Shenzhou 15 – Chiny planują swoją pierwszą wymianę załogi na stacji kosmicznej

02.12.2022

2022-12-02T07:53:00.000Z//2022.12.02

|
Udostępnij:

Misja kosmiczna Shenzhou 15 jest kamieniem milowym w chińskiej astronautyce, gdyż jest to pierwsza całkowita samodzielna wymiana astronautów na stacji kosmicznej Tiangong. Jest to również historyczny czas dla Chin, gdyż ta wymiana będzie zwieńczeniem całkowitego oddania chińskiej stacji kosmicznej do użytku, a także osiągnięcia wiekowych celów.

chińska stacja kosmiczna

Chińska stacja kosmiczna Tiangong

Chcąc powiedzieć, jak dużym wydarzeniem jest misja kosmiczna Shenzhou 15, na początku powinniśmy przyjrzeć się samemu projektowi, którego dotyczy. Kluczowa jest tutaj stacja Tiangong. Jest to samodzielna wielomodułowa i w pełni chińska stacja kosmiczna. Została ona umieszczona na orbicie w 2021 roku i jest spełnieniem chińskiego programu kosmicznego. Państwo to chce samodzielnie podbijać kosmos i bez udziału żadnych innych państw stworzyła kosmosie własną stację. Chińska stacja kosmiczna jest już prawie gotowa, a pierwsi astronauci na niej oczekują na zmianę, która będzie miała miejsce w kosmosie przy okazji misji kosmicznej Shenzhou 15.

Stacja kosmiczna jest umieszczona na niskiej orbicie i znajduje się między 350 km a 450 km nad ziemią. Ma na niej stale przebywać trzyosobowa załoga. Wszystkie poszczególne moduły mają charakter badawczy, a we wstępnej fazie budowy stacji kosmicznej moduły były nazywane wręcz laboratoriami ze względu na brak spełnienia pełnej definicji stacji kosmicznej.

Shenzhou 15 czyli kamień milowy chińskiej astronautyki

Misja kosmiczna Shenzhou 15 to pierwsza misja, w trakcie której doszło do wymiany astronautów przebywających na stacji kosmicznej Tiangong. Są to członkowie poprzedniej misji kosmicznej Shenzhou 14, którzy oczekują na wymianę i troje śmiałków, którzy spędzą tam następne pół roku.

Pod koniec listopada Chiny zaplanowały wystrzelenie własnej rakiety z misją załogową. Jest to 162 metrowa rakieta Long March 2F/G która posiada specjalną kapsułę z astronautami. Waga całej konstrukcji to ponad 60 ton. Cała operacja przebiega w centrum wystrzeliwania satelitów w Jiuquan i jest nadzorowana jedynie przez państwo Chińskie.

Ta misja kosmiczna jest czwartą załogową wymianą, wśród której znajdzie się 3 astronautów. Mają oni powrócić na ziemię w czerwcu 2023 roku. Ogólnie pierwszy lot statku Shenzhou 1 miał miejsce w 1999 roku. Pierwszy załogowy lot Shenzhou nr 5 odbył się w 2003 roku, a więc 4 lata po wystartowaniu pierwszej rakiety. Kolejne loty załogowe odbywały się w latach 2005-2008. Na tych podróżach kosmicznych zakończył się pierwszy etap chińskiego programu budowy stacji kosmicznej. W jego trakcie Chiny doskonaliły rozwiązania, procesy budowania w kosmosie i manewrowania w przestrzeni kosmicznej.

Program Shenzhou to też nabycie wysokich jakościowo umiejętności podróżowania kosmicznego, powrotu na ziemię osób, a także przeprowadzania podstawowych manewrów na orbicie ziemskiej. Program ten ma pomagać ćwiczyć takich umiejętności jak manewrowanie przez zbliżenie się do stacji kosmicznej, a także rozwój technologii związanej z przebywaniem człowieka w kosmosie i podróżami kosmicznymi. Z pewnością osiągnięcie takiego kamienia milowego jak wymiana załogi w kosmosie na stacji kosmicznej będzie bardzo dużym osiągnięciem i punktem odniesienia dla kolejnych wyzwań stawianych przez Chiny zakresie astronautyki.

Co misja kosmiczna Shenzhou 15 oznacza dla Chin?

Zapoczątkowany jeszcze w latach 90 program dobiega końca, a obecnie mamy do czynienia z osiąganiem celu, do którego Chińczycy tak mocno dążyli. Stacja kosmiczna składa się dzisiaj z trzech modułów – Tianhe, Wentian i Mengtian. Chińczycy posiadają swoją rakietę, która może przetransportować na ich stację kosmiczną, zabierając ekwipunek oraz ludzi. Powodzenie operacji Shenzhou numer 15 oznacza całkowite uniezależnienie się w kwestii stacji kosmicznej i przejęcie pełnej kontroli nad tym elementem.

Ta misja kosmiczna będzie pierwszą, w trakcie której dojdzie do wymiany ludzi na orbicie. Do tej pory obecnie stacjonujący astronauci powracali na ziemię, a następnie nowi astronauci mogli ponownie lecieć na stację. Przede wszystkim takie kroki milowe to bardzo dobre wydarzenie wizerunkowe, które potwierdzą wysokie aspiracje Chin w dziedzinie astronautyki. Z drugiej strony są to dodatkowe praktyczne możliwości, gdyż Chiny będą mogły samodzielnie i niezależnie prowadzić wiele różnorodnych programów badawczych czy doświadczalnych w kosmosie bez współdzielenia ich z jakimkolwiek innym państwem

Stacja kosmiczna praktycznie w 2022 roku zakończyła etap budowania i przygotowywania i może być w pełni wykorzystywana. Ma ona służyć przez 10 lat i być ważnym krokiem w drodze do bezzałogowych w misji na Księżyc lub na Marsa. Sukces ten jest z pewnością tym większy, gdyż Chiny bezpośrednio rywalizują z Amerykańską Agencję Kosmiczną NASA a wyprzedzenie jej w jakimkolwiek elemencie, będzie niezwykle prestiżowe.

Przeczytaj także:

Zimowe wyjazdy w trakcie przerwy świąteczno-noworocznej mają swój urok. Można szusować na nartach, albo wygrzewać się na plaży. Wiele zależy od tego, kto co lubi.

01.12.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

To już najwyższy czas, aby skrupulatnie przejrzeć swój kalendarz i podjąć ważną decyzję - kiedy wziąć wolne od pracy w 2023 roku? Podpowiadamy!

29.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Szukasz idealnego laptopa dla seniora? Musisz zdać sobie sprawę z tego, że ma on inne potrzeby. Trzeba kierować się prostotą, a nie zaawansowanymi funkcjami.

28.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.