Biotworzywa – hit czy kit?

24.10.2022

2022-10-24T07:05:00.000Z//2022.10.24

|
Udostępnij:

Biodegradowalne tworzywa przez wielu naukowców są uważane za idealne wyjście z obecnej sytuacji, w której używamy szkodliwych opakowań, czy konstrukcji użytkowych, szkodząc sobie oraz środowisku. Czy zatem biotworzywa są cudownym rozwiązaniem i panaceum na wszystkie nasze pokoleniowe problemy z używaniem plastiku czy jest to jednak kolejna technologia wyglądająca jedynie dobrze w teorii?

biotworzywa

Czym są biotworzywa?

Aby najlepiej zobrazować ten ogólny termin, warto go dość szeroko zdefiniować. Biotworzywa będą zatem tworzywami biodegradowalnymi, które łatwo rozkładają się po zużyciu lub można je łatwo poddać recyklingowi. Są to również tworzywa stworzone z wykorzystaniem naturalnych komponentów np. organicznych. Posiadają one wysokie właściwości proekologiczne, które sprzyjają ochronie środowiska, a także zdrowiu człowieka.

Biotworzywa mają również wykazywać podobne właściwości użytkowe do tradycyjnych materiałów wykorzystywanych w różnych branżach. Takie tworzywa mają nie różnić się wytrzymałością, odpornością na czynniki zewnętrzne, czy na użytkowanie, lub nawet przebijać obecne materiały, takie jak np. plastik czy metal.

Plusy i minusy

Przede wszystkim plusem biotworzyw jest ich ekologiczność. Nie niszczą środowiska, a także nie oddziałują na nie w negatywny sposób. Są również przyjazne dla człowieka, gdyż nie zawierają wielu toksyn, czy elementów chemicznych. Patrząc na nie z pragmatycznej strony, mogą być również używane i stosowane w wielu branżach, a także przemysłach. To wszystko sprawia, że mogą stać się dużą częścią naszego świata, zmieniając go na lepsze. W przyszłości mogą również realnie konkurować zarówno ceną, jak i właściwościami z tradycyjnymi szkodliwymi i nieneutralnymi środowiskowo tworzywami sztucznymi. Na świecie istnieje również bardzo wiele zasobów, które umożliwiają łatwe tworzenie biotworzyw w dużej ilości. Aby je stworzyć, możemy wykorzystać podstawowe komponenty ekologiczne i nie musimy wydobywać specjalnych ród z ziemi.

Do minusów biotworzyw przede wszystkim możemy zaliczyć wysoką cenę. Są one obecnie droższe od tworzyw standardowych, takich jak np. plastik. Faktem jest jednak, że obecnie tworzywa takie tanieją i są coraz bardziej dostępne. Minusem może być również nieco trudniejszy proces produkcyjny wymagający wożenia większej ilości procesów i zastosowania bardziej skomplikowanych technologii. Również i ta wada jest obecnie rozwiązywania, a w tworzywach ekologicznych pokładana jest wielka nadzieja, gdyż same w sobie mają spory potencjał.

Gdzie mogą być stosowane?

Przede wszystkim biotworzywa, mogą być wykorzystywane na rynku opakowań np. w gastronomii. To z pewnością jeden z najbardziej dynamicznych rynków, które będą podbijane intensywnie przez tego typu materiały. Nie pozostawiają one w pożywieniu toksyn, z którymi się stykają, a także, mogą mieć szerokie zastosowanie. Obecnie można wykorzystywać je w gastronomii do wielu zadań, wyłączając jedynie przechowywanie i przenoszenie posiłków o kwaśnym odczynie, gdyż kwasy zawarte w pożywieniu mogą wchodzić w reakcję z biodegradowalnymi materiałami.

Drugim bardzo ciekawym zastosowaniem, które również może być szeroko wykorzystywane, są tworzywa konstrukcyjne. Są to tworzywa, które służą do budowy różnego rodzaju konstrukcji. Cechują się wysokimi parametrami wytrzymałości, lekkości czy możliwości obróbki. Wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu. Zastosowanie biodegradowalnych tworzyw naturalnych, które są przyjazne środowisku na masową skalę, pozytywnie wpłynie na dbanie o środowisko. Tworzywa konstrukcyjne obecnie bazują głównie na nieprzychylnych w środowisku materiałach, gdyż są łatwe w produkcji, a także wytrzymałe. Tworzywa konstrukcyjne mogą jednak w ciągu najbliższych lat stać się „zielone”, gdy zielona technologia będzie mogła być wykorzystywana łatwiej i na szeroką skalę. Tworzywa sztuczne do zadań specjalnych oparte na ekologicznych komponentach, mogą być zatem tworzywami konstrukcyjnymi domów czy imponujących budowli.

Z biotworzyw możemy korzystać również w medycynie czy budownictwie. Mogą służyć jako element budowlany naszych mieszkań i być zarówno stosowane jako tworzywa konstrukcyjne, a także materiały estetyczne do wykończenia wnętrz. W porównaniu z wieloma niekorzystnymi materiałami będzie to bardzo dobra alternatywa dla osób, które chcą dbać o środowisko, a także własne zdrowie.

Hit czy kit?

Biorąc więc pod uwagę wszystkie informacje o biotworzywach, możemy śmiało powiedzieć, że jest to hit. Mają one wiele plusów, które mogą realnie pomagać nam, a także wspierać środowisko. Same w sobie tworzywa tego typu są zatem bardzo korzystne i bardzo dobre. To, że nie są jeszcze rozpowszechnione szeroko na rynku i wykorzystywane w dużej skali jest spowodowana jedynie problemami w produkcji, a także dystrybucji. Tworzywa tego typu są bardziej wymagające w produkcji i wymagają często wykonywania wielu procesów produkcyjnych. Jeśli jednak naukowcom uda się uprościć ścieżkę ich powstawania, co jest bardzo realne, mogą one podbić wkrótce wiele branż.

Przeczytaj także:

Przenośne badanie USG będzie służyło osobom, które są często monitorowane. Nie będą musiały pojawić się każdorazowo w szpitalu lub placówce medycznej.

21.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Nawilżacze powietrza sprawdzą się w domach osób, które mają problemy z chorobami górnych dróg oddechowych i alergiami. Na jaki warto się zdecydować?

21.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Wkrótce wszystkie sprzęty będziemy mogli ładować jedną ładowarką. Parlament Europejski zdecydował, że będzie to ładowarka z portem USB typu C.

19.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.