SpaceX wstrzymuje produkcję załogowych kapsuł Crew Dragon

13.05.2022

2022-05-13T07:01:00.000Z//2022.05.13

|
Udostępnij:

Należące do najbogatszego człowieka na świecie prywatne przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego SpaceX zapowiedziało zakończenie produkcji załogowych kapsuł SpaceX crew dragon. Zostaną one zastąpione nową, jeszcze nowocześniejszą technologią o nazwie Starship.

SpaceX crew dragon

Elon Musk, niekwestionowany lider ostatniego rankingu Forbesa, nie ustaje w prężnym rozwijaniu swoich biznesów. Ostatnio zrobiło się o nim głośno w kontekście przejęcie Twittera. Obecnie duże zmiany czekają jego kolejną firmę – SpaceX. Czy rozpoczyna się nowa era podróży w kosmos?

Kapsuła kosmiczna Elona Muska. Czym jest SpaceX crew dragon?

SpaceX jest stosunkowo młodym, bo założonym w 2002 r. przedsiębiorstwem, które odnosi spore sukcesy w zakresie eksploatacji kosmosu. Jak twierdzi sam Elon Musk, dzięki jego działalności w ciągu najbliższych pięciu lat możliwy będzie powrót człowieka na księżyc oraz pierwszy lot na Marsa.

Jednym ze sposobów na osiągniecie go, była budowa SpaceX crew dragon – załogowej kapsuły, wykorzystywanej przede wszystkim do transportu astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS. Szybko okazało się, że jest to najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy sposób dostarczania ludzi na orbitę. W ciągu zaledwie 2 lat (pierwszy start z załogą miał miejsce 30 maja 2020 r.) dzięki kapsule kosmicznej dragon odbyło się 5 udanych lotów. W czasie każdego z nich na pokładzie mogło znajdować się maksymalnie 7 osób.

W posiadaniu SpaceX aktualnie są 4 kapsuły, z których można korzystać wielokrotnie, konieczna jest jedynie wymiana części, która zużywa się przy każdym locie. Każda z kapsuł SpaceX crew dragon ma swoją nazwę – nadano im imiona Freedom, Endeavour, Endurance oraz Resilience.

Ostatnio jednak świat obiegła informacja przekazana przez prezes SpaceX Gwynne Shotwell o zakończeniu produkcji crew dragon. Co było tego przyczyną?

Czym zostanie zastąpiona kapsuła dragon?

Okazuje się, że wykorzystywana dotychczas kapsuła kosmiczna SpaceX crew dragon nie zostaje wycofana z użytku. Wszystkie 4 modele wciąż będą wykorzystywane do lotów na orbitę w ramach wartego ok. 3,5 miliarda dolarów kontraktu z NASA, produkowane będą również komponenty niezbędne do ich dalszej eksploatacji. Zakłada się, że jedna kapsuła dragon może wykonać przynajmniej 5 lotów.

SpaceX nie planuje jednak dalszego powiększania swojej floty kosmicznej o kolejne kapsuły tego projektu. Ich miejsce ma zająć jeszcze nowsza technologia. Jak podaje firma obecnie trwają zaawansowane prace nad modelem Starship. Statek ma zapewnić nie tylko szybsze, ale również tańsze podróże w kosmosie. Ma on również pomieścić na pokładzie więcej członków załogi i wynieść na orbitę nawet 100 ton ładunku.

Niestety do tej pory próbne loty Starship były nieudane, głównie ze względu na niezbyt przychylne dla SpaceX działania amerykańskiej Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA).

Start następcy SpaceX crew dragon przewidziany jest jednak na ten roku i wiele wskazuje na to, że uda się osiągnąć ten cel.

Jaka przyszłość czeka loty kosmiczne?

SpeceX bardzo poważnie podchodzi do kwestii podboju kosmosu. Kapsuła dragon umożliwiła w ostatnich latach regularne loty na orbitę i znacząco obniżyła ich koszt. Elon Musk twierdzi, że uda mu się dotrzeć na Marsa jeszcze w tej dekadzie. Jeśli udałoby mu się spełnić to założenie, mógłby stanąć na Czerwonej Planecie wcześniej, niż NASA. Zapowiada on również komercyjne loty w kosmos, z których będzie mógł skorzystać niemal każdy, odpowiednio zamożny obywatel.

Ile wart jest SpaceX?

Kapsuły SpaceX crew dragon oraz pozostała flota kosmiczna przyniosły należącemu do miliardera przedsiębiorstwu sławę i renomę. SpaceX nie jest notowany na amerykańskiej giełdzie, a spółka nie upublicznia szczegółowych danych finansowych, jej wycenę szacuje się jednak na kwotę ok. 100 mld dolarów i z roku na rok ta wartość rośnie.

SpaceX to tylko jedna z firm należących do Elona Muska. Oprócz przedsiębiorstwa kosmicznego, jest on również twórcą Tesli oraz Pay Pala. Ostatnio stał się także właścicielem jednego z największych serwisów społecznościowych – Twittera.

Według Forbesa Elona Musk jest najbogatszym człowiekiem na świecie – jego majątek wyprzedził nawet fortunę zgromadzoną przez dotychczasowego lidera Jeffa Bezosa. Jak podaje CCN, właściciela SpaceX stać na to, by wykupić wszystkie należące do National Football League 32 drużyny piłkarskie (warte ponad 112 mld dolarów) i wciąż mieć na koncie ponad 100 mld. Wyliczono również, że jego majątek jest tylko o 35 miliardów dolarów mniejszy, niż PKB Afryki Południowej, z której pochodzi Elon Musk.

Przeczytaj także:

Pandemia tylko na chwilę zmieniła nasze nawyki czytelnicze. Znów zamiast książki, wolimy oglądać telewizję lub spotkać się ze znajomymi.

12.05.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Test sprawdzający poziom inteligencji, można przeprowadzić online. Nie będzie on jednak miarodajny, tak jak ten przeprowadzany przez specjalistów.

11.05.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Jeżeli chcesz dobrze zabezpieczyć swoje konto i hasło, dowiedź się więcej na temat uwierzytelniania dwuskładnikowego.

10.05.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.