Podatek na AliExpress

30.08.2021 |
Udostępnij:

Od początku lipca zakupy na AliExpress przestały być tak tanie, jak dotychczas. Fakt ten wynika z nowych regulacji prawnych wprowadzonych na terenie całej Unii Europejskiej. Podatek od zakupów na AliExpress to nie jedyne dodatkowe koszty, którymi zostały obarczone przesyłki z krajów azjatyckich.

podatek AliExpress

Popularność AliExpress wśród Polaków

Według danych udostępnionych przez AliExpress portal każdego miesiąca odwiedza około 5 milionów Polaków. Z Chin do Polski trafia aż 14 tysięcy prywatnych paczek dziennie. Takie dane robią wrażenie, ale ostatnia dynamika zakupów nieco spadła. Powodem są nowe regulacje prawne obowiązujące na terenie UE, które zakładają likwidację zwolnienia z podatku VAT od importu małych przesyłek z Azji o wartości do 22 euro. Ministerstwo Finansów szacuje, że spowoduje to wzrost cen przesyłek z AliExpress o około 20 proc. Jeśli lubisz zakupy internetowe, może powinien Cię zainteresować Amazon. Więcej na jego temat dowiesz się z artykułu: Jak kupować na Amazonie? Poznaj praktyczne porady!

Nowe opłaty na AliExpress

Podatek na AliExpress obejmuje kilka nowych opłat. Co więcej, nie wszystkie są od razu prezentowane klientom, co może wprowadzać w błąd. Od lipca VAT nakładany jest na wszystkie produkty z Chin, nawet kiedy ich wartość jest niewielka. Stawki VAT różnią się w zależności od rodzaju produktu.

Inną nowością jest opłata w wysokości 8,50 zł za paczkę wprowadzona przez Pocztę Polską. Jest to koszt czynności celno-podatkowych związanych ze zgłoszeniem paczki spoza Unii Europejskiej. Warto także mieć na uwadze, że przesyłki o wartości powyżej 150 euro będą sprawdzane przez Urząd Celny, co wiąże się z dodatkową opłatą celną, którą należy uiścić przed odbiorem paczki.

Zakupy na AliExpress – podliczenie kosztów

Podczas przeglądania produktów na AliExpress platforma przedstawia ceny nominalne. Dopiero przy podsumowaniu zakupów w koszyku doliczany jest podatek VAT i klient otrzymuje łączną kwotę do zapłaty. Natomiast opłata dla Poczty Polskiej uiszczana jest dopiero przy odbiorze paczki, chyba że klient zdecyduje się na inny rodzaj dostawy.

Podatku VAT można uniknąć, wybierając magazyn wysyłkowy zlokalizowany w krajach europejskich. Może to jednak spowodować wzrost ceny nominalnej, dlatego warto wcześniej upewnić się, czy zakup rzeczywiście się opłaca.

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.