Amerykańscy naukowcy opracowali aparat USG, z którego możemy korzystać ręcznie. Przyklejasz i zapominasz

21.10.2022

2022-10-21T07:45:00.000Z//2022.10.21

|
Udostępnij:

Badanie USG to jedno z najpopularniejszych badań diagnostycznych, jakie wykorzystuje się w medycynie. Pozwala ono wykryć wiele nieprawidłowości i pilotować leczenie. Aparat USG najczęściej znamy z gabinetów lekarskich i szpitali, gdzie był wykorzystywany do naszego badania. Amerykańscy naukowcy opracowali jednak przenośne USG, które wystarczy nakleić na części ciała, aby uzyskać informację o stanie zdrowia. Czym zatem jest przenośny aparat USG, jak się z niego korzysta i dla kogo jest dedykowany? Pytania te mogą budzić sporą ciekawość, gdyż jest to nowość mogąca pojawić się na rynku w niedługim czasie.

badanie USG

Czym jest naklejane USG?

Naklejane USG to jedna z nowości technologicznych wynaleziona w Ameryce. Zrewolucjonizowała ona rynek i ma bardzo obiecujące perspektywy. Badanie USG w takiej formie wykonuje się poprzez naklejony plaster wielkości znaczka pocztowego. Plaster ten posiada w sobie specjalne urządzenie – głowicę USG, która dokonuje wszystkich pomiarów. Następnie obraz wyświetlany jest na specjalnym urządzeniu, a badanie USG jest przeprowadzane.

Co ważne, ten sposób badania ultrasonograficznego daje bardzo wysokiej jakości sygnał, a także pozwala w bardzo szeroki sposób obrazować choroby. Badanie USG poprzez naklejkę jest zatem skutecznym, efektywnym i realnie może konkurować z profesjonalnymi aparatami obsługiwanymi przez specjalistów. Nie jest to zatem futurystyczna technologia przyszłości, a nowoczesne rozwiązanie, które lada moment może wejść do powszechnego użytku.

Dzięki badaniu USG poprzez naklejki można monitorować główne naczynia krwionośne oraz je obrazować. Technologia ta umożliwia również wychwycenie głębszych narządów, takich jak serce czy żołądek. Można obserwować je na bieżąco podczas pracy, wysiłku czy w spoczynku. USG może być wykorzystywane nawet podczas aktywności takiej jak bieganie czy uprawianie innych sportów. Jest to bardzo ważny element, znacząco rozszerzający zastosowanie badania USG w takiej formie.

Kto wymyślił taką technologię?

Technologię naklejonego USG wymyślili naukowcy z Massachusetts Institute of Technology i opublikowali informacje na jego temat w czasopiśmie Science. Naukowcy zademonstrowali w 48 godzinnym doświadczeniu, jak przyklejają ochotnikom urządzenie przy pomocy hydrożelu, który stanowi również ważną część całego zestawu ultrasonograficznego.

Naukowcy chcą, by technologia ta trafiła masowo do aptek oraz aby pacjenci mogli łatwo kupować naklejki i łatwo mogli samodzielnie wykonywać badania, a także diagnozować swoje zdrowie.

Jak dokładnie działa takie badanie USG?

Badanie USG działa w bardzo futurystyczny i zaskakujący, a jednocześnie skuteczny sposób. Osoby, które muszą być poddane długotrwałemu lub chwilowemu monitorowaniu USG, zjawiają się w placówce medycznej. Następnie do miejsca, które musi być monitorowane, przyklejona jest naklejka z urządzeniem monitorującym przy pomocy rozciągliwego hydrożelu w stałej formie. Następnie osoba może kontynuować swoje codzienne i standardowe życie bez wykonywania żadnych dodatkowych czy specjalistycznych czynności. Sama naklejka jest jedynie przekaźnikiem, który przekazuje informacje do urządzenia głównego znajdującego się w placówce medycznej. W trakcie badania można uzyskać podgląd na żywo badanego miejsca, a także przetwarzać informacje o wykonanym badaniu.

Jakie ma zalety?

Przede wszystkim główną zaletą takiego badania USG jest samoobserwacja. Bez lekarza, czy specjalistycznych sprzętów możemy dowiedzieć się o swoim stanie zdrowia. Z pewnością ułatwi to dostęp do medycyny, a także diagnostyki, która jest niezwykle ważna. Plusem tej technologii jest fakt, że może ona bardzo łatwo, rozpowszechnić się po całym świecie. Wykorzystując odpowiednie rozwiązania dystrybucyjne i logistyczne, w optymistycznym wariancie możemy założyć, że w niedalekiej przyszłości będziemy kupować takie naklejki i samodzielnie przeprowadzać badania, zgłaszając się następnie do lekarza po wynik. Byłby to milowy krok od momentu wymyślenia badania ultrasonograficznego i pozwoliłby dotrzeć USG do praktycznie wszystkich osób na świecie zamieszkujących rozwinięte tereny.

Przyklejane USG może też ratować zdrowie mieszkańców, którzy nie mają łatwego dostępu do aptek czy placówek medycznych. Trwające prace nad bezprzewodowym działaniem tego urządzenia, a także wykorzystywaniem sztucznej inteligencji do interpretacji wyników w połączeniu z szeroką dystrybucją, mogą sprawić, że rozwiązanie to stanie się bardzo popularnym i szeroko dostępnym środkiem diagnostycznym.

Komu pomoże?

Badanie USG w takiej formie z pewnością pomoże tym osobom, które potrzebują długotrwałego monitorowania i diagnostyki. Obecnie istnieje kilka rozwiązań, w których używa się specjalnych mocowań, a także żelu wykorzystywanego podczas tradycyjnego badania USG. Często spływa on lub wysycha. Badanie w takiej sytuacji jest niekomfortowe, a także może być niemiarodajne. Przenośne USG pozwoli zaoszczędzić sporo czasu, a także da dużo większy komfort badania.

Przeczytaj także:

Wkrótce wszystkie sprzęty będziemy mogli ładować jedną ładowarką. Parlament Europejski zdecydował, że będzie to ładowarka z portem USB typu C.

19.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Zamiast zielonych drzew nasze otoczenie będą urozmaicały drzewa fotowoltaiczne. Ta innowacyjna koncepcja, może rozwiązać problem zużywania kosztownego prądu.

18.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

A gdyby tak czerpać energię z piorunów? Alternatywne źródła energii to bardzo gorący temat, który staje się przedmiotem coraz częstszych rozmów.

17.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.