Rynek smartfonów słabnie 

03.10.2022

2022-10-03T08:27:00.000Z//2022.10.03

|
Udostępnij:

Rynek smartfonów od zawsze budził wiele emocji, gdyż każdy z nas chce mieć nowoczesny, szybki i estetyczny smartfon. Rywalizacja producentów bardzo często kończy się wieloma ciekawymi ofertami, a także bardzo szeroką ofertą w różnych segmentach. Obecnie rynek smartfonów słabnie a do wyboru na nim mamy coraz mniej opcji. Wśród nich trudno również znaleźć tak atrakcyjne oferty jak jeszcze 2–3 lata temu.

rynek smartfonów

Obecny rynek smartfonów

Rynek smartfonów obecnie wygląda nieco inaczej, niż ten sprzed kilku lat, a nawet sprzed pandemii. Obecnie na rynku producenci starają się minimalizować koszty, a także maksymalizować zyski i procesy produkcyjne. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, a na rynku. Mamy zatem do czynienia bardziej z trudnymi kompromisami i próbą spełnienia oczekiwań klientów, aniżeli pobijaniu kolejnych rekordów, czy wprowadzaniu nowych technologii. Premiery smartfonów sprowadzają się często do kontynuacji poszczególnych serii i modeli, które nawet mają nieco słabsze komponenty i próbują iść na kompromis pomiędzy wydajnością i jakością a kosztami. Dobrym przykładem jest tutaj producent Realme, który między modelem 8 a 9 wprowadza nieco słabszy procesor w nowszej generacji telefonów. Ranking sprzedaży telefonów posiada obecnie również wyższe ceny aniżeli analogicznie przed rokiem, czy dwoma laty. Choć w najlepszym razie udaje utrzymać się obecną wydajność smartfonów przy kontynuacji serii lub nieco ją powiększyć, nie jest to zauważalnie wyższy skok technologiczny. Podsumowując dostępność smartfonów oraz ich możliwości idą w dół, a ceny rosną.

Dlaczego rynek smartfonów słabnie?

Rynek smartfonów słabnie z kilku powodów. Przede wszystkim jest to sytuacja związana z ogólnym kryzysem światowym, a także inflacją i recesją. Producenci starają się reagować na drastycznie rosnące koszty produkcji, zmieniając kryteria funkcjonowania. Dość trudna sytuacja na rynku smartfonów jest również spowodowana brakiem półprzewodników, czy poszczególnych podzespołów wytwarzanych np. w Chinach. Choć obecnie ten „problem” jest już praktycznie rozwiązany, to w dalszym ciągu odczuwamy jego skutki. Najnowsze telefony na rynku zaczynają posiadać również technologię łączności 5G, która sporo zmienia w świecie smartfonów. Procesory smartfonów muszą być bardziej zaawansowane i nowoczesne, aby posiadały taką funkcjonalność, a więc dodawanie nowoczesnych procesorów do nowych smartfonów często kończy się podwyżkami cen lub niechcianymi kompromisami.

Rynek smartfonów słabnie również z prozaicznych powodów, takich jak oszczędności klientów. Obecnie konsumenci szukają oszczędności i nie chcą wydawać dużych sum pieniędzy na nowe smartfony. Na rynku dostępnych jest wiele modeli spełniających wysokie wymagania techniczne, a więc oszczędności tego typu nie są odczuwalne, w taki sposób, jak kilka lat temu, gdzie jedynie najnowsze i najlepsze smartfony zapewniały duży wpływ na użytkowanie czy pełną funkcjonalność aplikacji. Jest to zrozumiałe zachowanie w dobie globalnego kryzysu, gdzie wydawanie pieniędzy na dodatkowe akcesoria i gadżety nie jest zbyt chętne.

Statystyki: Według statystyk Canalys od IV kwartału 2021 roku rynek smartfonów słabnie o ok. 10%. Kurczy się on, zatem dość zauważalnie. W porównaniu z ok. 30% przyrostem w I kwartale 2021 roku jest to dość zauważalna zmiana. Co ciekawe, z największymi spadkami mają do czynienia dwaj potentaci w branży, czyli Samsung i Apple.

Jak wybierać obecnie nowy smartfon?

Jeśli wiemy już, że obecnie rynek smartfonów słabnie, a także jest mniej atrakcyjny dla kupującego, powinniśmy też dowiedzieć się, jak dziś wybierać nowe smartfony. Przede wszystkim należy podkreślić, że na rynku znajdziemy pewną część atrakcyjnych ofert, które będą warte rozważenia. Choć będzie to dużo mniejsza pula, niż kilka lat temu, nie powinniśmy obniżać swoich wymagań, a przeznaczyć nieco więcej czasu na poszukiwanie ciekawego telefonu.

Ranking sprzedaży telefonów będzie bardzo dobrym sposobem na wybranie wstępnie kilku modeli. Nastroje klientów bardzo często trafnie oddają sytuację na rynku i dzięki nim możemy dowiedzieć się, które telefony w rzeczywistości są dobrymi rozwiązaniami. Najbardziej popularne smartfony będą zatem przetestowane przez użytkowników i muszą przynajmniej w pewnym stopniu być atrakcyjne dla kupujących.

Nie tylko ranking sprzedaży telefonów, może powiedzieć nam, które telefony na rynku są najlepsze. Możemy sugerować się kanałami tematycznymi na YouTube czy recenzjami specjalistów w sieci. Są to osoby, które doskonale znają tematykę i potrafią powiedzieć, jakie smartfony obecnie są warte swojej ceny i na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Warto też otwierać się na nowe i mniej znane marki, które często oferują bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Chcą one ten sposób wejść na rynek smartfonów i dołączyć do obecnych gigantów w branży. Może być to bardzo korzystne dla klientów.

Przeczytaj także:

Rząd przygotował wsparcie finansowe w wysokości 3 tysięcy złotych dla gospodarstw, które ogrzewają dom węglem. Jak prawidłowo złożyć wniosek?

28.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Coraz więcej firm się zamyka, a te które pozostają na rynku ponoszą coraz większe koszty prowadzenia działalności. Prognozy nie są optymistyczne.

27.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Robot do koszenia trawy może być idealnym gadżetem, który od razu przypadnie Ci do gustu - o ile nie lubisz monotonnych obowiązków, takich jak koszenie trawy.

26.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.