Karta dla dziecka – szybki prezent na Dzień Dziecka!

01.06.2021

2021-06-01T08:44:00.000Z//2021.06.01

|
Udostępnij:

Dzisiaj obchodzimy wyjątkowe święto - Dzień Dziecka. Zapomniałeś o prezencie? Żaden problemem! Możesz zabrać swoje dziecko do banku i założyć mu własne konto. Radość z posiadania karty i własnych pieniędzy będzie murowana!

dzień dziecka

Edukacja finansowa dzieci to jedno z ważniejszych zdań, za jakie są odpowiedzialni rodzice. Warto uczyć je, już od najmłodszych lat, czym jest wartość pieniądza oraz oszczędzanie. W pierwszych latach dziecko, może odkładać pieniądze do skarbonki. Kiedy przychodzi czas na pierwsze samodzielne wyjścia do sklepu, można pomyśleć o karcie.

Dzieci z zainteresowaniem obserwują, jak dorośli płacą kartą w sklepie. Warto tłumaczyć im jak to możliwe, że do opłacenia zakupów wystarczy plastikowa karta. Gdy dziecko zrozumie ten mechanizm, można mu podarować taką kartę. Świetną ku temu okazją jest Dzień Dziecka, czy urodziny. Od tej pory pieniądze, które dostaje od babci, czy cioci, można wpłacać na jego konto. Uczenie dziecka od wczesnych lat niezależności finansowej, z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

W Polsce prawo do samodzielnego dysponowania rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (za zgodą rodziców) przysługuje dzieciom tylko powyżej 13 lat. Praktycznie każdy bank, ma w ofercie juniorskie oferty. Po skończeniu 13 lat dziecko może także korzystać z karty płatniczej. Banki zazwyczaj oferują darmowe konto, bezpłatną kartę i wypłaty ze wszystkich bankomatów, a nawet kartę debetową dla dziecka i konto oszczędnościowe w pakiecie.

Natomiast do 13 roku życia dziecko nie może samodzielnie zarządzać kontem i kartą. Wtedy takie konto ma ograniczone możliwości, głównie sprowadza się do gromadzenia środków. Niektóre banki oferują jednak kartę prepaid dla dziecka, której właścicielem jest osoba dorosła. Wtedy dziecko jest jedynie użytkownikiem, co jest zgodne z przepisami prawa. Rodzice wpłacają konkretną kwotę i udostępniają ją dziecku do wykorzystania. Działa podobnie jak karta do telefonu – jeśli zabraknie środków, należy ją doładować.

Szczególnie warto wybrać takie konta, które gwarantują bezpieczeństwo. Jak wiadomo, dziecko może kartę zgubić, więc warto się odpowiednio na taką sytuację przygotować. Dlatego niektóre banki oferują, na przykład płatności zbliżeniowe do 30 zł, wypłatę z bankomatu z limitem ustawionym przez rodzica, karta w formie naklejki zbliżeniowej. Ponadto rodzice mają pełną kontrolę nad rachunkiem – łącznie z historią płatności.

Przeczytaj także:

Stream deck to urządzenie coraz chętniej wykorzystywane przez streamerów. Ten niewielki panel znacznie ułatwia streamowanie oraz prowadzenie podcastów na żywo. Co to stream deck? Jak wykorzystać go w praktyce oraz czy warto zainwestować w niego pieniądze? 

31.05.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Thermomix to urządzenie wielofunkcyjne do kuchni, które stało się w ostatnich latach marzeniem wielu osób. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ cierpimy na chroniczny brak czasu, co przekłada się również na jakość naszego żywienia. 

28.05.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Oszczędzaj czas, ograniczaj emisję CO2 i ciesz się podróżą bez zatrzymywania na autostradowych bramkach. Skorzystaj z aplikacji Autopay i przekonaj się - jak wielkim ułatwieniem są płatności automatyczne. Obecnie na autostradach, myjniach i parkingach, w przyszłości wszędzie tam - gdzie będzie to te

27.05.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.