Najlepsze metody na blokadę niechcianych połączeń  

01.08.2022

2022-08-01T08:49:00.000Z//2022.08.01

|
Udostępnij:

Aby nie narażać się ponownie na nieprzyjemności związane z częstymi połączeniami z nieznanego numeru, najlepiej go zablokować. Istnieje wiele sposobów na włączenie blokady, która podaruje Ci bezcenny spokój o każdej porze dnia i nocy, a jednocześnie uchroni przed oszustami.

nieznany numer telefonu

Telefony z nieznanych numerów okiem UODO

Według pracowników Urzędu Ochrony Danych Osobowych ilość nękających połączeń telefonicznych z nieznanych numerów kształtuje się wciąż na niepokojącym poziomie. Polacy niechętnie decydują się przy tym na zgłaszanie naciągaczy oraz telemarketerów. W samym 2018 roku UODO otrzymał zaledwie 5,5 tys. zgłoszeń, a blisko 190 skarg zostało złożonych do UKE. Może o tym decydować niechęć do angażowania się w czasochłonne i często nieprzynoszące skutków formalności. Innym powodem takiego stanu rzeczy mogą być alternatywne sposoby radzenia sobie z nieznanymi numerami telefonów. Istnieje wiele sprawdzonych metod na blokowanie niechcianych numerów, które pozwalają skutecznie uniknąć tego irytującego problemu.

Nieznany numer telefonu – jak zablokować poprzez operatora?

Istnieje wiele powodów, które mogą skłaniać nas do chęci zablokowania nieznanego numeru telefonu. Najczęściej są to uciążliwe, nękające telefony, które zdarzają się nie tylko w ciągu dnia, ale również nocą. Dodatkowo możemy wyrazić chęć uniknięcia rozmowy ze sprzedawcą lub telemarketerem, który niestrudzenie oferuje nam swoje produkty lub usługi, mimo że został poinformowany o braku zainteresowania z naszej strony. Niekiedy telefony mogą wydawać nam się także podejrzane i niebezpieczne, co warto zgłosić bezpośrednio na policję.

Niestety zgodnie z obowiązującymi przepisami zablokowanie nieznanego numeru telefonu u operatora sieci komórkowej, z którego usług korzystamy, często nie jest możliwe. Fakt ten nie wynika ze złych intencji obsługi klienta, ale z konsekwencji prawnych, na jakie mogłaby się ona narazić po zablokowaniu konkretnych połączeń. Jako alternatywne rozwiązanie wielu operatorów udostępnia w ramach pomocy swoim klientom specjalne aplikacje, które umożliwiają tworzenie czarnych list, dzięki którym samodzielne można zablokować połączenia przychodzące. Wystarczy dodać wybrany numer na listę zablokowanych, aby pozbyć się uciążliwego problemu.

Dodatkowo wiele nowych modeli smartfonów posiada automatyczną łączność z bazami, do których użytkownicy sieci komórkowych zgłaszają nękające numery. Dzięki temu, kiedy telemarketer próbuje nawiązać z nami połączenie, jest ono wyświetlane jako SPAM. Pozwala to podjąć szybką decyzję o odrzuceniu połączenia i zablokowaniu numeru.

Jak zablokować nieznane numery samodzielnie?

Jednym z dostępnych sposobów na blokowanie nieznanych numerów telefonu są rozwiązania systemowe oferowane przez producentów telefonów. Warto więc sprawdzić, czy posiadany model smartfona daje możliwość dodawania niechcianych użytkowników do czarnej listy lub listy zablokowanych kontaktów. Najczęściej otrzymasz do nich dostęp poprzez dłuższe przytrzymanie natrętnego numeru lub otworzenie opcji i wybór pola „Blokuj” lub „Dodaj do czarnej listy”.

Dodatkowo istnieją też inne, ogólnodostępne propozycje. Jedną z nich jest zainstalowanie zewnętrznej aplikacji, która pomoże nam wygrać z nękającymi telefonami. W sklepie Google Play oraz App Store można znaleźć wiele tego typu programów. Wśród dostępnych rozwiązań dużą popularnością cieszy się darmowa aplikacja Calls Blacklist – Call Blocker, która blokuje nie tylko połączenia przychodzące, ale również SMS-y.

Co zrobić, gdy dzwoni nieznany numer telefonu?

Wiele osób, których niepokoją telefony z nieznanego numeru, zastawia się, co zrobić z przychodzącymi połączeniami. Jednym z oczywistych rozwiązań jest zrezygnowanie z odbierania połączeń pochodzących z nieznanego źródła – zwłaszcza jeśli obecnie nie spodziewamy się żadnego telefonu. Alternatywnym pomysłem co zrobić, gdy dzwoni nieznany numer, jest sprawdzenie go w internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę niepokojący nas ciąg cyfr, a następnie dopisać do niego hasło „co to za numer”. W sieci można znaleźć wiele stron, na których użytkownicy sieci komórkowej zgłaszają telemarketerów i nieuczciwych rozmówców.

Dodatkowo warto pamiętać, aby nie przekazywać nieznanym osobom swoich danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, adres, PESEL, hasła logowania czy numer konta bankowego. Policjanci każdego dnia ostrzegają przed nowymi, kreatywnymi sposobami oszustów na wprowadzenie nas w błąd. Jak zablokować nieznane numery powinny w szczególności uczyć się dzieci i osoby starsze, które są szczególnie narażone na nieuczciwe praktyki. Warto ich uczulić, że najlepszą metodą na uniknięcie problemów jest nieodbieranie połączeń z nieznanego numeru telefonu.

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Jak zablokować niechciany numer na Androidzie i iOS?

Przeczytaj także:

Ekstrawertyk, flegmatyk a może choleryk? Sprawdź, jakim typem osobowości jesteś.

28.07.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Nowa platforma streamingowa Disney+ jest już dostępna w Polsce. Niektórzy mogą z niej korzystać za darmo.

27.07.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Nie mamy się czego wstydzić - polskie kąpieliska są naprawdę czyste!

26.07.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.