Test na choroby psychiczne – jak szybko sprawdzić, czy masz zaburzenia? 

10.05.2023

2023-05-10T07:37:00.000Z//2023.05.10

|
Udostępnij:

Choroby psychiczne stanowią poważny problem na całym świecie, a także w Polsce. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co czwarta osoba będzie miała w swoim życiu jakieś zaburzenie psychiczne. W Polsce według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 roku zarejestrowano ponad 540 tysięcy osób z chorobami psychicznymi.

choroba psychiczna

Na co chorujemy?

Najczęstszymi zaburzeniami psychicznymi są zaburzenia nastroju, takie jak depresja i zaburzenia lękowe, takie jak nerwica. Depresja dotyka ponad 300 milionów ludzi na całym świecie, a nerwica jest diagnozowana u około 3% populacji.

Innymi częstymi zaburzeniami psychicznymi są:

  • schizofrenia,
  • zaburzenia osobowości,
  • zaburzenia odżywiania,
  • uzależnienia.

Schizofrenia występuje u około 1% populacji, a zaburzenia osobowości u około 10% populacji.

Diagnoza, potem leczenie

Diagnozowanie zaburzeń psychicznych jest zwykle trudne, ponieważ ich objawy są często subtelne i mogą być mylone z innymi chorobami lub problemami. Jednak dzięki nowoczesnym badaniom i testom, lekarze coraz częściej są w stanie diagnozować zaburzenia psychiczne z większą dokładnością.

Najnowszym postępem w diagnostyce zaburzeń psychicznych jest test krwi, który pozwala na wykrycie specyficznych biomarkerów związanych z chorobami psychicznymi. Dzięki temu testowi lekarze będą w stanie zdiagnozować chorobę na podstawie wyników badania krwi, zamiast polegać na subiektywnych objawach i doświadczeniu pacjenta.

Teraz lekarze, korzystając z biomarkerów, które przewidują ryzyko zaburzeń lękowych w przyszłości, lekarze mogą nawet zapobiegać zaburzeniom lękowym, zanim się zaczną, nasilą lub powrócą. W Polsce istnieje wiele ośrodków i klinik specjalizujących się w leczeniu i diagnozowaniu zaburzeń psychicznych. Osoby cierpiące na problemy psychiczne powinny szukać pomocy u specjalisty, który pomoże im w diagnozowaniu i leczeniu choroby.

Przeczytaj także:

Sobotnia koronacja Karola III przyciągnęła przed telewizory sporo widzów. To był dobry moment, aby przypomnieć sobie, czym jest klątwa Windsora.

09.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Tworzenie aplikacji mobilnych będzie ukierunkowane na komfortowe dostarczenie dodatkowych informacji bez wymagania interakcji z użytkownikiem.

08.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Transformacja cyfrowa wpłynie w przyszłości na funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw, a w następnie na życie konsumentów. Czego konkretnie można się spodziewać?

05.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.