Jaki rysik do rysowania na tablecie wybrać?

25.02.2022

2022-02-25T05:33:00.000Z//2022.02.25

|
Udostępnij:

Dobrze dobrany rysik do tabletu to niezbędne narzędzie pracy wielu grafików komputerowych i fotografów. Jego wykorzystanie jest popularne także wśród innych zawodów bazujących na pracy graficznej oraz amatorów lubiących nowinki techniczne. Precyzyjne działanie rysika pozwala na dokładne szkicowanie, obróbkę zdjęć i wideo czy pisanie. Ważne, aby rysik dopasować do swoich potrzeb oraz technologii, którą ma obsługiwać.

rysik do tableta

Jak działa rysik do tabletu?

Rysik do tabletu to rozwiązanie zastępujące myszkę i klawiaturę, które umożliwia łatwą i intuicyjną edycję plików na ekranach dotykowych. Urządzenie swoim wyglądem przypomina ołówek, ale zamiast rysika na jego końcu umieszczona jest specjalna gumka magnetyczna. Dzięki niej rysik do tabletu komunikuje się z ekranem, który reaguje na siłę nacisku oraz kąt pochylenia pisaka.

Jakie są rodzaje rysików do tabletu?

Profesjonalne urządzenia graficzne, takie jak tablety, smartfony czy laptopy z ekranem dotykowym współpracują z wieloma rysikami. Rosnąca konkurencja na rynku urządzeń mobilnych sprawiła, że duże firmy zaczęły ze sobą rywalizować również pod względem tworzenia rysików. Chodzi nie tylko o wygodny chwyt, ale również inne przydatne funkcje i możliwości. W końcu rysiki do tabletu to oddzielne i wysoce wyspecjalizowane urządzenia, które mają ułatwiać nam pracę.

Wśród najpopularniejszych modeli rysików wyróżnić należy:

  • rysiki pojemnościowe – są wykorzystywane najczęściej jako rysik do iPada, iPhone’a i MacBooka popularnej marki Apple,
  • rysiki rezystancyjne II generacji – nowoczesne urządzenia posiadające minimum 1021 poziomów nacisku, które wykrywane są przez ekran urządzenia już z odległości około 3-4 cm,
  • rysiki rezystancyjne III generacji – urządzenia, których rysik wyposażony jest w dodatkową baterię, co sprawia, że są dosyć ciężkie i rzadziej wykorzystywane wśród użytkowników.

Jakie możliwości ma precyzyjny rysik do tabletu?

Profesjonalny rysik do iPada oraz inne rysiki rezystancyjne do ekranów pojemnościowych to ważne narzędzie pracy dla grafików. Pozwalają one uzyskać wysoką precyzję ruchów podczas pracy graficznej na specjalistycznych tabletach. Dzięki temu rysowanie, szkicowanie, edycja plików, montaż wideo czy obróbka zdjęć staje się dokładniejsza i bardziej intuicyjna.

Warto dodać, że rysik do tabletu to rozwiązanie nie tylko dla profesjonalistów, ale również amatorów. Za pomocą rysika można wygodnie przeglądać strony internetowe, media społecznościowe czy przewijać materiały wideo. Rysik jest szczególnie dobrym rozwiązaniem w chłodniejsze pory roku, kiedy na dworze nosimy rękawiczki utrudniające korzystanie z ekranów dotykowych. Naturalnie w sprzedaży są dostępne specjalne rękawice, ale obsługa urządzenia mobilnego za pomocą rysika przy niskich temperaturach jest zdecydowanie łatwiejsza i dokładniejsza.

Jaki rysik do tabletu warto kupić?

Jedną z najlepszych zasad, którą warto kierować się podczas zakupu rysika do tabletu, jest wybór urządzeń tego samego producenta. Przykładowo, jeśli korzystasz z iPada, iPhone’a lub MacBooka od marki Apple, sięgnij po rysik do iPada tej samej marki. Dzięki temu można uzyskać najwyższy poziom współpracy pomiędzy urządzeniami i doskonałą czułość rysika. Podobnie sytuacja wygląda z bezprzewodowymi słuchawkami czy smartwatchami.

Dobrym wyborem są rysiki marki HP, które naturalnie świetnie współpracują z urządzeniami tego samego producenta. Ich dodatkową zaletą jest niewielka masa, którą udało się uzyskać poprzez wykorzystanie w budowie włókna węglowego. Rysik do tabletu HP wyposażony został w dodatkowe przyciski z możliwością konfiguracji pod swoje potrzeby. W produkcie zastosowano technologię N-Trig, która znacznie poprawia wydajność pracy. Jak nietrudno się domyślić, rysiki HP są nieco tańsze od markowych urządzeń spod szyldu Apple. Przykładowo koszt rysika do tabletu HP Envy to około 200 zł.

W sprzedaży dostępne są również znacznie tańsze rozwiązania, które będą wystarczającym wyborem dla osób używających rysika czysto amatorsko. Jeśli poszukujesz dobrego produktu do przeglądania internetu na urządzeniu mobilnym, postaw na produkt Esperanza EA140. Koszt jego zakupu jest zaskakująco niski i wacha się w przedziale od 4 do 8 zł. Tani rysik do ekranów pojemnościowych z gumową końcówką symuluje ruchy ludzkiego palca, ale nie ma wbudowanych dodatkowych technologii i przycisków funkcyjnych. Biorąc pod uwagę jego niską cenę, warto rozważyć zakup do obsługi tabletu lub smartfona w trudniejszych warunkach atmosferycznych.

Jakie zalety ma korzystanie z rysika do tabletu?

Najważniejszymi zaletami korzystania z rysików do tabletu niewątpliwie są wygoda oraz funkcjonalność. Bez względu na stopień zaawansowania wybranego rozwiązania, zarówno tańsze, jak i profesjonalne rysiki do iPada podnoszą jakość użytkowania urządzeń mobilnych. Zwiększają też komfort pracy. Bardziej zaawansowane narzędzia towarzyszące na co dzień profesjonalnym grafikom pozwalają tworzyć kreatywne i bardzo szczegółowe kreacje wizualne. Warto więc zdecydować się na zakup tego dodatkowego wsparcia, jeśli wybrany tablet nie miał rysika w zestawie.

Przeczytaj także:

Zwykły telewizor nie spełnia swoich funkcji? Oczekujesz czegoś więcej? Nie musisz kupować nowego, wystarczy, że zmienisz go w smart TV.

24.02.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Od tygodnia podatnicy mają możliwość złożenia rozliczenia podatkowego przez internet. Mają na to czas do 2 maja.

23.02.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie jest u Ciebie ryzyko ciężkiego zachorowania na COVID, sorzystaj z kalkulatora online.

22.02.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.