Rejestracja karty SIM - czy jest obowiązkowa?

29.12.2021

2021-12-29T07:37:00.000Z//2021.12.29

|
Udostępnij:

Obowiązkowa rejestracja karty SIM została wprowadzona w Polsce w lipcu 2016 roku na mocy tzw. ustawy antyterrorystycznej. Od tego momentu wszyscy użytkownicy telefonów na kartę zobowiązani są do spełnienia warunków określonych przez ustawodawcę. Na szczęście z czasem rejestracja numeru stała się łatwiejsza i można jej dokonać również online. Sprawdź, jak wygląda rejestracja karty SIM przez Internet.

rejestracja karty SIM

Rejestracja karty SIM – czy jest obowiązkowa?

Wraz z uchwaleniem wspomnianej ustawy o działaniach antyterrorystycznych w dniu 16 czerwca 2016 roku, zmieniły się obowiązujące zapisy Prawa telekomunikacyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1489). Nowy dokument wszedł w życie 16 lipca 2016 roku, a ostateczną datą, od której rejestracja numeru jest obowiązkowa, był 1 lutego 2017 roku.

W myśl nowych przepisów każda osoba kupująca kartę SIM w usługach przedpłaconych zobowiązana jest do jej rejestracji. Wymaga ona podania operatorowi:

  • Imienia i nazwiska,
  • Numeru PESEL

lub

  • Nazwy firmy,
  • Numeru REGON.

Powyższe dane należy potwierdzić za pomocą odpowiednich dokumentów tożsamości – dowodu osobistego albo odpisu z EDG lub KRS, jeśli karta SIM rejestrowana jest na firmę.

Rejestracja karty SIM przez internet – czy jest możliwa?

Istnieje kilka sposobów na rejestrację karty SIM, dzięki czemu jest ona prosta i nie zajmuje wiele czasu. Najłatwiejszym wyborem jest udanie się do salonu wybranego operatora sieci komórkowej i zarejestrowanie numeru na kartę. Można to również zrobić w innych punktach, takich jak Poczta Polska, Żabka, stacja paliw Orlen, a także salonik prasowy Inmedio, Kolporter, Relay oraz Ruch. Są one łatwo dostępne i znajdują się w pobliżu każdego domu w większych miastach i miasteczkach.

Dla osób zainteresowanych możliwa i zgodna z prawem jest także rejestracja numeru online. Aby skorzystać z takiego rozwiązania, wystarczy być klientem wybranego operatora sieci komórkowej, który ma dostęp do naszych informacji osobowych. Dane klienta zainteresowanego kupnem karty SIM można uzyskać również poprzez autoryzację w serwisie bankowości internetowej. Rozwiązanie to działa analogicznie do uzyskiwania danych w Profilu Zaufanym przez urzędy.

Rejestracja numeru online – jak to zrobić?

Sposób rejestracji karty SIM przez internet uzależniony jest od operatora sieci komórkowej.

Rejestracja karty SIM w Orange

W przypadku Orange do wyboru mamy trzy proste rozwiązania:

  • Rejestracja numeru dla abonamentów sieci lub członków ich rodziny – z numeru, który chcesz zarejestrować, należy wysłać bezpłatnego SMS-a pod numer 80280, w treści wpisując numer telefonu abonamenta Orange. W odpowiedzi otrzyma on prośbę o rejestrację, którą należy potwierdzić, wysyłając SMS-a o treści TAK. Takie rozwiązanie dopuszcza możliwość rejestracji do 5 numerów na osobę prywatną oraz do 100 numerów na firmę.
  • Rejestracja numeru u listonosza Poczty Polskiej – z numeru, który chcesz zarejestrować, należy wysłać SMS-a na numer 80190 o treści NUMER. W odpowiedni otrzymasz numer rejestrowanego telefonu oraz numer karty SIM, które należy okazać listonoszowi. Do rejestracji konieczny będzie też dowód i numer PESEL.
  • Rejestracja numeru poprzez bankowość elektroniczną dla klientów ING Banku Śląskiego, Banku Millenium oraz PBS Banku w zakładce bankowość mobilna.

Rejestracja karty SIM w Play

W przypadku sieci Play możliwa jest rejestracja karty SIM przez internet oraz za pośrednictwem listonosza w sposób analogiczny do opisanego. Jeśli ty lub osoba bliska posiadacie inny numer u tego operatora, nową kartę sim możesz zarejestrować na dwa sposoby:

  • Wyślij z posiadanego w Play numeru SMS-a o treści: ZAREJESTRUJ, numer telefonu, który chcesz zarejestrować oraz kod PUK pod numer 676.
  • Wypełnij stosowny formularz w serwisie internetowym Play24 (tutaj również wymagany jest numer w sieci Play).

Rejestracja karty SIM w Plusie

Rejestracji numeru w sieci Plus podobnie jak u innych operatorów można dokonać za pośrednictwem listonosza i bankowości elektronicznej Banku Millenium, a także ING Banku Śląskiego.

W przypadku osób posiadających już numer w tej sieci należy wysłać SMS-a o treści: ZAREJESTRUJ, numer telefonu do rejestracji, numer karty SIM pod numer 80106. W przypadku Plusa osoba prywatna może w ten sposób zarejestrować nawet 20 numerów.

Rejestracja karty SIM w T-Mobile

W T-Mobile zarejestrujesz kartę u listonosza lub w serwisie transakcyjnym Banku Millennium. Jeśli natomiast posiadasz już numer u tego operatora, zadzwoń na bezpłatny numer 606 606 606. Obsługa klienta przeprowadzi cię dalej przez niezbędne kroki.

Rejestracja numeru – czy w Polsce można korzystać z niezarejestrowanej karty?

Zgodnie z obowiązującymi zapisami prawnymi w Polsce nie ma możliwości korzystania z telefonu na kartę bez wcześniejszej rejestracji. Mimo że starter można swobodnie zakupić u dowolnego operatora, to po włożeniu karty SIM do telefonu, nie będzie można z niej korzystać bez wcześniejszej rejestracji. Dopiero po wypełnieniu stosownych formalności operator włączy numer do swojej sieci. Rejestracja karty SIM jest tak prostym i szybkim rozwiązaniem, że zajmie ci to jedynie kilka minut.

Przeczytaj także:

Podczas sylwestrowej imprezy nie może zabraknąć muzyki. Dobrym pomysłem jest włączenie transmisji na żywo z koncertu organizowanego przez telewizję.

28.12.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Z YouTube można już pobierać filmy i oglądać bez irytujących reklam. Niestety za taką możliwość, trzeba zapłacić.

27.12.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Odgrzewane kotlety - tak w skrócie można podsumować zaplanowany na święta program telewizyjny.

23.12.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.