Jak działa robot do koszenia trawy?

26.09.2022

2022-09-26T07:26:00.000Z//2022.09.26

|
Udostępnij:

Choć akcesoria tego typu są już na rynku, dopiero teraz stają się coraz popularniejsze i powszechnie używane. Do tej pory roboty do koszenia trway były rozpatrywane przeważnie w kategorii ciekawostki technologicznej, ale obecnie stają się powszechnym wyposażeniem wszystkich garaży, a także realnie pomagają nam dbać o naszą zieleń wokół domu.

robot do koszenia trawy

Czym jest robot koszący trawę?

Robot do koszenia trawy to autonomiczne urządzenie, które zajmuje się samodzielnym pielęgnowaniem naszego trawnika. Z wyglądu przypomina on standardowy model odkurzacza. Jego wymiary to zatem ok. kilkudziesięciu centymetrów. Robot taki jest bezprzewodową maszyną zasilaną akumulatorami, które ładowane są w trakcie bezczynności robota. Na rynku działa wiele marek oferujących różnorodne modele. Możemy kupić je już od kilkuset złotych wzwyż.

Celem robota jest koszenie trawy bez naszej ingerencji i utrzymywanie trawnika w formie. Jest on przeznaczony zarówno dla osób zapracowanych, które nie mają czasu, ale i właścicieli trawników, którzy nie lubią tej czynności.

Jak działa robot do koszenia trawy?

Koszenie trawy przy pomocy robota koszącego bardzo często budzi w nas wiele pytań i wątpliwości. Jest to bardzo ciekawa opcja która ułatwia nam życie w wielu aspektach. Przede wszystkim kosiarka autonomiczna działa na wyznaczonych przez nas polach poprzez ułożenie przewodów granicznych. Są one bardzo cienkie i przypominają sznurek, który ma wyznaczyć teren, jaki ma być koszony przez robota. Najczęściej wkopuje się go na kilkucentymetrową głębokość i w ten sposób wyznacza granicę, w jakiej ma poruszać się kosiarka. Na polu do koszenia należy również zaznaczać wszystkich drzewa, rabaty czy grządki, które również mają być omijane przez robota. Dzięki sygnałom pomiędzy robotem koszącym a przewodem granicznym nie będzie on nigdy go przekraczał.

Bardzo ważnym elementem autonomicznej kosiarki jest również stacja dokująca. Jest to miejsce do parkowania robota, jeśli nie wykonuje on swojej pracy. Stacja jest podobna do stacji ładowania samochodów elektrycznych i działa na podobnej zasadzie. Należy pamiętać, aby ustawić ją w odpowiednim miejscu tak, aby móc łatwo doprowadzić do niej przewód zasilający.

Sam robot do koszenia trawy programuje się według dostępnych ustawień. Możemy zatem wybierać odpowiednie dni i godziny koszenia, a także wybierać różnorodne programy. Ustawienia koszenia możemy na bieżąco edytować, jeśli nie będą spełniały naszych oczekiwań. Ogólnie koszenie trawy przy pomocy takiego robota jest bardzo proste. Będzie on sam powracał do bazy, jeśli poziom energii spadnie poniżej wartości umożliwiającej mu koszenie trawnika. Będzie również samodzielnie się uruchamiał i rozpoczynał koszenie.

Działanie robota jest bardzo proste, a koszenie trawy przy jego pomocy banalnie łatwe. Warto jednak wspomnieć, że jest to zaawansowane urządzenie elektroniczne, które wykorzystuje rozbudowane systemy łączności, czujników czy samej mechaniki, pozwalające działać w sposób skuteczny i precyzyjny. Kosiarki automatyczne posiadają również solidne układy jezdne, które pozwalają poruszać się pewnie — nawet po nierównym terenie. Roboty są wyposażone najczęściej w 4 koła z terenowe z bieżnikiem. Kosiarki autonomiczne kontaktują się również z ich właścicielami przez stację odbiorczą umieszczoną np. w domu lub smartfon. Dzięki temu można je nadzorować, a także otrzymywać wszystkie informacje o aktualnych pracach, czy stanie gadżetu. Co ciekawe kosiarki tego typu najczęściej nie poruszają się po przewidywalnych geometrycznych liniach, a wykonują z pozoru nieskoordynowane ruchy. W efekcie jednak koszą cały oznaczony teren.

Koszenie trawy z robotem w praktyce

Koszenie trawy z robotem autonomicznym wykonuje się bardzo prosto, choć warto również poznać kilka bardziej praktycznych cech tego urządzenia. Przede wszystkim kosiarka autonomiczna nie potrzebuje nadzoru, a także bieżącej obsługi. Przycina trawę bardzo często — nawet kilkadziesiąt razy w ciągu sezonu oraz rozrzuca krótkie ścinki trawy. Ubogacają one darń i nie trzeba ich kompostować ani wyrzucać.

Robot automatyczny do koszenia trawy powraca do bazy również dosyć często, aby ładować swoje akumulatory. Może pozostawiać on ślady na ścieżce częstego powrotu. Jest to szczególnie ważny aspekt, jeśli posiadamy niezwykle zadbany trawnik, a automatyczny robot do koszenia ma mały akumulator i często porusza się po tej samej trasie.

Koszenie trawy przy pomocy robota autonomicznego wymaga od nas również oczyszczania trawnika z kamieni, zabawek czy elementów obuwia. Musi być on przejezdny i nie mogą znajdować na nim przypadkowe elementy. W najlepszym przypadku robot koszący nie skosi trawy w ich otoczeniu, a w najgorszym może je uszkodzić.

Przeczytaj także:

Próba zbudowania miasta przyszłości jest celem wielu państw, ale nie jest to oczywiście proste. Nowy York ma konkretny pomysł - projekt Edison Tower.

23.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Usługi cashback i moneyback są oferowane przez banki, które w ten sposób chcą zachęcić klientów do korzystania z karty płatniczej. Czym się różnią?

22.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Backstreet Boys, Celine Dion, Rammstein, Justin Biber - to gwiazdy, które w najbliższym roku wystąpią w Polsce. Na kiedy zostały zaplanowane koncerty?

21.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.