Dlaczego nie ma leku na raka?

02.02.2023

2023-02-02T10:34:00.000Z//2023.02.02

|
Udostępnij:

W sobotę 4 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Często zastanawiamy się, jak to możliwe, że na tym etapie zaawansowania medycyny, dalej nie został wynaleziony sposób, aby przezwyciężyć chorobę nowotworową?

lek na raka

Najczęstszy powód zgonów

Z najświeższego raportu Krajowego Rejestru Nowotworów ze stycznia 2021 roku wynika, że w 2018 roku zarejestrowano 167 tys. 500 przypadków nowotworów złośliwych. Ponad połowę (53 proc.) wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe stanowiły: nowotwory narządów trawiennych - niecałe 33 tys. zachorowań (32 710), narządów płciowych - niecałe 31 tys. (30 859) oraz narządów oddechowych i klatki piersiowej - niecałe 24 tys. (23 825 zachorowań). Kobiety najczęściej chorują na raka piersi, a mężczyźni na raka prostaty. Z danych GUS wynika, że w 2020 roku z powodu chorób nowotworowych zmarło w Polsce prawie 109 tys. osób, w czego 92 proc. stanowiły nowotwory złośliwe.

Dlaczego nie ma skutecznego leku?

Niektórzy twierdzą po prostu, że koncerny farmaceutyczne nie są zainteresowane znalezieniem leku, oczywiście z względów finansowych. Dlaczego? Bo więcej można zarobić na ludziach chorych, niż zdrowych. Jest to jednak bardzo skrajne podejście do tematu. Należy również pamiętać, że istnieje przynajmniej kilkadziesiąt odmian raków w każdej grupie, np. układu oddechowego, nerwowego itp. Łącznie to około 200 znanych, jak dotąd odmian. Każdy z nich inaczej powstaje, w innym tempie się rozwija. To oznacza, że nie ma jednego leku, który będzie skuteczny na wszystkie odmiany nowotworu. Bardziej prawdopodobne jest, że pojawią się nowe terapie o większej skuteczności względem danego typu nowotworu. Będą one personalizowane pod katem konkretnego pacjenta.

Profilaktyka ratuje życie

W przypadku łagodnych zmian, są duże szanse na wyleczenie. Jednak złośliwe nowotwory, nie rokują dobrze. Okazuje się więc, że lepiej jest chronić się przed tą straszną chorobą, niż później ja leczyć. Przeczytasz o tym w osobnym artykule: Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka?

Przeczytaj także:

Każde województwo ma atrakcje, z których warto skorzystać podczas tegorocznych ferii zimowych. Nie trzeba daleko jechać, tym bardziej, że czasy są trudne.

31.01.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

PlayStation 5 vs Xbox Series X - jaką konsolę kupić w tym roku? Każda ma swoje wady i zalety, a wybór nie kończy się na decyzji o zakupie jednej z nich.

30.01.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Najpierw Poznań, teraz Łódź - Żabka Eco Smart to najnowszy typ sklepów, który cechuje się wysokimi rozwiązaniami technologicznymi, które dbają o powietrze.

27.01.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.