Filmy i seriale na podstawie gier wideo - hit czy kit?

06.06.2022

2022-06-06T08:42:00.000Z//2022.06.06

|
Udostępnij:

Premiera pierwszego serialu na podstawie gry wideo miała miejsce wiele lat temu. Od tego czasu pojawiło się kilka nowych produkcji, które często nie cieszyły się dobrą sławą. Mimo to zła passa nieco się zmieniła, a seriale na podstawie gry przeżywają prawdziwy renesans.

seriale na podstawie gier

Rosnąca popularność seriali w Polsce

Seriale na popularnych platformach streamingowych ogląda już blisko 15 mln widzów w Polsce. Najliczniejsze grono stanowią internauci w wieku od 16 do 34 lat. Dane te wynikają z cyklicznego raportu VideoTrack opracowywanego w 2019 roku przez firmę Wavemaker. Według podanych informacji największą popularnością w naszym kraju cieszą się produkcje:

 • amerykańskie - oglądane przez 68 proc. badanych,
 • polskie – 43 proc. badanych,
 • brytyjskie – 29 proc. badanych.

Premiery seriali długo wyczekiwanych przez widzów zwykle budzą duże emocje, a jednocześnie niosą ze sobą spore oczekiwania. Nie inaczej jest w przypadku seriali na podstawie gier wideo, które mimo pokaźnego budżetu często przynosiły rozczarowanie. Ta zła passa zdaje się odwracać, czego dowodem jest Halo – serial, który miał swoje wzloty i upadki, ale wszyscy ucieszyli się na wieść o jego najnowszej premierze w marcu tego roku.

Najlepsze seriale na podstawie gier wideo

W internecie można znaleźć wiele rankingów prezentujących najlepsze seriale na podstawie gry. To kolejny dowód na to, że gry wideo przeszły długą drogę na przestrzeni ostatnich dekad. Początkowo grali w nie jedynie pasjonaci, ale teraz można powiedzieć, że stały się jednym z najważniejszych elementów popkultury. Obecnie trudno znaleźć osobę w wieku 15-30 lat, która choć raz nie miała styczności z branżą gier wideo. O tym, że jej siła rośnie, świadczą kolejne premiery seriali na podstawie gier. Można je oglądać nie tylko na platformach streamingowych, ale często również w kinach.

Wśród 5 najlepiej ocenianych seriali na podstawie gier wideo znalazły się:

 • Detektyw Pikachu – to adaptacja filmowa gry z 2016 roku, która przestawia losy Tima – zaginionego syna prywatnego detektywa, do którego dołącza sympatyczny Pikachu.
 • Arcane – serial powstał na podstawie kultowej już gry Leaque od Legends, której nie trzeba dobrze znać, aby cieszyć się z oglądania produkcji. Fani gry Riot Games wyłapią tu wiele smaczków, które sprawiają, że oglądanie cieszy jeszcze bardziej.
 • Sonic: Szybki jak błyskawica – to animacja z 2020 roku spod szyldu Paramount Pictures Studios, która niebawem ma doczekać się kontynuacji. Serial na podstawie gry ma lekką i zabawną formułę, którą pokochali widzowie na całym świecie.
 • Mortal Kombat z 1995 roku – fantastyczny klimat produkcji i efektowne walki wojowników sprawiają, że wciąż znajduje się ona w zestawieniach najlepszych filmów na podstawie gier wideo.
 • Castlevania – serial pojawił się na Netflixie w 2017 roku i przypadł widzom do gustu ze względu na doskonałe oddanie mrocznego klimatu gier z tego świata.

Halo – serial, który zachwyca

W marcu tego roku miał premierę także tytuł Halo – serial, który prezentuje historię konfliktu między ludźmi i kosmicznym przymierzem. Jego akcja rozgrywa się w XXVI wieku, a inspiracją do ekranizacji był cykl gier konsolowych o przygodach Master Chiefa o tym samym tytule. Halo to seria strzelanek na komputery PC i konsole Xbox, w której gracz operuje superżołnierzem – nazywanym właśnie Master Chiefem. Gra cieszy się olbrzymią popularnością na całym świecie, a w Ameryce zyskała nawet status kultowego uniwersum.

Serial Halo co prawda odbiega od gry, a jego historia jest oryginalna. Mimo to nawiązuje do popularnej strzelanki. Największym zaskoczeniem dla wyczekujących ekranizacji fanów był producent wykonawczy serialu, którym został sam Steven Spielberg.

Wyczekiwane premiery seriali i filmów

Nie ma wątpliwości, że seriale na podstawie gier wideo rosną w siłę, a fani mają na co czekać. Nowe ekranizacje zapowiedziało już wielu producentów. Wśród najbardziej wyczekiwanych tytułów niewątpliwie znalazły się:

 • Tomb Raider 2 – pierwsza część filmu zaprezentowana widzom w 2018 roku wypadła na tyle dobrze, że za rok ma doczekać się kolejnej części. Fani trzymają kciuki, aby twórcy tym razem nieco lepiej oddali samego ducha gry oraz dopracowali scenariusz.
 • Mass Effect – nie tak dawno dowiedzieliśmy się, że produkcja filmu została zawieszona ze względu na rozbudowane uniwersum. Mimo to fani czekają na premierę serialu, która wstępnie zapowiadana jest na 2023 rok. Zdaniem entuzjastów zaprezentowanie wielu wątków i odnóg gry będzie zdecydowanie łatwiejsze w formie odcinkowej.
 • Borderlands – o filmie wiadomo już całkiem sporo, ponieważ jego pierwotna data premiery nie tak dawno została przesunięta. Ma mieć ona miejsce jeszcze w tym roku. Fani poznali już obiecującą obsadę aktorską oraz otrzymali obietnice, że produkcja będzie ściśle osadzona w klimacie gry od studia Gearbox Software. Pierwszy, minutowy fragment filmu zaprezentowano na wydarzeniu CinemaCon 2022 i wygląda on naprawdę obiecująco.

Premiery seriali bazujących na popularnych grach wideo to temat, który rozgrzewa do czerwoności wszystkich fanów. Po latach przykrej sławy podobnych produkcji możemy obserwować ich prawdziwy rozkwit, dlatego warto dać im szansę.

Przeczytaj także:

Czy w przyszłości wszyscy będą jeździć elektrykami? Powodem jest drogie w produkcji paliwo syntetyczne i związane z tym zanieczyszczenie środowiska.

03.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

W sieci pojawiają się nieoficjalne doniesienia o możliwości przedłużenia wieku emerytalnego. Czy rzeczywiście musimy się obawiać, że będziemy pracować dłużej?

02.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Stany Zjednoczone czeka trudny sezon. Eksperci przewidują, że można spodziewać się przynajmniej 10 potężnych huraganów.

01.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.