Waloryzacja 500 plus?

08.06.2022

2022-06-08T07:34:00.000Z//2022.06.08

|
Udostępnij:

Od pewnego czasu, media informują, że być może świadczenie 500 plus będzie waloryzowane. Pojawiają się nawet pogłoski, że będzie wynosiło 700 zł. Czy rzeczywiście, można się takiego ruchu ze strony rządowej spodziewać?

waloryzacja 500 plus

Świadczenie wychowawcze 500 plus

Świadczenie wychowawcze otrzymuje się na każde dziecko do ukończenia osiemnastki. Przysługuje niezależnie od osiąganych dochodów. O wypłatę świadczenia mogą obiegać się:

  • matka albo ojciec
  • opiekun faktyczny dziecka i dziecko wspólnie zamieszkujące, jeśli wnioskodawca je utrzymuje
  • opiekun faktyczny, jeśli opiekuje się dzieckiem i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie dziecka

Okres świadczeniowy trwa od 1 czerwca danego roku do 31 maja roku następnego. Świadczenie wychowawcze przysługuje w wysokości 500 zł miesięcznie na każde dziecko.

Co się zmieniło?

O tym jak złożyć wniosek o świadczenie, wyjaśnialiśmy w artykule: Jak złożyć wniosek o 500+ przez internet? . Od tego czasu wiele się zmieniło. Teraz wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie gminne ośrodki pomocy społecznej. Wnioski o wypłatę świadczenia można składać tylko elektronicznie.

Nie zmieniła się natomiast wysokość wypłacanego świadczenia, tj. 500 zł na każde dziecko. Są jednak pogłoski, że kwota ulegnie zmianie, tj. podwyższeniu, ze względu na rekordowo wysoką inflację. Przypomnijmy – pod koniec maja, według danych GUS - wskaźnik wzrostu cen sięgnął 13,9 proc. To najwyższy wynik od 1998 r.

Waloryzacja 500 plus

Od kilku tygodni, w mediach pojawiały się spekulacje, że świadczenie zostanie zwaloryzowane pod kątem wysokiej inflacji. Świadczeniobiorcy czekali na konferencję PIS, podczas której miały pojawić się konkretniejsze informacje na temat przyszłych zmian. Niestety, nic na temat waloryzacji świadczenia nie zostało powiedziane. Na razie więc informacje o świadczeniu w wysokości 700 zł można uznać za bezzasadne. Prawdopodobnie rząd ma inny cel – pomoc kredytobiorcom i walka z inflacją.

Przeczytaj także:

Najczęściej wyszukujemy informacji za pośrednictwem bezkonkurencyjnej przeglądarki Google. Natomiast informacje czytamy w serwisie Wirtualna Polska.

07.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy i seriale na podstawie gier stają się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ rozbudzają one do granic wyobraźnię fanów.

06.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Czy w przyszłości wszyscy będą jeździć elektrykami? Powodem jest drogie w produkcji paliwo syntetyczne i związane z tym zanieczyszczenie środowiska.

03.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.