Czym jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe? 

10.05.2022

2022-05-10T06:59:00.000Z//2022.05.10

|
Udostępnij:

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to rodzaj zabezpieczenia, którego celem jest chronić Twoje konto oraz hasło. To ważne zagadnienie, szczególnie że w ostatnim czasie cyberprzestępcy bardzo się uaktywnili. Włamanie na konto np. Facebook może mieć bardzo nieprzyjemne skutki. Dlatego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci.

uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Niestety, ale zdarza się, że słabe hasło jest łakomym kąskiem dla cyberprzestępców. Dlatego warto zadbać o dobre, unikatowe hasło do wszystkich kont w internecie, niezależnie czy jest to Facebook, rachunek bankowy, czy konto e-mail. Dodatkowo do logowania, należy dodać drugi składnik, czyli właśnie uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Wtedy można czuć się bardziej bezpiecznie. Istnieją różne metody weryfikacji dwuetapowej: kody jednorazowe lub linki wysyłane przez e-mail, kody jednorazowe wysyłane przez SMS, kody czasowe w aplikacji, czy klucz U2F.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe na koncie Facebook

Po skonfigurowaniu uwierzytelniania dwuskładnikowego na Facebooku wymagane jest wprowadzenie specjalnego kodu logowania lub potwierdzenie próby zalogowania za każdym razem, gdy ktoś spróbuje uzyskać dostęp do Facebooka z nieznanej przeglądarki lub nierozpoznanego urządzenia mobilnego. Użytkownik może również zostać poproszony o ponowne zalogowanie, jeśli spróbuje zalogować się z nieznanej przeglądarki lub nierozpoznanego urządzenia mobilnego.

Aby włączyć opcję uwierzytelniania dwuskładnikowego na Facebooku, należy:

  • Wejść do menu Ustawienia bezpieczeństwa i logowania
  • Wybrać opcję Używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego
  • Kliknąć Edytuj
  • Dokonać wyboru metody zabezpieczenia
  • Postępować zgodnie z instrukcjami
  • Zdecydować się na wybraną formę zabezpieczenia: dotknięcie klucza zabezpieczeń na kompatybilnym urządzeniu, kody logowania z zewnętrznej aplikacji uwierzytelniającej, wiadomości SMS z kodami w telefonie komórkowym.

O tym, jak się zabezpieczyć przed włamaniem na Facebook’a, przeczytasz więcej w artykule: Jak uniknąć włamania do konta na Facebooku? Warto to zrobić, bo kradzież tożsamości w sieci, może mieć poważne konsekwencje.

Przeczytaj także:

Samodzielne zaprojektowanie etui na telefon nie jest trudne, a w stosowaniu wybranych technik ogranicza cię jedynie wyobraźnia.

09.05.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Disney plus, czyli popularne kanały telewizyjne i platformy streamingowe z filmami bajkami dla dzieci po polsku to doskonała rozrywka dla całych rodzin.

06.05.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Pomysłów na komunijny prezent dla dziewczynki nie brakuje. Sprawdź nasze najciekawsze propozycje.

05.05.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.