Światowy Dzień Mieszkalnictwa – jak ma się polski rynek nieruchomości?

04.10.2022

2022-10-04T04:30:00.000Z//2022.10.04

|
Udostępnij:

W 2022 roku Światowy Dzień Mieszkalnictwa przypada w dniu 3 października. Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła bowiem, że święto będzie obchodzone zawsze w pierwszy poniedziałek października. To dobra okazja, aby sprawdzić, w jakiej kondycji jest nasz rodzimy rynek nieruchomości.

rynek nieruchomości w Polsce

W Światowym Dniu Mieszkalnictwa, ONZ chce podkreślić, jak ważne jest prawo do godnego miejsca do życia. Należy ono bowiem do podstawowych praw człowieka. Okazuje się, że ten problem w Polsce ma duże znaczenie. Ponad połowa społeczeństwa nie może w pełni realizować swoich potrzeb mieszkaniowych. Oczywiście ma to związek z niskimi zarobkami i wysokimi cenami nieruchomości.

W Polsce jest za mało mieszkań. Brakuje ich około 2 milionów. Z danych Eurostat wynika, że na 1000 mieszkańców przypadają jedynie 393 mieszkania. Kolejnym problemem jest przeludnienie mieszkań. Kiedy w Europie ten wskaźnik wynosi 17%, w Polsce aż 38%. Na szczęście mieszkań buduje się coraz więcej, co stawia nas w czołówce rankingu liczby nowych mieszkań w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.

Z danych firmy doradczej Deloitte wynika, że w Polsce w 2020 roku na zakup 70-metrowego lokalu trzeba było przeznaczyć aż 7,6 rocznych pensji brutto. W Irlandii, czy Portugalii na nowe mieszkanie wystarczy tylko 3-4 rocznych pensji.

Poprawie sytuacji na rynku nieruchomości nie pomaga fakt szalejącej inflacji, która ma wpływ na kredyty hipoteczne. Obecnie trudno dostać kredyt, zdolność kredytowa spadła o połowę. Nie każdego też stać na spłatę tak wysokich rat. Dlatego od sierpnia Polacy mogą korzystać z wakacji kredytowych, o których więcej przeczytasz w artykule: Wakacje kredytowe – czy warto z nich skorzystać?

Problemem stał się nawet najem mieszkania, bo stawki poszybowały w górę. Średni wzrost czynszów w skali roku w czerwcu wyniósł 26%. Najbardziej stawki czynszu wzrosły w Krakowie i Wrocławiu. W trudnej sytuacji są również sprzedający, którzy nie mają komu sprzedać mieszkań.

Przeczytaj także:

Przyglądamy się obecnej sytuacji na rynku smartfonów oraz staramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ta branża ma coraz gorsze wyniki sprzedażowe.

03.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Rząd przygotował wsparcie finansowe w wysokości 3 tysięcy złotych dla gospodarstw, które ogrzewają dom węglem. Jak prawidłowo złożyć wniosek?

28.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Coraz więcej firm się zamyka, a te które pozostają na rynku ponoszą coraz większe koszty prowadzenia działalności. Prognozy nie są optymistyczne.

27.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.