Rządowy pomysł na walkę z wypaleniem zawodowym

07.12.2022

2022-12-07T08:56:00.000Z//2022.12.07

|
Udostępnij:

Polscy pracownicy pracują przeciętnie 1830 godzin w roku, co stanowi drugi najwyższy wynik wśród państw europejskich – wynika z danych OECD za 2021 r. Taka sytuacja ma bezpośredni wpływ na odczuwanie wypalenia zawodowego. Polski rząd ma jednak na to sposób – ustalenie czterodniowego tygodnia pracy.

wypalenie zawodowe

Kogo dotyczy wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe może dotknąć każdego, kto sumiennie angażuje się w wykonywanie swoich obowiązków zawodowych, bez względu na to czy pracuje na etacie, czy prowadzi działalność gospodarczą. Najbardziej narażone są osoby, które pracują w atmosferze presji. Nie pomaga również brak umiejętności zarządzania czasem i nierównowaga pomiędzy życiem prywatnym, a zawodowym. Z badania Smartscope wynika, że aż ⅔ polskich pracowników zauważa u siebie objawy wypalenia zawodowego.

Jak objawia się wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe to długotrwały proces, podczas którego objawy pojawiają się stopniowo. N początku jest to brak motywacji do pracy, obniżenie nastroju, niechęć do podejmowania aktywności. Później skutki wypalenia zawodowego można już odczuć na zdrowiu. Pojawiają się bóle głowy, bezsenność, utrata wagi. Osoba, którą dotknęło wypalenie zawodowe, czuje bezsilność, irytację, zmęczenie, stałe napięcie, frustrację. W efekcie następuje wyczerpanie fizyczne, emocjonalne i duchowe.

Sposoby na wypalenie zawodowe

Pozbycie się uczucia wypalenia zawodowego, nie jest proste. Potrzebny będzie dłuższy urlop, czasem rozmowy z psychologiem. Gdy to nie pomaga, jedynym wyjściem może okazać się zmiana pracy, a nawet zawodu. Problem zauważył polski rząd, który ma jeszcze inną propozycję walki z wypaleniem zawodowym.

Rządowy projekt walki z wypaleniem

Szykuje się wielka rewolucja w kodeksie pracy. Tydzień pracy ma skrócić się z pięciu do czterech dni. To oznacza, że piątek, sobota i niedziela będą wolne. Projekt skrócenia tygodnia pracy z 40 do 35 godzin jest jeszcze w Sejmie. Jak informuje rząd, skrócenie norm czasu pracy nie wpłynie na wysokość dotychczasowego wynagrodzenia. Projekt nie przewiduje również ograniczeń w sposobach organizacji czasu pracy w okresie rozliczeniowym i umożliwia prowadzenie systemu pracy w trzech ośmiogodzinnych zmianach.

Polacy optymistycznie wypowiadają się o planowanych zmianach

„Raport o dobrym samopoczuciu. Praca w domu ‘22” informuje, że co piąty Polak chce pracować krócej. Polacy chcą mieć więcej czasu na odpoczynek, regenerację, spędzanie czasu z rodziną. Planowane zmiany wydają się więc być słuszne.

Przeczytaj także:

Grzejniki na podczerwień świetnie sprawdzą się w nowoczesnych mieszkaniach i biurach. Są wyjątkowo estetyczne, a przy tym mają właściwości prozdrowotne.

06.12.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Ikea jest jedną z najnowocześniejszych firm, która z chęcią wdraża globalne trendy. Tak jest i również w przypadku transportu autonomicznego na dużą skalę.

05.12.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Chiny chcą całkowicie samodzielnie walczyć w wyścigu kosmicznym i osiągać w nim laury. Doskonałym tego przykładem jest wybudowanie własnej stacji kosmicznej.

02.12.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.