Ochrona dzieci w sieci 

04.08.2023

2023-08-04T09:26:00.000Z//2023.08.04

|
Udostępnij:

Rodzice i dziadkowie, którzy są opiekunami najmłodszych użytkowników internetu, często nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie mogą czyhać na ich pociechy online. Warto się o nich dowiedzieć, aby móc skutecznie chronić dzieci w sieci.

ochrona dzieci w sieci

Zagrożenia, którym mogą być narażone dzieci

Dzieci są szczególnie podatne na różnego rodzaju oszustwa i zagrożenia w sieci. Ochrona dzieci w sieci polega na niedopuszczeniu do zmanipulowania przez nieznajomych, narażenie na szkodliwe treści, a także na nieświadomie działania, które przyniosą koszty finansowe. Przykładowo, jeśli dostaną dostęp do komórki rodzica, mogą nieumyślnie zapisać się na płatne gry lub kupić wirtualne przedmioty, co wiąże się z utratą pieniędzy. Ponadto, mogą paść ofiarą cyberprzemocy czy także dać się wyłudzić osobom podszywającym się pod innych użytkowników.

Jak chronić dzieci i siebie przed tymi zagrożeniami?

Istnieje kilka kluczowych kroków, które możemy podjąć, aby zapewnić ochronę dzieci w sieci i zwiększyć cyberbezpieczeństwo dzieci:

 • Ustal zasady korzystania z internetu - określ ograniczenia czasowe, miejsca, w których dziecko może korzystać z urządzeń elektronicznych oraz jakie treści są dla niego odpowiednie.
 • Zainstaluj odpowiednie oprogramowanie - skorzystaj z filtrów rodzicielskich, które ograniczą dostęp do nieodpowiednich stron i aplikacji.
 • Monitoruj aktywność online dziecka - zachęcaj je do rozmowy o swoich doświadczeniach w sieci i bądź zainteresowany/a tym, co robi online.
 • Edukuj dziecko - ochrona dzieci w sieci może też polegać na tym, że wyjaśnisz mu, jakie zagrożenia mogą czekać w internecie i nauczysz, jak rozpoznawać podejrzane sytuacje.
 • Ustal zaufane źródła - naucz dziecko, żeby nie podawało swoich danych osobowych ani nie klikało w podejrzane linki.
 • Bądź przykładem - pamiętaj, że Twoje własne zachowanie online ma wpływ na dziecko, więc stosuj bezpieczne praktyki.
ochrona dzieci w sieci

Jakie zagrożenia czyhają na dzieci w mediach społecznościowych?

W Polsce najbardziej popularne są media społecznościowe:

 • YouTube (92 proc.),
 • Facebook (89 proc.),
 • Messenger (72 proc.),
 • Instagram (55 proc.),
 • WhatsApp (45 proc.),
 • Twitter (35 proc.).

Do innych popularnych mediów społecznościowych, które nie znalazły się na podium można zaliczyć: LinkedIn, Pinterest, Tik-Tok i Tinder.

Z wielu tych social mediów, korzystają dzieci. Co prawda mogą być pomocne w komunikacji i nawiązywaniu przyjaźni. Jednak mogą też negatywnie wpływać na ich emocjonalne i psychologiczne zdrowie. O tym aspekcie pisaliśmy w artykule: Media społecznościowe tylko dla dorosłych?

Jakie są największe zagrożenia dla dzieci w social mediach? Przede wszystkim dzieci często nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne jest zachowanie swojej prywatności online. Udostępnianie zbyt wielu informacji osobistych, takich jak pełne imię, adres, numer telefonu czy szkoła, może narażać dzieci na ryzyko wykorzystania tych danych przez osoby niepowołane.

Niestety, w mediach społecznościowych może występować agresywna retoryka, hejt, wyśmiewanie i zastraszanie innych użytkowników, w tym dzieci. To może negatywnie wpłynąć na ich emocjonalne i psychiczne zdrowie. W social mediach często pojawiają się treści nieodpowiednie dla dzieci, takie jak przemoc, pornografia czy treści o charakterze rasistowskim. Może to mieć negatywny wpływ na rozwijające się dzieci i wprowadzać je w nieodpowiedni świat. Dlatego włąśnie tak ważna jest ochrona dzieci w sieci.

ochrona dzieci w sieci

Dzieci mogą być naiwne i podatne na oszustwa internetowe. Reklamy kuszące nagrodami, konkursy czy prośby o podanie danych finansowych mogą wprowadzić je w błąd i narażać na straty finansowe. Jak w takim razie zabezpieczyć dzieci przed zagrożeniami w social mediach?

Na temat bezpieczeństwa w sieci, wiele wyjaśniliśmy już w poradniku: Jak uchronić dziecko przed niebezpieczeństwem w sieci? Przypomnijmy najważniejsze zasady:

 • Rodzice i opiekunowie powinni monitorować aktywność dzieci w social mediach, by mieć wgląd w ich kontakty, posty i zachowania online.
 • Dzieci powinny być edukowane na temat bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych. Warto omówić z nimi zagrożenia i nauczyć, jak rozpoznawać niebezpieczne sytuacje. Wtedy ochrona dzieci w sieci przyniesie skutek.
 • Pomóż dziecku odpowiednio skonfigurować ustawienia prywatności na swoich kontach, aby ograniczyć dostęp nieznajomym i kontrolować widoczność swoich treści.
 • Zaproponuj dziecku, aby blokowało i zgłaszało nieodpowiednie treści lub zachowania, które spotykają online.
 • Zadecyduj wraz z dzieckiem o odpowiednich limitach czasowych spędzanych na mediach społecznościowych.

Zapewnienie odpowiedniej ochrony dzieciom w sieci wymaga współpracy między rodzicami, opiekunami a także samymi dziećmi. Dbanie o bezpieczeństwo i edukacja w tej dziedzinie są kluczowe dla zapewnienia bezpiecznego doświadczenia online dzieci.

Przeczytaj także:

Glamping jest odpowiedni dla osób, które chcą połączyć bliskość z naturą z wygodą i luksusem. Osoby, które cenią spokój, będą tu czuć się idealnie.

03.08.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

W Polsce narasta ekscytacja wokół projektu IZERA, polskiego samochodu elektrycznego, który zapowiada nową erę w branży motoryzacyjnej. Kiedy to się stanie?

02.08.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Burze to niesamowite, ale często niebezpieczne zjawiska atmosferyczne, które mogą wywołać potężne opady deszczu, pioruny, grad i silne wiatry. Jak się zachować?

01.08.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.