Kim są millenialsi?
To pokolenie ludzi urodzonych między 1980 a 2000 rokiem, nazywane potocznie pokoleniem Y, lub pokoleniem Millenium. Generalnie to osoby, które znają się na nowinkach technologicznych i aktywnie korzystają z internetu. Ich cechą charakterystyczną jest zuchwałość i otwartość na nowe wyzwania.
Spróbujmy określić typową, można nawet powiedzieć stereotypową wizję osoby z pokolenia Y. To osoba, która aktywnie korzysta z technologii i mediów cyfrowych. Zazwyczaj mieszka razem z rodzicami, odkładając na później życie na własną rękę. Chce mieć swobodę i nie lubi być ograniczana.
Badania przeprowadzone w University of New Hampshire, wskakują, że cechują ją: wysokie mniemanie o swoich umiejętnościach, przekonanie o własnej wyjątkowości, ale też nadmierne oczekiwania oraz mała odporność na krytykę.
Osoba z pokolenia Y nie pamięta już czasów PRL, wychowała się w realiach wolnego rynku. Dlatego w pracy zazwyczaj jest nielojalna i roszczeniowa. Nie jest dla niej ważna stabilna praca na dłuższy czas, w dłużej perspektywie taka osoba myśli o założeniu własnego biznesu. Trudno jest jej okazywać szacunek do pracodawców, woli ich traktować jak równych sobie. Chce być prowadzona za rękę, rzadko wykazuje w pracy inicjatywę.
Swoją wiedzę sprawdza w internetowych źródłach, na podstawie których kształtuje swoje opinie. Nie zależy jej na utrzymaniu więzi ze starszym pokoleniem. Nie ma swoich autorytetów, często jest zbyt pewna siebie, a czasem nawet nieodpowiedzialna.
Pokolenie Y i Z
Z pokolenia Y wyodrębniono grupę osób, która od zawsze wychowała się w dobie internetu – nazwano ją pokoleniem Z. To osoby urodzone w drugiej połowie lat 90. i po 2000 roku. Sondaż Deloitte został przeprowadzony wśród 18,4 tys. przedstawicieli obu pokoleń - Y i Z - z 43 różnych krajów, w tym 300 osób z Polski. Co można powiedzieć o osobach z grup Y i Z?
- 63% ma ukończone studia uniwersyteckie, a 11% jest jeszcze w trakcie studiów
- 57% osób ma już dzieci
- 82% wykonuje pracę na całym lub częściowym etacie, połowa z nich jest pracownikiem średniego szczebla a 20% wyższego szczebla
- 39% millenialsów odczuwa stres przez większość czasu, głównie martwi ich dobro rodziny (51%), sytuacja finansowa w dłuższej perspektywie, zdrowie fizyczne, kariera zawodowa
- aż 44% osób pokolenia Y i Z w Polsce uważa, że stres jest powodem, aby nie iść do pracy, z czego 17% właśnie z tego powodu zdarzyło się w ostatnim roku nie iść do pracy.
Przeczytaj także:
Aplikacja Mój Carrefour - jak ją pobrać?
Robienie codziennych zakupów jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyło nam się z prawdziwą udręką. Na szczęście obecnie liczne sklepy prześcigają się w rozwiązaniach, które mają maksymalnie ułatwić je swoim klientom. Doskonałym tego przykładem jest aplikacja Mój Carrefour.
22.02.2021 CZYTAJ WIĘCEJWszystko, co musisz wiedzieć o aplikacji Too Good To Go
W lipcu 2019 roku w Polsce pojawiła się niecodzienna aplikacja To Good To Go. Jak działa? Jej zadaniem jest walka z marnowaniem żywności przez sklepy i branżę HoReCa. Dzięki niej niewykorzystane i niesprzedane jedzenie nie jest wyrzucane do kosza.
19.02.2021 CZYTAJ WIĘCEJJak seniorzy korzystają z internetu?
Okazuje się, 30% seniorów chętnie korzysta z internetu, ale często sobie nie radzą. Z jakich funkcji sieci korzystają najczęściej?
18.02.2021 CZYTAJ WIĘCEJBądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER
Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.