Poczuj się swobodnie – użyj trybu incognito!

25.11.2020

2020-11-25T08:21:00.000Z//2020.11.25

|
Udostępnij:

Czasem nie masz ochoty, aby ktoś inny dowiedział się jakie strony przeglądasz w internecie. Wtedy możesz włączyć tryb incognito, dzięki czemu inne osoby korzystające z tego samego urządzenia nie zobaczą Twojej historii aktywności w internecie.

tryb incognito

Tryb prywatny po raz pierwszy pojawił się w 2005 roku. Został wprowadzony przez Apple w przeglądarce Safari 2.0. U konkurencji na tryb incognito trzeba było poczekać do 2008 roku. Jako pierwszy po Apple, taką możliwość zaoferował Google w przeglądarce Google Chrome. W kolejnych latach większą prywatność zaoferowały przeglądarki Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera.

Jak działa tryb incognito w Google Chrome?

Używając trybu incognito, podczas przeglądania stron w przeglądarce Chrome, urządzenie nie zapisuje historii przeglądania ani tez żadnych informacji podanych w formularzach. Pliki cookie i dane stron po zamknięciu trybu incognito zostają usunięte. W ten sposób nikt nie dowie się, jakich informacji poszukiwałeś w internecie. Takie rozwiązanie może przydać się gdy wyszukujesz jakiś intymnych informacji na temat zdrowia, przeglądasz strony z treściami dla dorosłych, planujesz zorganizować bliskiej osobie niespodziankę, lub po prostu nie chcesz, aby przeglądarka zapisywała Twoje dane, hasła, itp.

Gdy przeglądasz strony w trybie prywatnym, Chrome nie zapisze:

  • historii przeglądania,
  • plików cookie ani danych witryn,
  • informacji podanych w formularzach,
  • uprawnień udzielonych stronom.

Chociaż surfując w internecie w trybie incognito, historie przeglądanych stron nie zostaną zapisane w Twoim telefonie, to mimo wszystko część Twoich danych może być nadal widoczna, na przykład lokalizacja, adres IP, tożsamość – o ile zalogujesz się w usłudze internetowej takiej jak Gmail.

Jak włączyć tryb incognito?

  • Otwórz Chrome i kliknij - na górze po prawej stronie rozwinięcie ustawień.
  • Po rozwinięciu ustawień (trzy kropki w pionie) pokaże się lista, w tym między innymi opcja Nowa karta incognito.
  • Otworzy się nowe okno w trybie incognito. Poznasz je po czarnym kolorze tła i informacji „Jesteś w trybie incognito”.

Aby zamknąć tryb incognito, po prostu kliknij Zamknij.

Możesz również otworzyć kartę w trybie incognito w przeglądarce Chrome na komputerze. Wtedy użyj prostego skrótu klawiszowego: naciśnij Ctrl + Shift + N. Cały czas możesz przełączać się pomiędzy oknami incognito a oknami w zwykłym trybie. Obok ikony Incognito w prawym górnym rogu możesz dostrzec liczbę. Co ona oznacza? Wskazuje, ile zakładek masz otwartych w trybie prywatnym.

Tryb incognito zapewnia anonimowość podczas codziennego korzystania z internetu. Dzięki temu, o tym co oglądaliśmy w internecie, nie dowiedzą się inne osoby, korzystające ze wspólnego urządzenia.

Przeczytaj także:

Słyszałeś o tym, że szczęśliwi czasu nie liczą? Szczęśliwi może i nie, ale dobrze zorganizowani – tak! Programy do mierzenia czasu pracy potrafią zmotywować, ocenić wydajność i efektywność, a nawet oduczyć złych nawyków. Z których warto korzystać?

24.11.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Sięgasz po telefon, widzisz powiadomienie o nieodebranym połączeniu i zachodzisz w głowę kto mógł próbować nawiązać z Tobą kontakt? Z pewnością znasz tę sytuację. Zobacz jak w łatwy, szybki i darmowy sposób sprawdzić kto dzwonił.

23.11.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Wyobraź sobie chłodny zimowy wieczór. Ciepły kocyk, ciepła herbata i jeszcze jeden element tej scenerii, od którego bije ciepło – Twój laptop. Niestety, to ciepło nie jest pożądane i może oznaczać, że komputer zwyczajnie się przegrzewa. Co wtedy zrobić?

20.11.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.