Polskie wsparcie dla Ukrainy

08.03.2022

2022-03-08T09:50:00.000Z//2022.03.08

|
Udostępnij:

Polski rząd okaże wsparcie uchodźcom z Ukrainy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało w tym celu specustawę. Każda osoba uciekająca przed wojną otrzyma jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł. To nie koniec dostępnych form pomocy.

wsparcie dla Ukrainy

Rząd przyjął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. To odpowiedź na tragiczną sytuację w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W pierwszej kolejności Ukraińcy otrzymają po 300 zł na osobę. Aby otrzymać te pieniądze, trzeba tylko się zarejestrować po przekroczeniu granicy. - Specustawa gwarantuje m.in. wsparcie finansowe dla Polaków przyjmujących rodziny z Ukrainy — 40 zł na dzień, czyli 1,2 tys. zł miesięcznie. Obywatele Ukrainy będą legalnie przebywać w Polsce 18 miesięcy – informuje serwis businessinsider.pl.

40 zł dziennie na osobę

Każdemu podmiotowi (również osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe), który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, może być przyznane świadczenie pieniężne z tego tytułu na podstawie umowy zawartej z gminą nie dłużej niż za okres 60 dni. Okres wypłaty świadczenia może być przedłużony w szczególnie uzasadnionych przypadkach (art. 10.1). Przepisy mają wejść w życie z mocą wsteczną od 24 lutego i objąć także tych, którzy kwaterowali i żywili uchodźców już następnego dnia. Dofinansowanie ma dotyczyć tylko zakwaterowania osób, które przekroczyły granicę po 24 lutym, w związku z wojną.

Na równi z Polakami

Docelowo obywatele Ukrainy mają być tak samo traktowani, jak obywatele Polski. Konkretnie chodzi o dostęp do edukacji, pracy czy świadczeń zdrowotnych. Dzieci będą miały dostęp do wszystkich świadczeń rodzinnych, które obowiązują w Polsce. Obywatele Ukrainy będą mogli skorzystać ze wsparcia w przebranżowieniu się. Polskie instytucje dostaną na ten cel 40 mln zł z programu "Razem Możemy Więcej". Natomiast pracodawca w ciągu 7 dni od zatrudnienia osoby ma obowiązek zgłoszenia jej na stronie praca.gov.pl.

Uregulowanie sytuacji prawnej

Planowane jest również uregulowanie sytuacji prawnej przybywających dzieci. Nie zawsze bowiem są one pod opieką biologicznej matki. Zdarza się, że kobiety przywiozły do Polski, również niespokrewnione dzieci, które zostały im powierzone pod opiekę. To utrudni załatwienie spraw dotyczących zdrowia, czy edukacji, dlatego należy ten problem rozwiązać.

Przeczytaj także:

Czy powinniśmy się bardziej obawiać wypadków samochodowych czy lotniczych? Który środek transportu zapewnia większe bezpieczeństwo?

07.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Witaminy, antybiotyk, promieniowanie rentgenowskie, monokryształy, dynamit - jest wiele wynalazków, które zmieniły świat.

04.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Obecnie w Polsce występują dwa ostrzeżenia: CHARLIE CRP i BRAVO. Co oznaczają?

03.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.