Podatek na AliExpress

30.08.2021

2021-08-30T06:12:00.000Z//2021.08.30

|
Udostępnij:

Od początku lipca zakupy na AliExpress przestały być tak tanie, jak dotychczas. Fakt ten wynika z nowych regulacji prawnych wprowadzonych na terenie całej Unii Europejskiej. Podatek od zakupów na AliExpress to nie jedyne dodatkowe koszty, którymi zostały obarczone przesyłki z krajów azjatyckich.

podatek AliExpress

Popularność AliExpress wśród Polaków

Według danych udostępnionych przez AliExpress portal każdego miesiąca odwiedza około 5 milionów Polaków. Z Chin do Polski trafia aż 14 tysięcy prywatnych paczek dziennie. Takie dane robią wrażenie, ale ostatnia dynamika zakupów nieco spadła. Powodem są nowe regulacje prawne obowiązujące na terenie UE, które zakładają likwidację zwolnienia z podatku VAT od importu małych przesyłek z Azji o wartości do 22 euro. Ministerstwo Finansów szacuje, że spowoduje to wzrost cen przesyłek z AliExpress o około 20 proc. Jeśli lubisz zakupy internetowe, może powinien Cię zainteresować Amazon. Więcej na jego temat dowiesz się z artykułu: Jak kupować na Amazonie? Poznaj praktyczne porady!

Nowe opłaty na AliExpress

Podatek na AliExpress obejmuje kilka nowych opłat. Co więcej, nie wszystkie są od razu prezentowane klientom, co może wprowadzać w błąd. Od lipca VAT nakładany jest na wszystkie produkty z Chin, nawet kiedy ich wartość jest niewielka. Stawki VAT różnią się w zależności od rodzaju produktu.

Inną nowością jest opłata w wysokości 8,50 zł za paczkę wprowadzona przez Pocztę Polską. Jest to koszt czynności celno-podatkowych związanych ze zgłoszeniem paczki spoza Unii Europejskiej. Warto także mieć na uwadze, że przesyłki o wartości powyżej 150 euro będą sprawdzane przez Urząd Celny, co wiąże się z dodatkową opłatą celną, którą należy uiścić przed odbiorem paczki.

Zakupy na AliExpress – podliczenie kosztów

Podczas przeglądania produktów na AliExpress platforma przedstawia ceny nominalne. Dopiero przy podsumowaniu zakupów w koszyku doliczany jest podatek VAT i klient otrzymuje łączną kwotę do zapłaty. Natomiast opłata dla Poczty Polskiej uiszczana jest dopiero przy odbiorze paczki, chyba że klient zdecyduje się na inny rodzaj dostawy.

Podatku VAT można uniknąć, wybierając magazyn wysyłkowy zlokalizowany w krajach europejskich. Może to jednak spowodować wzrost ceny nominalnej, dlatego warto wcześniej upewnić się, czy zakup rzeczywiście się opłaca.

Przeczytaj także:

Technologia druku 3D z metalu ma już prawie 30 lat, ale wciąż jest postrzegana jako nowatorski sposób na tworzenie precyzyjnych elementów. Sama technika wykonywania modeli ze sproszkowanych stopów metali wciąż się rozwija, dzięki czemu staje się coraz dokładniejsza. 

27.08.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Już od wielu lat w większych polskich miastach można obserwować rywalizację pomiędzy tradycyjnymi taksówkami a nowoczesnymi przejazdami zamawianymi z poziomu aplikacji. W 2014 roku na rynku pojawił się popularny Uber, a dwa lata później Taxify. Firma ta zmieniła nazwę na Bolt.

26.08.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Większość osób, które znajdują pendrive’a w nietypowym miejscu, w pierwszej kolejności wkłada go do swojego komputera w nadziei, że pomoże im to odnaleźć właściciela i zwrócić zgubę. Tymczasem działanie to może przynieść wiele szkody. Na odnalezionej pamięci zewnętrznej może znajdować się wirus.

24.08.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.