Co zrobić kiedy laptop się przegrzewa?

20.11.2020

2020-11-20T08:40:00.000Z//2020.11.20

|
Udostępnij:

Wyobraź sobie chłodny zimowy wieczór. Ciepły kocyk, ciepła herbata i jeszcze jeden element tej scenerii, od którego bije ciepło – Twój laptop. Niestety, to ciepło nie jest pożądane i może oznaczać, że komputer zwyczajnie się przegrzewa. Przebrnijmy przez przyczyny takiego stanu rzeczy i wybierzmy środki zaradcze.

laptop się przegrzewa

Przegrzewanie laptopa a podłoże

W przedstawionej chwilę temu sytuacji widoczny jest jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez użytkowników laptopów, jakim jest stawianie komputera na miękkich powierzchniach. Przegrzewanie laptopa wynika wówczas z zatkania otworów, które służą jego wentylacji. Podobna sytuacja ma miejsce podczas użytkowania laptopa na wyprostowanych kolanach. Jeśli chcemy zachować dotychczasowy komfort pracy, ale zapobiegać przegrzewaniu laptopa, wystarczy zaopatrzyć się w podkładki chłodzące. Na rynku można znaleźć szeroki asortyment podkładek do chłodzenia laptopów, które różnią się wielkością, sposobem zasilania, mocą wentylatorów czy też tworzywem użytym do ich produkcji. Od niego również w dużej mierze zależy efektywność odprowadzania ciepła z obudowy komputera.

Przegrzewanie laptopa a aplikacje

Innym błędem, prowadzącym do tego, że laptop się grzeje, jest korzystanie z wielu aplikacji naraz. Być może nie masz nawet świadomości, że jakieś programy obciążające procesor działają w tle lub zwyczajnie zdarza Ci się zapomnieć o zamknięciu nieużywanych aplikacji. Naciskając klawisze Ctrl+Alt+Delete i wybierając w dostępnym wówczas oknie zakładkę „Menadżer zadań” możesz łatwo kontrolować wszystkie zadania, nad którymi w danej chwili pracuje procesor oraz usunąć te, które są zbędne. Warto także zrezygnować z różnego rodzaju efektów wizualnych systemu operacyjnego, takich jak przezroczyste okna lub widżety ekranowe, które wymagają od karty graficznej pracy na wyższych obrotach.

Przegrzewanie laptopa a miejsce pracy

Ostatnim czynnikiem, wpływającym na to, czy laptop się grzeje, jest pomieszczenie. Najgorszy ze scenariuszy zakłada, że takowego w ogóle nie ma. Mowa tu o pracy na laptopie w pełnym słońcu lub w cieniu, ale w warunkach wysokiej temperatury powietrza. Jeśli jednak pracujesz w 4 ścianach swojego domu lub biura, zadbaj o jego odpowiednią wentylację oraz usunięcie kurzu. Jeśli zastanawiasz się co zrobić, żeby laptop się nie przegrzewał, pamiętaj, że nawet zwykłe uchylenie okna czy uruchomienie klimatyzacji to krok do obniżenia temperatury w pomieszczeniu i lepszej sprawności sprzętu.

laptop się przegrzewa

Przegrzewanie laptopa a zabrudzenie systemu chłodzenia

Nie wszystkie przyczyny przegrzewania laptopa leżą jednak po stronie użytkownika. Wielokrotnie zdarza się, że zawodzi sam sprzęt. Gdzie może tkwić problem i co zrobić, żeby laptop się nie przegrzewał?

Kurz i pył trafiający przez miesiące lub lata do układu chłodzenia laptopa mogą obniżyć jego wydajność. Jeśli laptop posiada otwory wentylacyjne, należy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu. Pomocne może w tym okazać się sprzężone powietrze, które nabędziemy już od kilku złotych w sklepach internetowych lub w sklepach z akcesoriami komputerowymi.

Przegrzewanie laptopa a uszkodzenie wentylatora

Rolą wentylatora jest chłodzenie procesora. Nic więc dziwnego, jeśli w momencie przegrzewania laptopa, praca wentylatora będzie głośniejsza. Zaniepokoić powinna raczej sytuacja, w której w ogóle nie słychać szumu wentylatora lub jest on nieadekwatnie słaby do temperatury procesora, którą możemy łatwo sprawdzić korzystając z takiego oprogramowania jak choćby Core Temp. Temperatura CPU przekraczająca 80C to sygnał alarmowy, że z układem chłodzenia jest coś nie tak. Konieczne może okazać się wówczas czyszczenie wentylatora lub jego wymiana. Aby nie utracić gwarancji i nie narazić sprzętu na uszkodzenie, lepiej powierzyć rozwiązanie tego problemu serwisowi komputerowemu.

Przegrzewanie laptopa a niewłaściwe przyleganie radiatora do procesora

Radiator to element, który wyposażony w specjalne rurki cieplne wypełnione gazem lub cieczą, odprowadza ciepło z procesora, dzięki zjawisku konwekcji. Warunkiem jest jednak odpowiedni styk radiatora z procesorem. Jeśli podejrzewasz usterkę w tym zakresie, również konieczne będzie skorzystanie z pomocy fachowca. Wielokrotnie zdarza się, że również radiator, tak samo jak i wentylator, wymaga czyszczenia, gdyż wraz z czasem użytkowania zbierają się na nim różnego rodzaju zanieczyszczenia, które utrudniają odprowadzanie ciepła.

Przegrzewanie laptopa a zużycie pasty chłodzącej

Jak pokazują statystyki, aż 70% laptopów przegrzewa się z powodu braku regularnej wymiany pasty chłodzącej, zwanej inaczej pastą termoprzewodzącą. Jeśli więc Twój laptop się grzeje, a pasta chłodząca do procesora nie była w nim wymieniana dłużej niż 2 lata, bardzo prawdopodobne, że przyczyna problemu jest już jasna. Wymiany pasty termoprzewodzącej można dokonać samodzielnie, choć nie jest to łatwe. Koszt kompleksowej usługi wymiany pasty i czyszczenia procesora w serwisie komputerowym to około 100-150 zł.

Jeśli zastanawiasz się co zrobić, żeby laptop się nie przegrzewał, zacznij od zidentyfikowania przyczyny tego problemu. Najpierw warto wykluczyć błędy użytkowania i zaniedbania w kwestii czyszczenia wentylatora i radiatora lub też wymiany pasty chłodzącej. Dopiero na końcu można przypuszczać, że któryś tych z podzespołów stał się niesprawny.

Przeczytaj także:

Użytkownicy Messengera w Polsce mogą już skorzystać z nowej funkcji, dzięki której jest możliwe automatyczne usuwanie wysłanych treści. Tryb znikających wiadomości na Messengerze, nazywa się trybem Vanish Mode. Jak w praktyce wykorzystać nowe możliwości aplikacji?

19.11.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Irytuje Cię ciągłe przełączanie kanałów i reklamy? Może warto przekonać się do Netflixa, o którym pewnie nie raz słyszałeś? Będziesz mógł oglądać ulubione filmy, seriale, programy, kiedy tylko masz na to ochotę. Co najważniejsze – bez reklam!

18.11.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Najlepsze czytniki e-booków potrafią pomieścić ponad 6 tysięcy książek. Wystarczy wyobrazić, sobie ile trzeba mieć miejsca w domu, aby taką liczbę książek pomieścić. Z pewnością warto go mieć - tylko jaki kupić? 

17.11.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.