Sprawdź, kiedy wypadają ferie w Twoim województwie

09.01.2023

2023-01-09T09:35:00.000Z//2023.01.09

|
Udostępnij:

Ferie zimowe 2023 zbliżają się wielkimi krokami, a uczniowie odliczają już dni do zimowej przerwy. Zastanawiają się również, co można robić w ferie i czy zima w mieście może być może ciekawa? Sprawdzamy, kiedy wypadają ferie w poszczególnych województwach, abyśmy mogli lepiej zaplanować nasze zimowe przerwy dla całej rodziny.

ferie zimowe 2023

Ferie zimowe 2023

Ferie zimowe 2023 odbędą się standardowo tak jak w poprzednich latach i nieprzewidywalne są żadne anomalia lub odstępstwa od dobrze znanej reguły. Uczniowie szkół podstawowych i średnich będą mieli zatem do dyspozycji cztery tury ferii, które odbędą się w ciągu sześciu tygodni na początku nowego roku.

Ferie zimowe 2023 będą przerwą od nauki, a dzieci i młodzież nie muszą uczęszczać wtedy do szkoły. W tym czasie dla młodych ludzi dostępnych będzie wiele atrakcji oraz opcji wypoczynku – zarówno przygotowanego przez miasta, szkoły, a także prywatne firmy takie jak np. ”zima w mieście”, kolonie, czy turnusy wypoczynkowe (mogą odbywać się one zarówno w Polsce, jak i za granicą).

Co do zasady wszystkie województwa będą miały równe warunki ferii i które obowiązują przez dwa tygodnie. Co warto podkreślić, poszczególne województwa są wyznaczane do konkretnych tur w sposób rotacyjny. Oznacza to, że, co roku każde województwo ma przerwę zimową w innej turze ferii. Jest to celowe działanie, aby sprawiedliwie rozdysponować całą pulę wolnego i aby uniknąć sytuacji, w której konkretne województwo cały czas ma ferie jako pierwsze lub ostatnie. Żadne województwo nie ma wpływu na podejmowanie takich decyzji, a są one realizowane odgórnie. Wszystkie województwa mają również do dyspozycji taką samą długość przerwy zimowej.

Terminy ferii

Jak wspomnieliśmy powyżej, ferie zimowe 2023 będą odbywały się w czterech turach. Pierwsze trzy będą zachodziły na siebie, a czwarta nastąpi po trzeciej. Tury ustalone są w taki sposób, aby młodzież szkolna mogła łatwiej skorzystać z dostępnych atrakcji w tym czasie — zwłaszcza wyjazdów w góry czy transportu.

16 stycznia – 29 stycznia to pierwsza tura tegorocznych ferii zimowych. Młodzież nie będzie musiała zastanawiać się, co można robić w ferie, gdyż w tym okresie możemy najbardziej liczyć na śnieg i białe szaleństwo. W tym terminie ferie zimowe będzie odbywało pięć województw. Będzie to województwo łódzkie, śląskie, lubelskie, podkarpackie, a także pomorskie.

23 stycznia — 5 lutego to druga tura ferii zimowych. Będzie ona obowiązywała województwa podlaskim, a także warmińsko-mazurskim. Warto też wspomnieć, że jest to najmniejsza liczebnie tura ferii zimowych w Polsce.

30 stycznia – 12 lutego to trzecia tura ferii zimowych w Polsce. Ferie zimowe 2023 będą wtedy obowiązywały w pięciu województwach. Przerwę młodzież szkolona będzie miała zatem w województwie kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.

13 lutego — 26 lutego odbędzie się ostatnia czwarta tura ferii zimowych w Polsce. Ferie zimowe 2023 zakończą się zatem pod koniec lutego. W ostatniej turze weźmie udział województwo opolskie, mazowieckie, dolnośląskie, a także zachodniopomorskie. Ostatnia tura ferii w Polsce zakończy się prawie miesiąc po zakończeniu pierwszej tury.

Co można robić w ferie?

Jednym z najczęściej padających pytań przy temacie ferii zimowych jest to, co można robić w ferie. Jest to uzasadnione pytanie, gdyż młodzi ludzie, mając tak dużo wolnego, chcą jak najbardziej odpocząć od szkoły i naładować akumulatory na drugą część roku szkolnego. Do dyspozycji mają jednak wiele różnych sposobów odpoczynku – zarówno aktywnego, jak i złożonego z mniej fizycznych zajęć. Z pewnością każda młoda osoba znajdzie dla siebie odpowiednie rozwiązania.

Zima w mieście to bardzo częste i popularne zajęcia organizowane przez miasto lub szkoły czy instytucje publiczne. Mają one najczęściej formę półkolonii, kiedy dzieci rano przychodzą na zajęcia, a następnie po ich zakończeniu po południu wracają do domu na noc. W trakcie trwania takich akcji dzieci najczęściej mają do dyspozycji obiekty sportowe, obiekty użytku publicznego, a nawet szkoły w których, mogą rozwijać swoje pasje. Zajęcia takie są darmowe lub opcjonalnie płatne.

W trakcie ferii można wyjechać również na prywatny wypoczynek całą rodziną. Do dyspozycji uczniów oraz ich rodzin jest wiele hoteli, a także domów wczasowych w różnych częściach Polski np. w górach. Dużą popularnością cieszą się miejscowości górskie, w których są stoki narciarskie.

Zorganizowane kolonie zimowe to kolejny sposób na spędzanie ferii w Polsce. Ferie zimowe 2023 również mają bardzo wiele tego typu opcji, zwłaszcza że obostrzenia pod kątem pandemii są dużo mniejsze niż w poprzednich latach. Turnusy takie, mogą trwać od kilku do kilkunastu dni i są płatne. Dzieci są jednak w grupie swoich rówieśników pod opieką kompetentnych osób, co może być przygodą zarówno dla nich, jak i chwilą wytchnienia dla rodziców, którzy będą mogli znaleźć czas na własny wypoczynek.

Przeczytaj także:

W 2023 roku należy przygotować się na kolejną serię podwyżek cen - głównie żywności, prądu, gazu, paliw i podatków. Co najbardziej zdrożeje?

04.01.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Aplikacja mObywatel ma to sporo zalet i ułatwia życie w wielu sytuacjach. Ostatnia aktualizacja przyniosła wiele dodatkowych zmian. Co się zmieniło?

03.01.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Aplikacja w formie konsoli do gier dla psów, pozwala ocenić ich stan zdrowia. Właściciele czworonogów mogą jeszcze bardziej zatroszczyć się o swoich pupili.

02.01.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.