Fotowoltaika z nowym rekordem na polskim rynku

27.12.2022

2022-12-27T11:20:00.000Z//2022.12.27

|
Udostępnij:

Pozyskiwanie energii z fotowoltaiki w naszym kraju, choć nie jest jeszcze szeroko wykorzystywane, fotowoltaika w Polsce bije regularnie kolejne rekordy i staje się coraz popularniejsza. Przede wszystkim ma to związek z rosnącymi cenami energii, ale także większą dostępnością. Przyjrzyjmy się zatem sytuacji na rynku energii fotowoltaicznej w Polsce.

fotowoltaika w Polsce

Pozyskiwanie energii z fotowoltaiki bije rekordy

We wrześniu 2022 roku w Polsce pozyskano ponad 11 000 MW prądu z instalacji fotowoltaicznych. Jest to ponad 70% wzrost w stosunku do Września ubiegłego roku. Według statystyk fotowoltaika to ok. 35% naszej krajowej energii, a w kategorii OZE stanowi połowę udział w rynku. Według statystyk SolarPower Europe Polska była w 2021 roku 10 rynkiem pod względem inwestycji przeznaczonych na energię fotowoltaiczną, co najlepiej oddaje popularność tej metody pozyskiwania energii.

Co warto podkreślić, pozyskiwanie energii z fotowoltaiki nie tylko bije ogólne rekordy w Polsce, ale również możemy zaobserwować ciekawe zjawiska cząstkowe. Wyglądają one nie mniej imponująco, co ogólne trendy. W maju 2022 roku panele fotowoltaiczne w Polsce wyprodukowały 9% całej energii. W marcu z kolei — nieco wcześniej wzrost rozwoju fotowoltaiki wyniósł 7%. Na rekordy te złożyło się kilka czynników. Przede wszystkim w miesiącach Maj — Czerwiec wydajność paneli fotowoltaicznych osiągnęła szczyt, gdyż słońce świeciło wysoko, a nie ma aż tak wysokich temperatur, które mogłyby obniżyć ich wydajność. Intensywne inwestowanie w pozyskiwanie energii z paneli fotowoltaicznych było też podyktowane zmianami prawnymi. Obywatele chcieli zatem zdążyć uruchomić taką instalację, przed mniej korzystniejszym sposobem rozliczania się i tłumie przystąpili do modernizacji swoich gospodarstw domowych.

Fotowoltaika w Polsce a rekordy

Rekordy, jakie bije fotowoltaika w Polsce to nie tylko liczba nowych paneli fotowoltaicznych wykorzystywanych przez nowych konsumentów. Rekordy te mają znacznie szerszy zasięg i możemy zauważyć je na wielu polach. Jednym z najciekawszych, który jest również zaskakujący, był rekord przewagi fotowoltaiki nad energią generowaną z węgla brunatnego. Pod koniec 2022 roku fotowoltaika w Polsce wyprodukowała o 100% więcej prądu niż elektrownie napędzane tym paliwem.

Pozyskiwanie energii z fotowoltaiki w Polsce również bije kolejne rekordy. Obecnie w ten sposób pozyskuje się nawet 11 GW mocy. Jest to głównie zasługa prywatnych gospodarstw domowych, które coraz liczniej decydują się na wykorzystywanie tego zielonego źródła energii. Ukończenie dużej ilości inwestycji zarówno komercyjnych, jak i prywatnych z pewnością będzie pchało do przodu tę statystykę w kolejnych miesiącach i latach.

Pewnego rodzaju rekordem, który również może być dość zaskakujący, jest fakt, że prąd z paneli fotowoltaicznych w godzinach południowych jest drugim w zestawieniu tuż po prądzie pochodzącym z węgla kamiennego. Fotowoltaika bije też rekordy dotyczące pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł — zwłaszcza gdyż w następnych latach będzie rosła również z powodu mniejszej atrakcyjności innych sposobów uzyskiwania energii. Panele fotowoltaiczne są zatem niejako skazane na sukces, gdyż zarówno samodzielnie prezentują się bardzo korzystnie, a także mogą podbijać rynek w sprzyjających warunkach.

Dlaczego tak się dzieje?

Istnieje kilka powodów, dla których pozyskiwanie prądu z paneli fotowoltaicznych regularnie bije rekordy i staje się coraz popularniejsze. Przede wszystkim jest to opłacalność tego rozwiązania. Przy galopujących cenach prądu panele fotowoltaiczne potrafią zwracać się w gospodarstwach domowych nawet w ciągu kilku lat. Im bardziej rosną ceny prądu, tym zwrot inwestycji w panele fotowoltaiczne rośnie. Sprawa ma się podobnie przy elektrowniach fotowoltaicznych, czyli farmach z panelami tego typu. Zarobek i oszczędność to przede wszystkim główny powód rosnącej popularności fotowoltaiki w Polsce.

Drugim bardzo ważnym powodem, dla którego fotowoltaika w Polsce staje się coraz popularniejsza, jest niezależność. W dobie kryzysu energetycznego, a także możliwych ewentualnych przerw w dostawie prądu czy niezapowiedzianych podwyżek, uniezależnienie się od prądu komercyjnych dostawców jest bardzo komfortowe i bezpieczne. Coraz więcej osób inwestuje swoje oszczędności właśnie w taki sposób — stawiając na bezpieczeństwo.

Sam dostęp do tej technologii, a także paneli fotowoltaicznych jest bardzo prosty oraz co najważniejsze możliwy w zasięgu portfela w każdego domostwa. Dodatkowo na rynku działa wiele programów dotacyjnych, a także firm umożliwiających nawet wypożyczenie takiej instalacji. Wszystko to sprawia, że bardzo łatwo jest się uniezależnić od dostawców prądu, a następnie korzystać z bardzo taniej elektryczności.

Powodem, dla którego pozyskiwanie energii z paneli fotowoltaicznych będzie stawało się coraz popularniejsze, jest również kierunek rozwoju wyznaczony przez Unię Europejską, do której należy Polska. Aby nie ponosić kosztów za wytwarzanie prądu przez tradycyjne sposoby i sprostać planom rozwoju pod tym kątem, Polska będzie jeszcze bardziej zachęcała do stosowania tego typu rozwiązań zarówno osoby prywatne, jak i firmy oraz duże podmioty.

Przeczytaj także:

LEGO Wieża Eiffla jest idealnym celem dla tych wszystkich, którzy chcą stworzyć wielką, imponującą budowlę LEGO. Nie ma większej, jest to więc spore wyzwanie.

23.12.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

To już ostatnie dwa dni przedświątecznego czasu. Może się jednak zdarzyć, że brakuje Ci jeszcze upominku dla najbliższej osoby. Co można szybko kupić?

22.12.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Zostały tylko trzy dni do wigilijnej kolacji, co oznacza, że to ostatnia chwila na zakup prezentu dla dziecka. Co może spodobać się nastolatkowi?

21.12.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.