Jak zmierzyć prędkość Wi-Fi?

01.06.2020 |
Udostępnij:

Pewnie nieraz zdarzyło Ci się, że pobierasz ulubiony film, a Twój Internet nie chce współpracować. Dlaczego, tak się dzieje, skoro dostawca obiecywał, że Internet będzie działał szybko i niezawodnie? Coś wyraźnie poszło nie tak. W pierwszej kolejności spróbuj samodzielnie sprawdzić prędkość Internetu.

Na rynku można wybierać spośród wielu różnych pakietów Internetu. Głównie różnią się szybkością połączenia. Ta, zależy od wielu czynników, między innymi od posiadanego sprzętu. Nie zawsze oferowana prędkość będzie współgrała na przykład z wysłużonym laptopem.

Większość z nas łączy się z Internetem za pośrednictwem Wi-Fi. Nie każdy ma świadomość, że korzystanie z Wi-Fi może spowodować obniżenie wydajności i szybkości połączenia. Prędkość oferowana przez operatorów jest maksymalna przy tzw. podłączeniu stałym komputera z routerem.

Jeżeli decydujemy się na pomiar prędkości WI-Fi, to trzeba dokonywać go osobno w każdym pokoju, ze względu na to, że ściany stanowią przeszkodę dla sygnału. Najrzetelniejszy wynik pomiaru prędkości można otrzymać przy bezpośrednim podłączeniu kabla internetowego do komputera. W chwili pomiaru z sieci powinno korzystać tylko jedno urządzenie. Należy wyłączyć wszystkie inne programy w urządzeniu.

Aby przeprowadzić szybki pomiar, należy wybrać jeden z dostępnych w sieci testów prędkości. Dane są wiarygodne i mogą być argumentem w ewentualnej batalii z operatorem. Test można przeprowadzić bezpłatnie na przykład na stronie https://www.speedtest.pl/. Po przeprowadzeniu testu otrzymujemy raport z wynikami dotyczącymi prędkości przesyłania i pobierania.

Wyniki można łatwo zinterpretować. Należy zwrócić uwagę, czy w ofercie operatora jest informacja o szybkości pobierania, czy przesyłania, która zazwyczaj jest mniejsza. Prędkość połączenia jest mierzona w megabitach na sekundę. W takich wartościach są prezentowane dane przez operatorów, więc wystarczy je ze sobą porównać.

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.