziców w Europie, w tym blisko 500 w Polsce. Jakie są najważniejsze wnioski?

kieszonkowe

O finansach Revolut, pisaliśmy w artykule: Co to jest Revolut?. Tym razem przyjrzeliśmy się finansom najmłodszym. Badanie Revolut Junior zostało przeprowadzone wśród klientów Revolut Junior w krajach: Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Rumunii, Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Litwie, Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i w Polsce.

Kiedy rozpocząć edukację finansową?

W Polsce rodzice uważają, że edukacja finansowa dzieci powinna rozpocząć się między 6 a 10 rokiem życia. Dopiero w wieku 11-14 lat rodzice są skłonni podarować swojemu dziecku pierwszą kartę płatniczą. Zazwyczaj edukacja finansowa, rozpoczyna się wraz z pójściem do szkoły i pierwszym kieszonkowym. Zastanawiamy się wtedy, ile pieniędzy dać dziecku? Ile to będzie w sam raz i pozwoli zaspokoić potrzeby w tym wieku? Jak nauczyć dziecko oszczędności i mądrego gospodarowania pieniędzmi?

Kieszonkowe i bonusy

Raport Revolut Junior wskazał, że połowa europejskich dzieci otrzymuje pieniądze w gotówce (51%). Co ciekawe w Polsce popularniejszym narzędziem są portfele cyfrowe (56%). W Polsce dzieci oprócz tradycyjnego kieszonkowego dostają dodatkowe pieniądze: na urodziny, za dobre wyniki w nauce, grzeczne zachowanie i spełnienie obowiązków domowych. Jak wskazuje raport, aż 84% badanych rodziców w Polsce nie chce się wtrącać i uważa, że dzieci powinny wydać tygodniówkę, na cokolwiek tylko chcą.

Ile dzieci dostają kieszonkowego?

Z danych Revolut Junior wynika, że stawki tygodniówki zależą od wieku dziecka. 67% dzieci w wieku 7-10 lat w Polsce otrzymuje poniżej 55 zł. Na taką kwotę może liczyć 58% dzieci w Europie. W wieku 7-10 lat, z największego kieszonkowego w Europie cieszą się dzieci w Niemczech – dostają kwoty od 55 do 110 zł tygodniowo.

Przeczytaj także:

Imię, nazwisko plus data urodzenia - czy tak wygląda Twoje hasło? Musisz je jak najszybciej zmienić.

18.05.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Niezależnie od tego na co się zdecydujesz - wrotki, czy rolki - to dobry pomysł na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.

17.05.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Uznany producent Samsung ma w ofercie Smart monitor M8. Wygląda podobnie jak kultowy iMac Apple.

16.05.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.