Jak zmieniają się aplikacje na telefon?

08.05.2023

2023-05-08T10:19:00.000Z//2023.05.08

|
Udostępnij:

Postęp technologiczny widoczny jest również w projektowaniu aplikacji mobilnych. Powstają w coraz większej ilości i są coraz chętniej używane przez odbiorców. Nowe trendy sprawiają, że aplikacje są coraz bardziej funkcjonalne. Są też projektowane w sposób lepiej dostosowany do obecnych realiów czy wymagań odbiorców.

projektowanie aplikacji mobilnych

Projektowanie aplikacji mobilnych - interakcje bezdotykowe

Tworzenie aplikacji mobilnych z pewnością będzie ewoluowało w stronę interakcji bezdotykowych. Obecnie wkradają się one już w poszczególne elementy sterowania urządzeniem. W niedalekiej przyszłości będą rozwijane znacznie bardziej intensywnie. Wraz ze wzrostem funkcjonalności i nowych pomysłów na apki, zwiększa się istotność komfortowego sterowania aplikacjami. Te najwygodniej obsługuje się za pomocą gestów, mowy czy komend.

Projektowanie aplikacji mobilnych będzie zatem rozwijało się w kierunku interakcji bezdotykowych. Jedną z najciekawszych technologii która może pojawić się wraz z rozwojem aplikacji, jest sterowanie przy pomocy wzroku. Nowoczesne aplikacje, mogą zatem zawierać taką funkcjonalność i umożliwiać sterowanie wzrokowe. Tworzenie aplikacji mobilnych z taką funkcjonalnością nie wymaga dodatkowego sprzętu, a jedynie obsługę przedniej kamery i odpowiedniego oprogramowania. Na podobnej zasadzie działa głosowe wydawanie komend, które znane jest np. z asystenta Google. Więcej na ich temat dowiesz się z artykułu: Asystentka Siri, może masz a nie wiesz? Rozwiązanie te z pewnością będzie popularyzowane w aplikacjach innych producentów.

projektowanie aplikacji mobilnych

Projektowanie aplikacji mobilnych - personalizacja

Personalizacja to coś, co spędza sen z powiek producentów zarówno telefonów jak i aplikacji mobilnych. Jest to możliwość dostosowywania poszczególnych aplikacji do konkretnych preferencji i upodobań. Obecnie aplikacje tworzone są według konkretnego wzorca czy schematu, a personalizacja nie jest wykorzystywana zbyt często z wielu względów.

projektowanie aplikacji mobilnych

Wraz z rozwojem sprzętowym smartfonów, aplikacje mogą być dużo bardziej rozbudowane i zaawansowane. Oznacza to, że w najnowszych aplikacjach można coraz częściej spotykać zaawansowane możliwości personalizacji. Projektowanie aplikacji mobilnych w ten sposób ma wiele korzyści, gdyż pozwala dostosować je pod konkretnych użytkowników oraz ułatwić im korzystanie ze smartfonu. Projektowanie aplikacji mobilnych, które da się personalizować w bardzo dużym stopniu, będzie zatem używane coraz częściej, gdyż największy problem personalizacji związany z wydajnością wielu ustawień — znika wraz z rozwojem technologii.

Tworzenie aplikacji mobilnych z personalizacją to również dostosowanie ich w automatyczny sposób do użytkowników. Może obejmować to wyświetlanie konkretnych reklam przystosowanych do konkretnych odbiorców, a także wyświetlanie zawartości w sposób zależny od aktywności czy historii przeglądania danego użytkownika.

Projektowanie aplikacji mobilnych - minimalizm

Projektowanie aplikacji mobilnych oprócz coraz większej ilości funkcji i opcji skupia się aktualnie na prostocie. Minimalizm będzie zatem w najbliższym czasie jednym z trendów, które będą wiodące w projektowaniu aplikacji mobilnych. Może być to nieco zaskakujący trend, zważywszy, że projektanci aplikacji do wyboru mają wiele funkcji, urządzeń, a także technologii. Zwracana jest jednak coraz większa uwaga na przebodźcowanie urządzeń elektronicznych, które jest coraz trudniej obsługiwać i które stają się coraz mniej wygodne.

Aplikacje mają zatem w najbliższych latach być projektowane z naciskiem na minimalizm, a obsługę funkcji oraz opcji mają wykonywać:

  • wbudowane technologie,
  • automatyczne procesy,
  • sztuczna inteligencja.

Rozwój technologiczny pozwalał do tej pory, aby tworzenie aplikacji mobilnych kładło duży nacisk na maksymalne wykorzystywanie możliwości aplikacji. Obecnie nie jest już konieczne, aby użytkownik aplikacji samodzielnie wybierał wszystkie ustawienia, preferencje czy możliwości. Aplikacje w najbliższych latach będą zatem skupiały się tylko i wyłącznie na dostarczeniu konkretnej funkcjonalności starając się być jak najmniej inwazyjne i jak najbardziej minimalistyczne.

projektowanie aplikacji mobilnych

Projektowanie aplikacji mobilnych funkcje AR

Rozszerzona rzeczywistość to kolejny warty uwagi trend, który coraz częściej pojawia się w projektowaniu aplikacji mobilnych. Polega ona na nakładaniu warstwy wirtualnej na rzeczywisty obraz w aplikacji płynący z kamery urządzenia. Rozwiązania takie stają się coraz popularniejsze i są związane z tłumaczeniem tekstów w czasie rzeczywistym czy udzielaniem informacji o konkretnych obiektach.

Trend rozszerzonej rzeczywistości jest jednym z najszybciej rozwijających się trendów zarówno w świecie technologicznym, a także przy tworzeniu aplikacji mobilnych. Apek tego typu powstaje coraz więcej, gdyż technologia ta nie wymaga już zaawansowanych komponentów czy rozwiązań technicznych, a niesie ze sobą wiele korzyści takich jak:

  • szybkie udzielenie informacji,
  • publikowanie dodatkowych informacji w aplikacji
  • pomoc w postrzeganiu realnych warunków w świecie rzeczywistym.

Trend rozszerzonej rzeczywistości można będzie obserwować zwłaszcza w aplikacjach opartych na kamerze wideo, aparacie, w okularach wirtualnej rzeczywistości czy w aplikacjach wyświetlających dane.

Przeczytaj także:

Transformacja cyfrowa wpłynie w przyszłości na funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw, a w następnie na życie konsumentów. Czego konkretnie można się spodziewać?

05.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Prezent w formie rzeczowej, czy pieniężnej? Przyjęcie w domu, czy w restauracji? Trwający sezon komunijny wiąże się z wieloma różnymi rozterkami.

04.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Technologie proekologiczne często znacząco przewyższają możliwości ludzi oraz ich moce przerobowe. Można się spodziewać jeszcze większego rozwoju w przyszłości.

28.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.