Jak seniorzy korzystają z internetu?

18.02.2021

2021-02-18T08:06:00.000Z//2021.02.18

|
Udostępnij:

Dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat jakości życia osób starszych, ujawniają, w jakim stopniu seniorzy korzystają z internetu. Okazuje się, że robią to chętnie, ale często sobie nie radzą. Z jakich funkcji sieci korzystają najczęściej?

seniorzy internet

Seniorzy są przede wszystkim odbiorcami przekazu internetowego. Rzadko sami się udzielają. Nie publikują opinii, zdjęć, informacji na temat życia prywatnego, czy też miejsc, w których byli. To domena osób młodszych. Podobnie wygląda wpływ internetu, na realne życie osób starszych. Rzadko kiedy wchodzą w interakcje z innymi osobami, nie decydują się na szukanie sympatii, a tym bardziej nie przenoszą internetowych znajomości do swojego życia.

W wyniku przeprowadzonego badania przez GUS tylko 30% osób starszych, w wieku 65 lat i więcej w czasie badania korzystało z internetu. W grupie seniorów częściej z dobrodziejstwa internetu korzystają mężczyźni, szczególnie Ci mieszkający w mieście. Najmniej z internetu korzystają osoby powyżej 75 lat, co raczej jest oczywiste – ze względu na stan zdrowia i zmniejszony poziom percepcji.

Jak w takim razie osoby starsze spędzają czas w internecie? Zazwyczaj poszukują wiadomości na temat bieżących wydarzeń - czytają wiadomości w serwisach informacyjnych. Często szukają odpowiedzi na problemy bezpośrednio związane ze zdrowiem oraz informacje na temat cen towarów i usług.

Około 18% seniorów korzysta ze skrzynki e-mail, a 7% używa komunikatorów internetowych. Tylko 3% seniorów rozmawia na czacie regularnie, przynajmniej raz dziennie. Sporo, bo aż 16% osób starszych korzysta z bankowości internetowej, a 9% dokonuje zakupów on-line. Około 8% wykorzystuje internet do załatwienia spraw urzędowych. Marginalne wartości odnotowane są w usługach pobierania i oglądania filmów oraz słuchania muzyki.

Przeczytaj także:

Tylko w styczniu tego roku użytkownicy zainstalowali go 63 mln razy. Nie bez powodu! Telegram pozwala korzystać w łatwy i wygodny sposób z wielu funkcji, z darmowym i nielimitowanym prowadzeniem rozmów na czele.

17.02.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Od 2019 roku dokumenty do rozliczenia podatków, dla osób rozliczających się na formularzach PIT-36 i PIT-37 są automatycznie przygotowane przez urząd skarbowy. Czekają w systemie tylko na potwierdzenie i wysyłkę. Jeśli tego nie zrobisz, urząd skarbowy rozliczy Cię sam. 

16.02.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Brytyjski fintech oferuje usługi, które szczególnie docenią podróżnicy i osoby kupujące w zagranicznym internecie. Możliwość płacenia bez prowizji kartą w 150 walutach to tylko jedno z zastosowań Revoluta, który ma też inne zalety.

15.02.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.