Polska w F1 Nations Cup

02.06.2021 |
Udostępnij:

Formuła 1 ogłosiła start F1 Nations Cup, w którym wzięli udział nie tylko kierowcy królowej motosportu, ale również zaproszeni goście. Gry samochodowe porwały też Polaków, którzy radzą sobie całkiem nieźle w tegorocznych rozgrywkach

gry samochodowe

Formuła 1 – popularność w Polsce i na świecie

Wyścigi Formuły 1 już od 2016 roku transmitowane są w Polsce przez telewizję Eleven Sports. Zdaniem kanału oglądalność w naszym kraju w 2020 roku wciąż utrzymywała się na bardzo wysokim poziomie, pomimo braku naszego ulubieńca – Roberta Kubicy. W zeszłym roku Eleven Sports zrelacjonował na łamach swojego kanału wszystkie sesje treningowe, kwalifikacje oraz wyścigi główne. Zdecydowana większość pokazana była na kanale Eleven Sports 1, a niektóre na Eleven Sports 2. Co ciekawe, 5 wyścigów transmitowano na niekodowanym kanale Polsatu.

Średnia oglądalność wyścigów w Eleven Sports 1 w 2020 roku wyniosła przeszło 256 tysięcy widzów. Wynik ten jest jedynie nieznacznie gorszy od roku 2019, kiedy odnotowano średnio 264 tysiące oglądających. Dla porównania, w roku 2018 Formułę 1 oglądało blisko 152 tysiące osób. Pod uwagę należy także wziąć fakt, że w związku z pandemią koronawirusa wiele wyścigów w zeszłym roku zostało odwołanych. To otworzyło nas bardziej na e-sport. Organizowane na drodze internetowej gry wyścigowe stały się świetną alternatywą na czas pandemii, które cieszą się nadal dużą popularnością.

F1 Nations Cup – co to jest?

Popularne gry samochodowe stały się zachętą do organizacji turniejów Formuły 1. E-sport w tym wydaniu zakłada udział drużyn narodowych z całego świata, które rywalizują ze sobą w serii wyścigów. Każdy zespół może składać się z 4 kierowców, ale udział w poszczególnych wyścigach on-line może brać jedynie 2 z nich. Wszystkie zdobyte punkty naliczane są do ogólnej klasyfikacji drużyn, bez względu na kierowcę, który brał udział w danym wyścigu. Dodatkowo ustawienia gry wśród kierowców są skonfigurowane w taki sposób, aby każdy samochód miał takie same możliwości. Dzięki temu gry samochodowe w ramach F1 Nations Cup są uczciwe wobec wszystkich reprezentantów, niezależnie od kraju.

Tegoroczne gry wyścigowe F1 Nations Cup rozpoczęły się w niedzielę 2 maja, a oficjalny wieczór z zawodami Nations Cup został zaplanowany na 6 czerwca. Zawodnicy biorą udział w 6 rundach wyścigów, po 3 na zawody. Zaplanowana rywalizacja uwzględniła również sesje kwalifikacyjne, które pozwoliły wyłonić stawkę pierwszego i trzeciego wyścigu każdego dnia. Z kolei kolejność startu w drugim wyścigu ustalona została poprzez odwrócenie kolejności 15 najlepszych zawodników w pierwszym wyścigu.

Gry samochodowe F1 Nations Cup – przewidziane nagrody

Na koniec konkursu F1 Nations Cup trzy najlepsze kraje otrzymają część nagród z przewidzianej puli. Zwycięska drużyna będzie miała do wyboru:

  • Wysokiej jakości monitory,
  • 2000 euro,
  • Urządzenia peryferyjne do gier wyścigowych.

Dodatkowo organizatorzy zastrzegają, że pula nagród może wzrosnąć podczas całego sezonu wyścigowego.

Formuła 1 w formie e-sportu – dobre wyniki Polaków

W turnieju F1 Nations Cup biorą udział drużyny wielu krajów. Wśród zakwalifikowanych znalazły się składy reprezentujące: Węgry, Francję, Finlandię, Turcję, Włochy, Holandię, Hiszpanię i Polskę. Po pierwszej rundzie nasza drużyna mogła się pochwalić zadowalającym wynikiem, ponieważ znalazła się w połowie stawki – 5 miejsce. Nieco gorzej naszym zawodnikom poszło w rundzie drugiej, którą ukończyliśmy na 7 pozycji z 87 punktami w ogólnej klasyfikacji. Od prowadzącej Holandii dzieli nas 31 punktów. Dodatkowo przed naszymi reprezentantami znalazły się drużyny z Węgier, Hiszpanii, Włoch oraz Finlandii.

Gdzie oglądać gry wyścigowe F1 Nations Cup?

Online Racing League i FuturEsports Nations Cup od Mobiuz Gaming można oglądać na żywo na kanałach Online Racing League i FuturEsportS YouTube w każdą niedzielę od 2 maja do 6 czerwca. Wszystkie wydarzenia rozpoczynają się o godzinie 19:00 czasu środkowoeuropejskiego. Transmisję z wyścigów można również obejrzeć po zakończeniu zawodów - jako film udostępniony na wspomnianych kanałach.

Formuła 1 od lat budzi emocje i zyskuje coraz szersze grono obserwatorów. Nie dziwi więc rozpoczęcie rozgrywek w formie e-sportu. Gry samochodowe pokochały miliony użytkowników na całym świecie, dlatego F1 Nations Cup prawdopodobnie pozostanie z nami na dłużej. Dlaczego? Jeśli chodzi o wpływ i zasięg, ORL i FuturEsports Nations Cup odniosły spektakularny sukces. Oglądalność pierwszego wydarzenia wyniosła prawie 10 tysięcy, mimo że kanał ORL na YouTube został błędnie usunięty przez platformę na tydzień przed rozpoczęciem rozgrywek. Jeden z administratorów - Lode Beuten, stwierdził, że organizacja może być bardzo zadowolona z widzów, dodając, że Puchar Narodów to dopiero początek czegoś niesamowitego.

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.