Dlaczego nie przeczytasz dzisiaj ulubionych wiadomości?

10.02.2021 |
Udostępnij:

Dzisiejsza decyzja wydawców zaskoczyła wiele osób. Wchodząc na ulubione serwisy z wiadomościami, okazuje się, że nie można przeczytać żadnych treści. Dzieje się tak dlatego, że ruszyła akcja Media bez wyboru. Na czym polega akcja protestacyjna?

media bez wyboru

Od rana wchodząc na popularne serwisy z wiadomościami – takie jak na przykład Forbes, Onet, Newsweek, użytkownicy nie znajdują tam żadnych wiadomości. Pojawia się komunikat na czarnym tle z tytułem Media bez wyboru, a w dalszej części wyjaśnienie czego dotyczy protest. Przez 24 godziny znikają wiadomości z wielu popularnych serwisów. Dlaczego? Redakcje nie zgadzają się na propozycję płacenia nowego podatku od mediów. Twierdzą, że to kolejny cios zadany mediom w Polsce.

Argumenty przeciwko płaceniu nowego podatku od reklamy dotyczą przede wszystkim trudnej sytuacji wydawnictw po długotrwałym lockdown’ie. Jak można dowiedzieć się z komunikatu, spadają nakłady gazet, maleją wydatki na reklamę, a państwo chce wyegzekwować dodatkowe, wielomilionowe obciążenia. Redakcje ostrzegają, że nowy podatek uderzy bezpośrednio w widzów, słuchaczy, czytelników i internautów.

Akcja protestacyjna ma również ukazać, jak ważne są wolne media. - Bez wolnych mediów nie ma wolnego wyboru, a bez wolnego wyboru nie ma wolności – czytamy w komunikacie. Poniżej komunikatu znajduje się list otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych. W ten sposób redakcje apelują do polityków o odejście od pomysłu nowego podatku od mediów. Pod listem otwartym podpisali się redaktorzy naczelni największych serwisów, na przykład: Agora S.A., CANAL+, Grupa Interia.pl sp. z. o.o., Grupa RMF, Grupa Wirtualna Polska, Polityka, Polska Press Grupa, Ringier Axel Springer Polska, Telewizja Polsat sp. z o.o., TVN S.A..

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.