Nigeryjski szwindel 

08.09.2021

2021-09-08T06:18:00.000Z//2021.09.08

|
Udostępnij:

Warto wiedzieć, że oszustwo nigeryjskie wciąż jest dość powszechne. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność w kontaktach z osobami poznanymi przez internet. Zazwyczaj ofiarami są osoby naiwne, ale również te mniej świadome zagrożeń czyhających w sieci.

nigeryjskie oszustwo

Oszustwo nigeryjskie to przestępstwo popełniane za pośrednictwem internetu np. mediów społecznościowych lub serwisów z ogłoszeniami, które polega na nawiązaniu kontaktu, a następnie zmanipulowaniu ofiary. Oszust wzbudza zaufanie, a następnie wyłudza pieniądze w zamian za np. wartościowe rzeczy, które finalnie do ofiary nigdy nie trafiają. Następnie kontakt się urywa, a odnalezienie oszusta jest bardzo trudne.

Najczęstsze nigeryjskie oszustwa

Najczęściej spotykane rodzaje oszustw nigeryjskich to:

  • na uchodźcę politycznego z czarnego lądu - wtedy ofiara otrzymuje propozycję zyskania znacznej kwoty pieniędzy lub części fortuny, jaką posiada oszust. Niestety nie może sam jej podjąć, dlatego potrzebuje pomocy, w zamian za znaczne wynagrodzenie.
  • na inwestora - oszust najczęściej podaje się za wykształconego człowieka, który odniósł sukces w swoim kraju. Jednak nie może tam zainwestować pieniędzy i chce, aby ofiara pomogła mu zainwestować je w swoim rodzimym kraju.
  • na wygraną na loterii - ofiara otrzymuje wiadomość o wygranej dużej sumie pieniędzy w jednej z (narodowych) loterii któregoś europejskiego kraju, wraz z informacją o tym, że nagrodę może odebrać osobiście lub przelewem bankowym. Później jednak okazuje się, że trzeba zapłacić dodatkowe koszty – prawnika, dokumenty itp. W efekcie ofiara nie dostaje przelewu, a w międzyczasie traci sporo gotówki.
  • na konta w banku bez właściciela - przestępca, udając pracownika banku, kontaktuje się z ofiarą i informuje, że jeden z klientów banku zmarł i pozostawił po sobie konto z ogromną sumą pieniędzy i nikt się nie zgłosił, bo nie ma spadkobierców. Bank podejmuje decyzję o likwidacji martwego konta i szuka kogoś, kto przejmie jego zawartość. Ofiara przesyła pieniądze na załatwienie spraw z dokumentami, a potem kontakt się urywa.
  • na aukcję internetową - oszust wyszukuje osób, które wystawiają na aukcjach wartościowy sprzęt, a następnie prosi, aby sprzedaż odbyła się poza aukcją. Wielu sprzedających zgadza się wysłać towar, oczywiście po otrzymaniu zapłaty. Otrzymują spreparowany skan potwierdzenia dokonania wpłaty pieniędzy i proszą o jak najszybsze wysłanie towaru.Ofiara wysyła towar, a pieniądze nigdy nie trafiają na jej konto.

OLX wyjaśnia – jak się ustrzec?

Jak można przeczytać w serwisie olx.pl, najbardziej rozpowszechnioną obecnie wersją tego oszustwa jest właśnie wyłudzanie drogich przedmiotów w internetowych serwisach ogłoszeniowych. Dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na wiadomości pisane łamaną polszczyzną z prośbą o kontakt poza OLX. Jeśli otrzymałeś taką wiadomość — koniecznie ją zignoruj! Nie decyduj się również na wysyłkę przedmiotu za granicę, jeśli nie masz zaufania do kupującego. Oszust zaproponuje przelanie wyżej kwoty z góry, co może Cię skusić. Jednak jak już wspomnieliśmy, później prześle spreparowane potwierdzenie przelewu, a pieniądze nigdy nie trafią na Twoje konto.

Przeczytaj także:

Dziś uczniowie dumnie zasiadają w szkolnych ławach i miejmy nadzieję, że nic tego nie zmieni. Jednak jest kilka gadżetów, które umilą dzieciom naukę w domu. Sprawdź, co można dokupić do wyprawki na nowy rok szkolny.

07.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Brytyjska firma Walletmor niedawno wypuściła na rynek swój rewolucyjny implant podskórny do płatności NFC, którego zastosowanie przywodzi na myśl filmy science-fiction. Można go zamówić przez internet, a następnie wszczepić w dowolnej klinice medycyny estetycznej.

06.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Nadchodzące innowacyjne rozwiązanie USB-C to sprzęt, na który wiele osób wyczekuje już od dłuższego czasu. Nowy standard 2.1 dla kabli USB-C zwiększy maksymalną moc aż do 240 watów, co znacznie przyspieszy przenoszenie danych z telefonu na telefon lub komputer. 

03.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.