Nowość 2021: e-Urząd Skarbowy!

11.02.2021 |
Udostępnij:

Od 1 lutego 2021 roku zaczął funkcjonować e-Urząd Skarbowy. Już teraz można tam załatwić on-line wiele spraw, bez wychodzenia z domu. W kolejnych miesiącach mają być dostępne dla użytkowników nowe funkcje. Dla kogo jest e-urząd i jakie formalności można tam załatwić?

e-urząd skarbowy

System w pełni ma funkcjonować do września 2022 roku. Wtedy będzie wsparciem dla różnych grup odbiorców:

  • podatników,
  • płatników,
  • pełnomocników,
  • komorników sądowych,
  • notariuszy.

Jak zalogować się do e-Urzędu Skarbowego?

Wejdź na stronę https://urzadskarbowy.gov.pl/ i wybierz sposób logowania. Decydując się na logowanie przez profil zaufany, e-dowód lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej – będziesz mieć dostęp do wszystkich dostępnych na tę chwilę usług. Jeśli zalogujesz się za pomocą danych podatkowych, zdobędziesz dojście jedynie do Twoich deklaracji podatkowych.

E-Urząd Skarbowy ma wiele zalet

Oprócz możliwość złożenia deklaracji podatkowej można tam sprawdzić swoje mandaty i inne dokumenty oraz płatności. W serwisie fiskusa można także skorzystać z aplikacji e-mikrofirma, która pozwala na generowanie i wysyłanie JPK. O tym jak przesłać plik JPK pisaliśmy niedawno: Jak wysłać plik JPK?

Do czego jeszcze może się przydać e-Urząd Skarbowy?

Można za jego pośrednictwem w wygodny sposób złożyć pisma np. wniosek o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań. W e-Urzędzie Skarbowym można wykonać przelew podatkowy do urzędu skarbowego, zapłacić: należność na indywidualny rachunek podatkowy (PIT, CITG, VAT), podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), podatek od spadków i darowizn (SD), opłatę skarbową a nawet mandat karny. Dokumenty złożysz elektronicznie i natychmiast otrzymasz potwierdzenie przyjęcia. Do korzystania z e-Urzędu Skarbowego nie jest konieczny zakup kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Podczas pandemii większość spraw nauczyliśmy się załatwiać zdalnie. Dzięki e-Urzędowi Skarbowemu, który został uruchomiony przez Ministerstwo Finansów w i Krajową Administrację Skarbową, jest szybciej i wygodniej!

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.