Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań – jak spisać się online? 

28.04.2021 |
Udostępnij:

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Czas na wypełnienia formularza mamy do 30 września 2021 roku. Niestety, jest obowiązkowy, a za niewykonanie spisu grozi kara nawet 5 tysięcy złotych.

spis powszechny

Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Podstawową metodą realizacji obowiązku spisowego jest samospis, a szczegółowe informacje na ten temat, znajdują się na stronie: spis.gov.pl

Czy ktoś będzie miał wgląd do Twoich danych?

Nie - w procesie przetwarzania danych osobowych uczestniczą wyłącznie osoby upoważnione przez Administratora Danych do przetwarzania danych osobowych z zachowaniem zasady wiedzy koniecznej. GUS nie udostępnia danych osobowych przekazanych w spisie. Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie - są objęte tajemnicą statystyczną.

Dane pozyskane w spisie są anonimizowane i przetwarzane w sposób uniemożliwiający połączenie konkretnej osoby z adresem i innymi danymi zebranymi w spisie. Nie są publikowane ani udostępniane innym instytucjom, w takiej formie, aby możliwe było zidentyfikowanie osoby spisywanej.

Gdzie spisac się online?

Aplikacja do samospisu internetowego jest dostępna pod adresem: Narodowy Spis Powszechny

Aby zalogować się, można wybrać jedną z dwóch metod:

  • przez Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej , np. Profil Zaufany oraz e-bankowość,
  • Przez numer PESEL i indywidualnie zdefiniowane hasło dostępu (aby zdefiniować hasło, wymagane jest podanie nazwiska rodowego matki).

Cudzoziemcy, którzy nie posiadają numeru PESEL, muszą wprowadzić adres email oraz indywidualnie zdefiniowane hasło dostępu.

W formularzu należy odpowiedzieć na pytania (można pominąć np. te o wyznanie), zgodnie ze stanem na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24:00. Czas na wykonanie spisu upływa 30 września.

Jeśli nie online, to telefonicznie

Spis online - to najwygodniejsza forma, ale nie każdy przecież ma dostęp do internetu lub komputera. Te osoby, mogą spisać się w urzędach gmin i wojewódzkich urzędach statystycznych. Zostały tam przygotowane stanowiska komputerowe. Można również spisać się telefonicznie, dzwoniąc na infolinię – 22 279 99 99. Obsługiwana jest przez pracowników statystyki publicznej. Nie ma możliwości osobistego spisania się np. w domu, z powodu trwającej pandemii.

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.