Polska Akcja Humanitarna - czym się zajmuje? 

19.08.2022

2022-08-19T17:37:00.000Z//2022.08.19

|
Udostępnij:

Dzisiaj 19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. Warto dowiedzieć się, czym zajmuje się nasza największa organizacja - Polska Akcja Humanitarna.

polska akcja humanitarna

Polska Akcja Humanitarna to organizacja pozarządowa, której zadaniem jest udzielanie pomocy humanitarnej i rozwojowej osobom dotkniętym skutkami klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych. Instytucja powstała 26 grudnia 1992 r., a więc ma już prawie 30 lat.

Jak działa Polska Akcja Humanitarna?

Pomoc humanitarna obejmuje działania, których celem jest ratowanie życia i niwelowanie cierpienia ludzi poszkodowanych w wyniku kryzysów humanitarnych. Jest ona świadczona na podstawie wcześniejszego rozpoznania potrzeb i kieruje się poniższymi wartościami:

  • humanitaryzm – każdemu człowiekowi należy się szacunek, dlatego trzeba ratować jego życie i ograniczać cierpienie,
  • bezstronność – udzielana pomoc jest niezależna od narodowości, rasy, wyznania, poglądów politycznych oraz zaszłości historycznych,
  • neutralność – udzielana pomoc nie zajmuje stanowiska wobec żadnej ze stron konfliktu zbrojnego lub sporu,
  • niezależność – pomoc uznaje autonomię celów humanitarnych, politycznych, gospodarczych i militarnych.

Czym się zajmuje PAH?

Wśród najważniejszych zadań PAH jest zapewnianie odpowiednich warunków sanitarnych, dostępu do wody oraz edukacja z zakresu higieny. Organizacja zajmuje się też dostawami żywności, odbudowywaniem schronień i budynków użyteczności publicznej, zapewnianiem pomocy medycznej oraz dystrybucją produktów pierwszej potrzeby.

Pomoc udzielana jest w szczególności osobom najbardziej narażonym na skutki kryzysu, wśród których znajdują się kobiety i dzieci, uchodźcy oraz osoby prześladowane. PAH organizuje także liczne kampanie informacyjne.

W jaki sposób wesprzeć PAH?

Pomoc udzielana przez PAH jest możliwa dzięki wsparciu osób indywidualnych, instytucji oraz firm. Organizacja kładzie nacisk na współpracę z lokalnymi partnerami. Aby włączyć się we wsparcie, można zdecydować się na datki finansowe, udział w akcjach charytatywnych, np. organizowanych biegach, założenie zbiórki pieniężnej lub zostanie wolontariuszem PAH.

Przeczytaj także:

Okazuje się, że największą popularnością cieszy się stacja radiowa RMF FM. Słuchają ją młodzi, starsi - mieszkańcy mniejszych i większych miast.

18.08.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Platformy lojalnościowe, to łatwy sposób na oszczędności podczas internetowych zakupów.

17.08.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Jeśli wyruszasz w podróż, musisz kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim należy podzielić miejsca, w których będziesz przewoził pieniądze.

16.08.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.