Nigeryjski szwindel 

08.09.2021 |
Udostępnij:

Warto wiedzieć, że oszustwo nigeryjskie wciąż jest dość powszechne. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność w kontaktach z osobami poznanymi przez internet. Zazwyczaj ofiarami są osoby naiwne, ale również te mniej świadome zagrożeń czyhających w sieci.

nigeryjskie oszustwo

Oszustwo nigeryjskie to przestępstwo popełniane za pośrednictwem internetu np. mediów społecznościowych lub serwisów z ogłoszeniami, które polega na nawiązaniu kontaktu, a następnie zmanipulowaniu ofiary. Oszust wzbudza zaufanie, a następnie wyłudza pieniądze w zamian za np. wartościowe rzeczy, które finalnie do ofiary nigdy nie trafiają. Następnie kontakt się urywa, a odnalezienie oszusta jest bardzo trudne.

Najczęstsze nigeryjskie oszustwa

Najczęściej spotykane rodzaje oszustw nigeryjskich to:

  • na uchodźcę politycznego z czarnego lądu - wtedy ofiara otrzymuje propozycję zyskania znacznej kwoty pieniędzy lub części fortuny, jaką posiada oszust. Niestety nie może sam jej podjąć, dlatego potrzebuje pomocy, w zamian za znaczne wynagrodzenie.
  • na inwestora - oszust najczęściej podaje się za wykształconego człowieka, który odniósł sukces w swoim kraju. Jednak nie może tam zainwestować pieniędzy i chce, aby ofiara pomogła mu zainwestować je w swoim rodzimym kraju.
  • na wygraną na loterii - ofiara otrzymuje wiadomość o wygranej dużej sumie pieniędzy w jednej z (narodowych) loterii któregoś europejskiego kraju, wraz z informacją o tym, że nagrodę może odebrać osobiście lub przelewem bankowym. Później jednak okazuje się, że trzeba zapłacić dodatkowe koszty – prawnika, dokumenty itp. W efekcie ofiara nie dostaje przelewu, a w międzyczasie traci sporo gotówki.
  • na konta w banku bez właściciela - przestępca, udając pracownika banku, kontaktuje się z ofiarą i informuje, że jeden z klientów banku zmarł i pozostawił po sobie konto z ogromną sumą pieniędzy i nikt się nie zgłosił, bo nie ma spadkobierców. Bank podejmuje decyzję o likwidacji martwego konta i szuka kogoś, kto przejmie jego zawartość. Ofiara przesyła pieniądze na załatwienie spraw z dokumentami, a potem kontakt się urywa.
  • na aukcję internetową - oszust wyszukuje osób, które wystawiają na aukcjach wartościowy sprzęt, a następnie prosi, aby sprzedaż odbyła się poza aukcją. Wielu sprzedających zgadza się wysłać towar, oczywiście po otrzymaniu zapłaty. Otrzymują spreparowany skan potwierdzenia dokonania wpłaty pieniędzy i proszą o jak najszybsze wysłanie towaru.Ofiara wysyła towar, a pieniądze nigdy nie trafiają na jej konto.

OLX wyjaśnia – jak się ustrzec?

Jak można przeczytać w serwisie olx.pl, najbardziej rozpowszechnioną obecnie wersją tego oszustwa jest właśnie wyłudzanie drogich przedmiotów w internetowych serwisach ogłoszeniowych. Dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na wiadomości pisane łamaną polszczyzną z prośbą o kontakt poza OLX. Jeśli otrzymałeś taką wiadomość — koniecznie ją zignoruj! Nie decyduj się również na wysyłkę przedmiotu za granicę, jeśli nie masz zaufania do kupującego. Oszust zaproponuje przelanie wyżej kwoty z góry, co może Cię skusić. Jednak jak już wspomnieliśmy, później prześle spreparowane potwierdzenie przelewu, a pieniądze nigdy nie trafią na Twoje konto.

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.