Ranking słuchalności radia w Polsce

18.08.2022

2022-08-18T08:38:00.000Z//2022.08.18

|
Udostępnij:

Aż 72% Polaków słucha radia. Zasięg stacji radiowych jest więc ogromny. Radia słuchamy w zasadzie w każdym wieku i w różnych miejscach – w domu, pracy czy samochodzie. Najczęściej jednak lubimy słuchać radia w drodze - do i z - pracy. Które stacje radiowe najczęściej wybieramy?

stacje radiowe

Ile osób słucha radia?

Z danych Komitetu Badań Rynkowych, wynika w 2019 roku, że aż ponad 72 proc. Polaków słuchało radia codziennie. To ogromny zasięg stacji radiowych w Polsce, bo prawie 22 mln osób w wieku od 15 do 75 lat słucha radia. Każda z tych osób, słuchała radia średnio przez prawie 4,5 godziny dziennie. W 2021 roku zasięg dzienny radia wyniósł nieco mniej, bo 67,2%. Najczęściej słuchamy radia w samochodzie, robi tak ponad 40% słuchaczy. W praktyce oznacza, to, że ponad 12 milionów osób podróżuje w towarzystwie radia, a średni czas słuchania wynosi 118 min. Stacji radiowych w samochodzie słuchamy zazwyczaj w dni powszednie w godzinach od 7 do 9 oraz od 15 do 17. Radio towarzyszy również 30% słuchaczy w domu oraz 13% w pracy. Z danych Radio Track, Kantar Polska, wynika zaś, że najczęściej radia słuchają osoby w wieku od 40 do 59 lat. Nie jest to jednak o wiele wyższy wynik niż w pozostałych grupach wiekowych – radia słuchają osoby, w każdym wieku, na bardzo podobnym poziomie.

Jak porównywać dane słuchalności?

Badanie jest realizowane na zlecenie Komitetu Badań Radiowych przez Kantar Polska. To właśnie z wyników tego badania, korzystają nadawcy radiowi oraz reklamodawcy. Na Radio Track składa się badanie CATI – czyli wywiad telefoniczny wspomagany komputerowo oraz badanie dzienniczkowe.

Komitet Badań Radiowych zaleca, aby ostrożnie porównywać do siebie wyniki stacji radiowych. Należy szczególnie przyjrzeć się prezentowanym wskaźnikom i ich definicjom. Nie można na przykład porównywać słuchalności dziennej z zasięgiem dziennym. Dlatego w różnego rodzaju wynikach, wykorzystuje się takie wskaźniki, takie jak: udział w czasie słuchania i zasięg dzienny. To właśnie one niosą za sobą konkretne informacje o potencjale danej stacji radiowej, w tym zasięgu stacji radiowych w Polsce.

Najpopularniejsze stacje radiowe w Polsce

Analizując najświeższe dane Komitetu Badań Radiowych za okres od kwietnia do lipca 2022 roku, można wyłonić kilka najpopularniejszych stacji radiowych. Bezkonkurencyjnym faworytem jest stacja radiowa RMF FM – słuchało jej aż 31,2% badanych. Daleko za liderem jest stacja radiowa Radio ZET, z wynikiem 13,3%. Na trzecim miejscu w kategorii stacji ogólnopolskich jest Jedynka – Program 1 Polskiego Radia z wynikiem 4,8%. Na kolejnych miejscach znalazły się: Radio VOX FM, Radio TOK FM, Antyradio, Trójka – Program 3 Polskiego Radia, Radio Maryja, Polskie Radio 24, Radio RMF Classic, Radio Muzo.fm, Dwójka – Program 2 Polskiego Radia oraz Radio Wnet.

Najpopularniejsze sieci w Polsce

Analizując popularność poszczególnych sieci i ich udział w czasie słuchania, okazuje się, że największym zainteresowaniem cieszyło się Radio ESKA z wynikiem 7,2%. Na kolejnych miejscach znalazły się: Audytorium 17, RMF MAXXX, Radio Złote Przeboje, Radio Plus, Radio Pogoda, Meloradio, Radio SuperNova, Rock Radio i Radio ChilliZet.

Czego słuchamy w największych miastach Polski?

Warszawiacy, podobnie jak w pozostałych częściach polski, najczęściej wybierają stację radiowąRMF FM. Dużym uznaniem cieszy się również Radio TOK FM, Radio ZET, Radio ESKA Warszawa i Radio Pogoda (Warszawa). Na drugim biegunie Polski, w Szczecinie najbardziej popularne są stacje: RMF FM, Radio Szczecin, Radio ZET, Antyradio oraz Radio TOK FM. Na południowym wschodzie Polski, w Rzeszowie, najczęściej słucha się: RMF FM, Radio ESKA (Rzeszów), Radio ZET, Radio Złote Przeboje Res 95,7 FM (Rzeszów) oraz Antyradio.

Niekwestionowany faworyt Polaków – stacja radiowa RMF FM

RMF FM – to skrót od początkowej nazwy - Radio Małopolska Fun, później pojawiało się również rozwinięcie Radio Muzyka Fakty. To pierwsza w Polsce komercyjna stacja radiowa, której początki sięgają 1990 roku. Jej założycielem i prezesem był Stanisław Tyczyński. Obecnie jest nim Tadeusz Sołtys, który pełni tę rolę już od 2009 roku. Co ciekawe, głównym udziałowcem radia jest niemiecka spółka Bauer Media Invest GmbH.

Obecnie można wybierać, spośród wielu różnych programów, z czego najpopularniejsze to:

 • Fakty RMF FM
 • Wstawaj, szkoda dnia
 • Byle do piątku
 • Felieton
 • Lepsza połowa dnia
 • Poplista /Poplista Plus
 • Dobra nocka
 • Weekendowy Poranek RMF FM
 • Lepiej być nie może
 • Numer za numerem
 • Sceny zbrodni
 • Historia dla dorosłych
 • Co ludzie powiedzą?
 • Twoje 5 minut

Przeczytaj także:

Platformy lojalnościowe, to łatwy sposób na oszczędności podczas internetowych zakupów.

17.08.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Jeśli wyruszasz w podróż, musisz kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim należy podzielić miejsca, w których będziesz przewoził pieniądze.

16.08.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Blue screen to jedna z powszechnie zdarzających się i budzących wiele obaw usterek, z jakimi mamy do czynienia, używając laptopa.

15.08.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.