Zmiana czasu z zimowego na letni – już w ten weekend

24.03.2022

2022-03-24T07:49:00.000Z//2022.03.24

|
Udostępnij:

Jest coraz cieplej, rano - kiedy wstajemy, nie jest już ciemno – to oznacza, że to już ten moment, kiedy musimy zmienić czas zimowy na letni. W ten weekend przestawimy zegarki. Czy to oznacza, że będziemy spać krócej o godzinę, czy dłużej?

zmiana czasu

Jak obecnie zmieniamy czas?

Każdego roku, zawsze w ostatni weekend marca, z soboty na niedzielę w nocy przestawiamy wskazówki naszych zegarków. Tak samo robimy w ostatni weekend października. Jest jednak różnica – w marcu przesuwamy godzinę do przodu, a w październiku, do tyłu. To oznacza, że najbliższy weekend pośpimy krócej.

Skąd pomysł na zmianę czasu?

Historia zmiany czasu wiąże się z osobą Benjamina Franklina. Opisał w jednym z naukowych dokumentów, aby ludzie chodzili spać i wstawali wcześniej, niż robią to zazwyczaj. Zwrócił uwagę, że ludzie chodzą spać wraz z konkretną godziną, a nie kierując się słońcem. To oznacza konieczność korzystania ze sztucznego oświetlenia, co generuje koszty. Wtedy jeszcze nikt jego pomysłu nie potraktował poważnie. Pierwszą próbą wprowadzenia zmiany czasu zainicjował brytyjczyk William Willett w 1907 roku. Niestety nie udało mu się finalnie wprowadzić pomysłu w życie. Dopiero w 1916 Niemcy, jako pierwszy kraj oficjalnie wprowadzili zmianę czasu. W czasie wojny światowej przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, natomiast 1 października o godzinę do tyłu. Do inicjatywy dołączyła Anglia, a później inne kraje. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona po raz pierwszy w czasie okupacji hitlerowskiej, a następnie w latach 1946–1949 oraz 1957–1964 i ostatecznie od 1977 roku.

Warto przygotować się do zmiany czasu na letni. Można przez kilka dni wstawać kilka minut wcześniej i w ten sposób łagodnie wejść w nowy rytm. Nieunikniona jednak będzie zmiana pełnej godziny w nocy z soboty 26 marca na niedzielę 27 marca 2022 roku. Wtedy wskazówki trzeba przestawić z godziny 2.00 na 3.00 w nocy, czyli o jedną godzinę do przodu. Prawdopodobnie zegarek przestawi się automatycznie, o ile posiada synchronizację z internetem.

Przeczytaj także:

Tylko do końca marca można nabyć od Skarbu Państwa obligacje premiowe. Czy warto je kupić?

23.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Koniec z naciąganiem seniorów podczas prezentacji kołder, garnków czy sprzętów medycznych za kilkanaście tysięcy złotych.

22.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Włączenie trybu awaryjnego w telefonie, może się przydać, gdy zauważymy że dzieje się z nim coś niepokojącego.

21.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.