Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów
Język polski nie należy do najłatwiejszych. Przeglądając opinie w internecie, czy słuchając ludzi w pracy, w domu, czy na mieście – można odnieść wrażenie, że sporo błędów jest powielanych. Sprawdziliśmy, które pojawiają się najczęściej.
Z raportu 100 najczęściej popełnianych błędów w internecie w 2021 r, można dowiedzieć się wielu cenych i ciekawych informacji, na temat popełnianych przez Polaków błędów językowych. Analiza dotyczyła 158 błędów językowych w różnych konfiguracjach i obejmowała 12 miesięcy (1.01.2021–31.12.2021 r.). Materiał do analizy zaczerpnięto z następujących źródeł: Facebook, YouTube, Wykop, fora dyskusyjne, blogi, portale internetowe, recenzje oraz pozostałe platformy mediów społecznościowych (m.in. Instagram, Twitter).
Gdzie było najwięcej błędów?
Zdaniem autorów wspomnianego raportu, największe źródła błędów w polskim internecie stanowiły:
- Facebook 42,1%
- Twitter 17,1%
- portale 17,6%
- YouTube 14%
- fora 4,2%
- recenzje 2,1%
- Wykop 1,8%
- blogi 0,7%
- Instagram 0,4%.
Błędy językowe, ortograficzne, leksykalne i składniowe
Oto błędy, które polscy internauci popełniali nagminnie:
- błędy językowe: napewno, dzień dzisiejszy, na prawdę, wogóle/wogule, narazie, po za tym/pozatym, na codzień/nacodzień, niewiem, conajmniej, wziąść, muj, na przeciwko/na przeciw, jusz, ktury, z przed/zprzed.
- błędy fleksyjne: wziąść, ludzią, doktór/doktur, pierszy/piersza, dziecią, kupywać, lubiałem/lubiałam, derektor, poszłem, (ja) rozumie/rozumię.
- błędy leksykalne: dzień dzisiejszy, trwać nadal, okres czasu, kartka papieru, w każdym bądź razie, fakt autentyczny, akwen wodny, spadać w dół, po najmniejszej linii oporu, cofać do tyłu.
- błędy składniowe: pod rząd, półtora godziny, dlatego bo, dla czemu, po lewo/po prawo, półtorej roku, dlatego ponieważ, ubrać kurtkę, sukienkę itd., półtorej tygodnia.
Przeczytaj także:
Nanotechnologia w walce z zaparowanymi okularami
Osoby, które noszą okulary, pewnie nie raz miały problem z powstającą parą na powierzchni szkieł. Wkrótce problem ma zostać rozwiązany przez nanotechnologię.
20.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJIle wynosi abonament RTV w 2023 roku?
Abonament RTV to chyba najczęściej unikana opłata w naszym kraju. Ile wynosi abonament RTV za radio, a ile za telewizor? Kto zobowiązany jest do zapłaty?
17.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJTłusty Czwartek – jak sprawdzić kalorie?
W Tłusty Czwartek bez żadnych wyrzutów sumienia jemy wszystko na co mamy ochotę, a szczególnie słodkości. W Fitatu możemy sprawdzić ile kalorii dostarczyliśmy.
16.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJBądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER
Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.