Gdzie szukać schronu, w przypadku wybuchu bomby atomowej?

03.11.2022

2022-11-03T07:19:00.000Z//2022.11.03

|
Udostępnij:

Schrony przeciwatomowe w Polsce są bardzo niecodziennym tematem, choć ostatnio powraca on coraz częściej. W takiej sytuacji można zastanawiać się, gdzie szukać schronu w przypadku wybuchu bomby atomowej, a także jak przygotować się na wszelki wypadek. Wbrew pozorom istnieje kilka jasnych i prostych porad, z których możemy skorzystać.

gdzie szukać schronu

Gdzie szukać schronu?

Obecnie w Polsce nie ma oficjalnej sieci schronów a jedynie pojedyncze schrony, które są bardziej reliktem przeszłości PRL aniżeli realnym systemy ochrony. Mówiąc o dużych schronach, które zapewnią bezpieczeństwo w przypadku wybuchu bomby atomowej, warto zatem zapoznać się z lokalnymi informacjami. Możemy uzyskać je w Urzędzie Miasta lub rozmawiając z policją. Schrony takie powinny znajdować się w dużych skupiskach ludzi, a także w największych budynkach takich jak np. urzędy miejskie.

Schrony, w których będziemy mogli ukryć się w przypadku wybuchu bomby atomowej, znajdują się również często w starych blokach mieszkalnych. Warto zatem zorientować się gdzie w naszej okolicy znajdują się takie budynki. Niektóre nowe bloki mieszkalne również mogą mieć pomieszczenia z funkcją schronów, o czym możemy porozmawiać z zarządcą naszej nieruchomości. W razie nieprzewidzianych wydarzeń powinniśmy szukać pomieszczeń zlokalizowanych jak najgłębiej które są jak najbardziej szczelnie oraz posiadają jak najgrubsze fundamenty. Mogą być to nawet piwnice czy parkingi podziemne.

Co warto mieć pod ręką?

W przypadku wybuchu bomby atomowej i zagrożenia radiacyjnego udając się do schronu, warto mieć ze sobą kilka rzeczy, które ułatwią nam funkcjonowanie. Przede wszystkim powinien być to zapas czystej pitnej wody — najlepiej butelkowanej ze sklepu, a także zapas jedzenia. Dobrym pomysłem jest suchy prowiant, który może być przechowywany w różnych warunkach. Warto mieć również ze sobą tabletkę z jodem otrzymaną wcześniej od służb, aby móc ją zażyć zgodnie z instrukcjami. Oto check-lista innych przydatnych rzeczy, które warto mieć przy sobie w razie wybuchu:

  • radio oraz baterie
  • latarka
  • apteczka, medykamenty
  • power bank, telefon
  • ubrania na zmianę
  • folia ochronna przeciwpyłowa
  • koc lub ciepłe ubrania
  • zapas żywności i wody

Przeczytaj także:

Komputery all in one oferują możliwość utrzymywania czystości w miejscu pracy. Nie są drogie i warto wziąć je pod uwagę podczas wyboru komputera.

02.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Czy szalony plan Porsche o stworzenia roweru elektrycznego z wysoko wydajnościowym silnikiem jest realny? To tylko ambitne plany, które jednak warto obserwować.

28.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

W 2022 roku pożegnaliśmy wielu wybitnie utalentowanych artystów. Warto sobie o nich przypomnieć, przed zbliżającym się Świętem Zmarłych w dniu 2 listopada.

27.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.