Zmiana czasu z letniego na zimowy – pamiętasz?

26.10.2022

2022-10-26T17:36:00.000Z//2022.10.26

|
Udostępnij:

Już w ten weekend będziemy mogli pospać dłużej o godzinę. Ma to związek ze zmianą czasu z letniego na zimowy, która przypada z soboty na niedzielę. Zmiana czasu nie będzie jednak obojętna dla naszego organizmu. Potrzeba kilku dni, aby przyzwyczaić się do nowego trybu.

zmiana czasu

Zmiana czasu z letniego na zimowy zawsze odbywa się w ostatnią niedzielę października. W tym roku zegarki cofniemy więc o godzinę w ten weekend, czyli w nocy z soboty na niedzielę - 29 października 2022 roku na 30 października 2022 roku. Zegarki należy przestawić z godziny 3 na 2, co oznacza, że będziemy spać o godzinę dłużej.

Ta przymuszona zmiana czasu będzie miała miejsce nie tylko w Polsce, ale również w większości państw Europy. Do zmiany czasu z letniego na zimowy, nie dostosują się jedynie takie kraje jak: Islandia, Białoruś i Rosja.

O tym, czy zmiana czasu jest potrzebna od lat, dyskutuje się w Parlamencie Europejskim. Unijna dyrektywa z 2019 r. przewidywała, że zmiana czasu przestanie obowiązywać w marcu 2021 r. Tak się jednak nie stało. Przedstawiciele Komisji Europejskiej doszli to wniosku, że nie będą takich zasad narzucać, a zmiana będzie w gestii poszczególnych państw członkowskich. Ze względu na COVID-19 temat ucichł i nadal jesteśmy zmuszeni przestawiać zegarki dwa razy w roku – marcu i październiku.

Wiele osób zastanawia się, po co w ogóle dokonuje się takich sztucznych manipulacji podczas zmiany czasu. Celem wprowadzonego podziału na czas letni i zimowy, jest oszczędzanie energii oraz, aby móc częściej korzystać ze światła słonecznego. Niestety wiąże się to z wieloma niedogodnościami. Pojawia się na przykład problem z rozkładami jazdy pociągów. Pociągi muszą w nocy zrobić godzinną przerwę, co może być mało komfortowe dla pasażerów. Dodatkowo wszyscy pracownicy, którzy pracują w charakterze pracy zmianowej i akurat mają „nockę”, muszą zostać w pracy godzinę dłużej.

Przyzwyczajenie do nowego czasu może mieć również wpływ na nasz organizm. Często pojawiają się problemy z koncentracją, brak apetytu, rozdrażnienie, senność wczesnym wieczorem. Takie objawy powinny zniknąć po około tygodniu, kiedy nasz organizm wejdzie na właściwe tory.

Przeczytaj także:

Krótką wycieczkę do europejskich stolic, warto zaplanować na jesień. Kilkudniowa wyprawa nie nadwyręży Twojego budżetu, a z pewnością naładujesz baterie.

25.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Biotworzywa to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się zielonych technologii, która może zrewolucjonizować rynek pod kątem ekologii.

24.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Przenośne badanie USG będzie służyło osobom, które są często monitorowane. Nie będą musiały pojawić się każdorazowo w szpitalu lub placówce medycznej.

21.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.